Втора група български инженери замина за Албания, за да продължи работата по оценка на състоянието на пострадалите от земетресението сгради в Тирана и Дуръс. Групата се състои от седем души. Помощта, осигурена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, е безвъзмездна.
Сградите са беззащитни срещу силни сеизмични въздействия
От Албания се завърна проф. д-р инженер Богомил Петров от Университета по архитектура, строителство и геодезия, който беше в първата група.
„Това, което видяхме е, че един сграден фонд е силно засегнат от сеизмичното въздействие, но трябва да отбележим, че голяма част от сградите, които бяха най-силно дефектирали, не са предназначени и не са в състояние да поемат сеизмични въздействия. Просто конструктивните системи, които са използвани в Албания, значителна част от тях, особено в годините до 1990-а, 1995-а не са приспособени и не могат да поемат подобен тип сеизмични въздействия“, подчерта проф. Богомил Петров в предаването „Хоризонт до обед“.
Първата група български инженери е обследвала около 85-90 сгради в Тирана.
„Значителна част от сградите са строени в 70-те години на миналия век и нямат необходимите конструктивни елементи за поемане на сеизмично въздействие. Основно бяха тухлени сгради, тухлена зидария със стоманобетонна плоча, никакви вертикални елементи, колони, греди, шайби, които да бъдат в състояние да поемат това натоварване“, допълни експертът.
Експертите са посетили и Дуръс. „Там сградите са със стоманобетонов скелет. Това, което на мен ми направи впечатление, поне аз не видях някъде сериозни дефекти в стоманобетонната конструкция. Основно бяха разрушени тухлени зидове, които са неукрепени, цели калканни стени“, посочи проф. Петров.
До 1995 г. в Албания е използвана стара нормативна база, която след това е била отхвърлена и постепенно започват да навлизат съвременните европейски изисквания.
Терените със сградите, които са напълно разрушени от земетресението в Албания, вече са почистени.
„По отношение на останалите сгради явно трябва да се вземат, това бяха и нашите препоръки - на колегите от различните екипи, че поотделно за всяка сграда, която наблюдавахме, направихме препоръки какво е необходимо да се направи със съответните проектни решения, за да може да бъде обезпечена тази страда, доколкото е възможно в сеизмично отношение“, каза още проф. Богомил Петров.
„Не сме поемали ангажимент за последваща помощ при осъществяване на проектирането, но това зависи от албанската страна. Те могат да поставят този въпрос в бъдеще“, изтъкна специалистът.
Подготовка за реакция при трусове
Трябва да имаме готовност за адекватна и много бърза реакция при такива сеизмични въздействия в Балканския регион, смята проф. Петров.
"Ние трябва да имаме специалисти, които да бъдат готови в рамките на един-два дена след земетресението да отпътуват за дадената страна и да се включат в диагностицирането на сградите. Това трябва да бъде направено предварително. Те трябва да бъдат оборудвани с необходимата апаратура, с необходимата екипировка. Предварително да бъдат подготвени съответните въпросници или чек листове въз основа на които да се прави една много бърза оценка на сградите“, коментира специалистът.
„В същата степен важи и за нас. Ние трябва да имаме една предварителна подготовка. Да не се разчита на момента след земетресението, защото наистина реакциите са неадекватни и много често могат да доведат до грешна посока", обобщи Богомил Петров.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено . Това каза пред БНР журналистката Ели Юрукова, която от години живее в Белград. "Сърбите казват, че са в извънредно положение, защото президентът Александър Вучич непрекъснато прави изявления по телевизиите, по два-три пъти на ден говори по всички телевизионни канали. Какво означава това?..
Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците? Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток В Ловешко масово подават жалби в центровете на..
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..