Правителството потвърди ангажимента си за увеличаване на възнагражденията на медицинските специалисти, но това ще става постепенно.
Това стана ясно след продължили повече от 2 часа преговори в Министерския съвет, в които взеха участие протестиращите медицински сестри, премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, вътрешният министър Младен Маринов, социалният министър Деница Сачева.
Маринов бе извикан от премиера заради изнесени от медсестрите данни за надписване на клинични пътеки в болниците. По този повод Борисов е обещал засилени проверки в болниците.
Протестиращите определиха срещата като първа крачка в съвместна работа, която ще продължи по-дълго.
Здравният министър Ананиев е гарантирал, че с подписването на Националния рамков договор следващата седмица ще бъде гарантиран минимумът от 950 лв. възнаграждение за сестрите.
Приоритетно ще се работи и за увеличаване на доходите на медицинските сестри в общинските болници, детските градини и яслите.
Никой от присъствалите на срещата членове на правителството не даде изявление пред медиите, а от своя страна протестиращите обявиха, че събират палатките и си отиват по домовете, но още в четвъртък отново ще имат среща със здравния министър.
Първоначално бе съобщено, че срещата на премиера с протестиращите ще се състои утре, но промяната на часа се наложи заради изразеното публично недоверие, че разговорът изобщо ще се състои, съобщиха от пресслужбата на МС.
Участниците в започналия вчера протест на медицински специалисти с искане за реформи и по-достойни възнаграждения изпълниха заканата си и пренощуваха в палатките, разпънати пред Министерския съвет. Това съобщи за "Хоризонт" медицинската сестра Мая Илиева, лидер на наскоро създадения Синдикат на медицинските специалисти. По думите ѝ цяла нощ са останали около 15 души.
Желанието на протестиращите медици беше именно да бъдат приети днес от министър-председателя Бойко Борисов.
“И ще стоим тук, докато г-н Борисов ни приеме. Дано да има смелостта да се срещне с едни врякащи жени“, каза Мая Илиева в предаването "Преди всички" и предупреди, че са търпеливи и ще чакат.
"Дано да успеем да се срещнем с г-н Борисов. Имаме една заложена точка в исканията си и това е КТД (колективен трудов договор - б.р.) да бъде задължителен за всички. Това КТД наистина е договорка и работодателят е длъжен да договаря, но той не е длъжен да го подпише. Аз лично съм договаряла КТД 6 години, смених 3-ма директори и нито един от тях не го подписа. Ако КТД не стане задължителен, няма да има същия ефект, на който се залага. В България проблемите се решават еднолично, само когато той нареди, тогава нещата се случват. В останалите случаи се правят, че проблеми няма и хората, каквото и да правят, не ги забелязват".
Тя бе категорична, че не само на здравния министър Кирил Ананиев, а на никого не вярват:
"До момента за 10 месеца нищо не се е променило. Дори това, което се говори - за договорки в НРД (Национален рамков договор - б.р.), все още не е разписано".
Илиева обясни, че в някои болници има увеличение на работните заплати на медицинските сестри, но това е за сметка на допълнителното материално стимулиране. Така, по думите ѝ, на някои места дори се получават по-ниски възнаграждения.
"Нещата вече с главоломна сила се рушат. Няма какво да губим", подчерта още Мая Илиева.
Лично здравният министър Кирил Ананиев отиде в лагера на протестиращите, за да ги помоли да си тръгнат и да дойдат отново утре в 10.00. Те обаче възразиха:
„Утре сме повечето на работа. Много загрижени да не мръзнем, да не страдаме - ами ние 20 години страдаме, мръзнем“, сподели пред БНР една от сестрите.
Протестиращите настояват срещата да се проведе днес, дори и в късните часове. Пред БНР те заявиха:
„Ние сме народът на България. Мисля, че е редно някой да започне да чува и нас“.
„И в 22.00 часа може да направим срещата“.
„Колкото до ограничението, че трябва да влезем само трима човека, няма такова нещо. Които сме тук, всички ще влезем. Ако не, ще слезем тук долу, ще седнем и той да слезе при нас“.
Сестрите, които настояват за здравна реформа и спешна промяна в модела на финансиране, Колективните трудови договори да станат задължителни, а болниците да гарантират заплатите на персонала, без те да зависят от приходите по клинични пътеки, бяха категорични:
„Без радикални промени в системата на финансиране, най-вече да се намали броят на болниците, няма как да продължава. Дошъл е моментът да седнат всички и да кажат: "Дайте, хора, да видим оттук нататък ясен план, с ясни срокове, за ясни реформи", заявиха протестиращите медицински сестри.
