Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво показва подкрепата за Сотир Цацаров в НС

Снимка: БГНЕС

Фигурата на Сотир Цацаров явно е изключително приемлива за целия политически елит в Народното събрание, включително и за БСП. Няма нищо изненадващо в това - това е една изключително силна фигура, която за 7 години е натрупала много информация за всички, за отделни партии, за отделни фигури. Едва ли някой може да се опълчи срещу неговата персона.
Това каза за БНР политологът Цветанка Андреева в коментар за избора на Сотир Цацаров за ръководител на КПКОНПИ. Тя отчете, че и при избора на Иван Гешев за главен прокурор, и при този на Сотир Цацаров остава недоверие в обществото и „вече действията към тях ще се гледат под лупа“. Относно предложенията за реформата в прокуратурата тя коментира:

„Наблюдаваме опасна политическа кампанийност, включително в говоренето на президента. Аз го слушах внимателно и ми направи впечатление, че сякаш във фокуса на неговото изказване съвсем не бе фигурата, която ще контролира главния прокурор. По-скоро моите изводи са два – първо, че Румен Радев няма да прави политическа партия и, второ, че той се готви да за втори мандат и привижда във фигурата на Бойко Борисов свой реален конкурент… Питаха го за Гешев, той отговаря за Борисов, ГЕРБ, магистралите и така нататък“.

Андреева определи предложението за индивидуална конституционна жалба като „единствената разумна, функционала теза на президента“. Според нея съществува страх е, че с новата фигура, която ще се въведе, за да контролира главния прокурор, може да се създаде поредната специализирана прокуратура:

„Това означава, че няма доверие в настоящите институции, което е политически и обществен проблем. Защо специализираната прокуратура, примерно, не наблюдава главния прокурор?“.

За ролята на неправителствените организации:

„Говоренето на Георги Марков е типично политическо. За него популизмът е начин да се изяви политически, критикувайки организации, които са водещи в областта на човешките права, той заема чисто политическа позиция, но ролята на неправителствените организации е огромна. Те са единствените, които могат да осъществят контрол върху службите, върху тези институциите, включително върху избора на главен прокурор…“.

Политологът Христо Панчугов също изрази притеснение от мащабната подкрепа за Сотир Цацаров:

„Трябва да ни притеснява липсата на разлика в българския политически елит. На разлика, която може да даде какъвто и да е отговор на въпроса как изглежда политиката в момента в България. Очевидно от една година насам има съглашение по отношение на политическата ситуация, по отношение на запазване на статуквото…Дали изборът на Цацаров е продукт на шантаж от страна на самия Цацаров към политиците, аз не мога да кажа, но това, което наистина е притеснително, е, че има обединение около начина, по който функционира в момента съдебната система".

Проблемът на българска съдебна система е именно независимостта на главния прокурор, смята той:

„Независимостта и безконтролността на прокуратурата и донякъде на съдебната власт във всичките ѝ проявления е всъщност в основата на това, което ние наблюдаваме като проблем и на негативните доклади на Европейската комисия от последните 10 години“.

Относно сблъсъка Радев - Борисов

„Системният проблем е липсата на институционалност. Нито Бойко Борисов, нито Румен Радев успяха да влязат в институционалната си роля и всъщност да провеждат политика през силата на институциите, с които те разполагат. Радев в момента, за пореден път, се е сетил, че Българската конституция има дефицити и тепърва ще започва да предлага някакви обсъждания на промени. Наистина не изглежда сериозно! Макар да успява да дефинира в някаква степен проблемите през последната една година, той в нито един момент не се опитал да се възползва от институцията си по смислен начин, която да създаде поне впечатление, че се опитва да бори системно проблемите. Вместо това за пореден път слушаме някакви бъдещи пожелателни актове, които по-скоро са свързани с това да се позиционира той срещу премиера, а не обратното. Бойко Борисов, за съжаление, е влязъл в този тон с разказа за това какъв бил Румен Радев ... разказ за безпомощността на институцията да намери начин да влезе в политически диалог с другата институция. Това в най-голяма степен показва разпада, на който ние сме свидетели през последната поне една година…. Българските граждани вече дълбоко не виждат разлика във фигурите, които ги представляват. Това все повече ще се задълбочава като проблем и все повече ще носи негативни тенденции в българската политика“.

