Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Живеем в историческо време, защото трябва да се избере позиция"

Емилия Милчева: България вече не може да мине с номера със снишаването

| Интервю
Емилия Милчева
Снимка: Стефан Кунчев

Живеем в историческо време, защото трябва да се избере позиция. Това е историзмът на днешния момент, че не може България вече да мине с номера със снишаването.

Това каза пред БНР журналистката и политически анализатор Емилия Милчева.

"Нищо не печелим от снишаване и от това, че не намираме сили да вдигнем глава и да се наредим там, където би трябвало да ни е мястото, за да защитим държава, която се бори за териториалната цялост и свободата си. Ние не говорим да бъде или да не бъде победена Русия, както се опитва да внушава пропагандата. Ние не говорим просто за мир, а за справедлив и траен мир. Тези, които толкава говорят за свободата, би трябвало да уважават хора, които с последни сили защитават свободата си". 

България принадлежи на Европа и като европейска държава би трябвало да се придържаме към "този отбор, който иска да гарантира по най-добрия начин свободата и трайния мир на Украйна", заяви тя. 

"Европейските ценности са изключително важни, а те са върховенство на закона, свобода на медиите и пазарна икономика".

Според нея 3-ти март се използва като инструмент от национал-популистите, за да внушават разделение от "европейския отбор, към който принадлежим, и да ни придърпват в орбитата на раболепни граждани, които непрекъснато са длъжни да благодарят на Кремъл за своята държавност, което е доста изкривено като внушение".  

Журналистката подчерта, че национализмът е едно много по-тясно понятие от патриотизма и вероятно идентифицирането на националистите като българи стига само до Левски и Ботев:

"Патриотите преди всичко се идентифицират като българи чрез езика, чрез творчеството, което създава словото, чрез постиженията, които е постигнал българският дух - на българското изкуство и на българските откриватели. ... Интересно защо българските националисти предпочитат да се идентифицират чрез един много по-тесен кръг, като те твърдят, че това са хората, изгорели за българската свобода. Как обаче разбираме думата свобода? Ако сега някой агресор нападне България, хората, които така гороломно реват по площадите за свободата, ще излязат ли да се бият за нея с оръжие в ръка? Силно се надявам да не се налага да проверяваме това! ... Ако тези хора, които твърдят, че обичат свободата, наистина я обичат, те не биха пречили на други хора да отидат на театър, да изповядват своите ценности и да споделят своите разбирания. Защото в много от случаите, които наблюдаваме в съвременна България, виждаме, че едни хора насилствено отнемат правото на свободен избор на други хора, като твърдят, че тези хора са агенти на чужди интереси и са вредни за българските национални интереси. Аз се питам кой дава право на българските националисти да определят българските национални интереси".

Интервюто на Стефан Кунчев с Емилия Милчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнес и образование заедно в подготовката на кадри и заетост за хора от уязвими групи

Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..

публикувано на 28.07.25 в 11:53

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30