Девет месеца по-късно отново пред МС
Девет месеца след първите протести за стартова заплата от две минимални работни заплати и по-добри условия на труд медицинските от новосъздадения Синдикат на медицинските специалисти са отново пред Министерския съвет на палатков лагер, тъй като по думите им промени няма - Мая Илиева заяви:
"Единствената промяна е, че те не могат да бъдат изпълнени без да има реформи в здравеопазването на практика и без да се смени модела на финансиране".
В този смисъл сестрите настояват болниците да не са търговски дружества и да се премахне финансирането чрез клинични пътеки:
"Когато те са търговски дружества нашите заплати зависят от броя на преминали пациенти по клинични пътеки. Пари се наливат само по клинични пътеки, но не се знае как се разпределят след това, отиват при едни и същи хора".
"Малкото пари, които ни подхвърлиха всъщност намалиха още повече заплатите, защото ни спряха ДМС-тата“.
"Обещанието, което даде министър-председателят, че от първи юни не трябва да има медицинска сестра под 950, както е по КТД-то, това не се случи. Малко са нещата, където са успели да го постигнат това колегите - това възнаграждение. Ние искаме, както учителите, полицаите, военните да се започва с една стартова заплата, която ни е гарантирана от държавата. Това искаме ние", коментираха присъстващи на протеста медицински сестри.
При среща с премиера сестрите ще поискат задължителен колективен трудов договор, а в Националния рамков договор да залегне текст, според който част от приходите в болничната помощ да отиват за заплати.
Сестрите ще останат в палатките до срещата
Надежда Маргинова от протестиращите обясни, че около 15 сестри, колкото и вчера, остават в палатките.
„Така сме решили, не се плашим от студа. Ще останем до утре, до срещата. Евентуално, ако срещата не мине според очакванията, които имаме, ще продължим“.
Тя припомни искането за промяна на модела на финансиране, тъй като в момента заплатите на сестрите са където и „разходите за ток, вода и други консумативи“.
Раздуването на броя на болниците води до изкуствено увеличение на хоспитализациите с цел източване на НЗОК, убедени са медиците
„Нямам представа какво мислят другите синдикати за нас. Ние не сме влизали в контакт с тях. Фактът, че не усещаме тяхното присъствие зад гърба на работниците и на служителите ни принуди да стигнем до тази крачка - да организираме наш синдикат.
"Премиерът е последната институция, главата на държавата и ако пак ни излъже, за пореден път, не ни остава друг избор, освен да започнем да предприемаме подготовка за ефективна стачка", допълни тя.
Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки отправят четирите потребителски организации, които инициираха вчерашната акция срещу големите супермаркети. Те призовават на 20 февруари гражданите да пазаруват от кварталните магазинчета, по възможност продукти от български производители. Целта е да се окаже подкрепа..
Британският външен министър Дейвид Лами обяви, че в рамките на политиката за налагане на санкции, за да се "поддържа натиска върху Владимир Путин", ще бъдат замразени активите и ще бъде наложена забрана за пътуване на следните трима високопоставени руснаци: Павел Фрадков – заместник-министър на отбраната, Артьом Чайка – собственик на минна компания..
Папа Франциск е приет в болницата "Джемели" в Рим за изследвания и лечение на бронхит. Пресслужбата на Ватикана информира, че тази сутрин след аудиенциите си папата е бил приет в римската поликлиниката за "някои необходими диагностични тестове" и за "продължаване на лечението в болнична среда на бронхита, от който страда от дни". В..
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е изискала информация от производители и търговци на бързооборотни хранителни стоки, за да установи начина на ценообразуване, условията на доставка и факторите, оказващи влияние върху изменението на цените в сектора. Фокус на проучването са основни хранителни стоки, като яйца, млечни продукти, месо,..
Ученици от Ловешката езикова гимназия организираха в дните преди Свети Валентин и на самия празник благотворителен базар, а събраните средства от него ще бъдат дарени на актьора Георги Стайков, който страда от множествена склероза. Актьорът не е учил в първата в България езикова гимназия, превърната в такава точно преди 75 години – на 15..
Не страдаме от липса на правила и закони, а от това, че когато не се спазват, липсват последици. Около това мнение се обединиха Цветана и Николай Милчеви, които са пенсионирани учители. Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите Грижата за децата е обща – на родители, учители, общество ,..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова няма да толерира сцените на обиди и конфликти между депутатите в пленарната зала, някои от които тя определи като продуцирани. Киселова посочи в Лясковец, че ако трябва да накаже един народен представител в залата, трябва да наказва всички, затова е взела решение да наказва по един на ден..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията, заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в..