ЕС - надежда за нормален политически процес в България

„Дебатът в България по отношение на съдебната реформа върви много отдавна, той не се движи наникъде, излизат Венецианската комисия и Съвета на министрите със становище, а на другия ден имаме предложение за промяна в Закона….

Това е, което ще гарантира все пак някаква отчетност на тези институции отвъд тяхната невъзможност да приемат, че някой може да мисли по различен начин, което е основният проблем и отвъд това, че те са си повярвали до степен, в която смятат, че са постигнали абсолютната истина", коментира още Христо Панчугов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сарафов и близки на деца, загинали в катастрофи, се обединиха около мерки за намаляване на жертвите на ПТП

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов и близки на деца, загинали в катастрофи, се обединиха около няколко мерки за намаляване на броя на жертвите на пътнотранспортни произшествия. Сред тях са подобряване качеството на разследванията, осигуряването на професионални и бързи експертизи и по-строги наказания. Разговорът, който..

публикувано на 24.04.25 в 16:24
Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов

Георги Тахов: България ще стане член на ОИСР най-късно догодина

"България ще стане реален член на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие най-късно догодина" - това каза министърът на земеделието Георги Тахов след изслушването му пред комитета по земеделие на ОИСР в Париж: "Приключването на темата "Земеделие", която е най-обширната тема, а не само темата "Земеделие", както и темата рибарство, е един..

публикувано на 24.04.25 в 16:22

Лекар е задържан в Кърджали за подкуп от 2000 лв., свързан с ТЕЛК решение

Лекар е задържан в Кърджали за взет подкуп от 2000 лева от пациент. По първоначална информация 61-годишният медик е поискал парите, за да издаде документ, с който да бъде получен по-висок процент ТЕЛК. Акцията е по линия на сектор "Противодействие на икономическата престъпност". Лекарят е задържан за 24 часа, парите са иззети. По случая..

публикувано на 24.04.25 в 16:04
Ученици и техният преподавател от ПГ по високи технологии

Нови квалификации в дигиталния сектор за осмокласниците от следващата учебна година

През учебната 2026 - 2027 г. за осмокласниците ще има нови квалификации в дигиталния сектор. Това припомни заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова по време на конференция за образоването изкуствения интелект и киберсигурността.  Заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова каза, че от 2026 - 2027 г. учениците ще могат да учат..

публикувано на 24.04.25 в 15:59
български пощи

"Български пощи" ще обменят български левове в евро в 2230 свои офиса

"Български пощи" ще обменят български левове в евро в общо 2230 свои офиса. Съгласно националния план за въвеждане на еврото от датата на членство на страната ни в еврозоната дружеството ще обменя банкноти и монети в населените места, в които няма офиси или клонове на кредитни институции.  През първите шест месеца услугата ще е безплатна..

публикувано на 24.04.25 в 15:49

Частните пенсионни фондове отчитат средна доходност от над 6%

Всички видове фондове за допълнително пенсионно осигуряване отчитат средна доходност над 6% за последния двегодишен наблюдаван период до 31 март 2025 година. Това сочат данните на Комисията за финансов надзор. Най-висока е доходността на доброволните пенсионни фондове, от които идва така наречената "трета пенсия" – средно 7,14%...

публикувано на 24.04.25 в 15:39

ЕК: Отношенията с Русия не могат да бъдат разглеждани като нормални

"Отношенията с Русия не могат да бъдат разглеждани като нормални при режима на Владимир Путин и при сегашните обстоятелства на фона на непредизвиканата и неоправдана агресивна война срещу Украйна".  Така завеждащата пресслужбата на Европейската комисия Паула Пиньо отговори на въпрос, свързан с намерението на сръбския президент Александър Вучич да..

публикувано на 24.04.25 в 15:25