Малко познати габровски шеги и истории за днешните шегаджии бяха филмирани и предстои да бъдат разпространени чрез социалните платформи. Компилацията "Зодия габровец" е продължение на разпространените преди година черно-бели клипове на познати габровски шеги. И този път идеята е да се популяризира специфичният местен хумор.
Анекдоти за пестеливия балканджия, позабравени или малко познати, вицове за съвременния габровец и случки от битието му са обединени от създателите на филмираните вицове под заглавието „Зодия габровец“. Заснетите в няколко клипа 67 габровски шеги бяха представени пред публика в Музей "Дом на хумора и сатирата". Ще ги прожектират и в местните културни институции, като ще бъдат добавени субтитри и на чужди езици.
Професионални актьори са участвали в разиграването на историите, част от които са извадени измежду кориците на старите книги.
"На село, в старата къща, в старата библиотека намерих една много хубава книжка, много старо издание, в която бяха описани - на Христо Проданов, има много хубави. Те са житейски ситуации и събития, които са се случили с реални габровци, от там имаме една-две идеи", обясни пред "Хоризонт" Мирослава Иванова.
Разпространяването на смешни случки, в които главният герой е почтеният, но пресметлив и пестелив габровец, датира още от 18-19 век. Затова и клиповете са черно-бели в ретро стил, разказа Емил Михов, който избира визията, режисира и заснема сцените.
"Имам усещането, че излъчвам стари ленти и когато тези стари ленти се излъчват пред нова публика, някак си имам чувството, че историята оживява. Това ми е стил - да изглежда все едно прожектираме със стария прожекционен апарат, който трака и върти старата лента. И можем да я покажем на новата публика, която не знае какво е това", допълни Михов.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни. Работодателите трудно стигат до..