Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на „Осъденият на смърт идва“ в операта на Тел Авив

Снимка: The Israeli Opera

Има ли нови жанрове на съвременната опера? На този въпрос са се опитали да отговорят в Телавивската опера, когато са поканили израелския режисьор и настоящ художествен ръководител на операта вАтланта Томер Звулун. Избрал е едно от най-успешните съвременни американски произведения в този жанр. Нарича се „Dead man walking“/„Осъденият на смърт идва“.

Не, това не е опера на ужасите, а на протеста. Музикалните критици я сравняват с творбите от епохата на веризма в Италия. И „Селска чест“, и „Палячо“ са написани по истински случаи, описани с по три изречения в тогавашните вестници. Операта „Dead man walking“ е по автобиографичен бестселър на католическата монахиня Хелън Прежан, който й е донесъл престижната награда Пулицър и е екранизиран от Тим Робинс, (в главните роли Шон Пен и Сюзън Сарандън, получила за тази роля „Оскар“). При такава предистория сигурно не е било лесно на композитора Джейк Хеги и на либретиста Терънс МакНейли да напишат оперна творба, и то истинска драматична опера.

„Осъденият на смърт идва“ е музикален протест срещу смъртното наказание ( в САЩ то и до ден днешен е факт). Сюжетът е такъв, че сякаш напълно го оправдава: 17-годишни момче и момиче отиват да се къпят в морето на лунна светлина. Пресрещнати са и изнасилвани многократно от двама пияни 37- годишни безделници. Накрая юношите са убити по особено мъчителен начин.

Единият от насилниците се обръща към много известната монахиня сестра Хелън, чиито успехи в работата с трудни деца са направили медиен герой. Посетила подсъдимия в затвора, монахинята се нагърбва да лобира в негова полза. Разговаря с родителите на убитите юноши, на които се опитва да внуши, че няма да си върнат децата, ако настояват убийците им да отидат на електрическия стол. Повиква в съда майката на единия от убийците, която разказва драматично какво добро дете е бил той и колко се е грижил за близките си.

Ролята на тази майка е най-доброто постижение в целия спектакъл и като музика, а и като вокално изпълнение на Мария Зифчак, отличаваща се с прекрасен глас и артистичност. Друг е въпросът дали може да се поставя знак на равенство между родителите на жертвите и на убийците.

Има какво да се желае от израелското сопрано Мая Лахиани, в ролята на сестра Хелън. И ако никой не може да й помогне по отношение на гласовите данни, режисьорът Томер Звулун, когото смятат за един от най-добрите в света, е можел да измисли повече предлагани обстоятелства, за да стане ролята по-драматична. А съдбата на монахинята е наистина интересна. Разбираме го по едно безспорно журналистическо постижение: интервю с близо 90-годишната Хелън, по чиято автобиография е операта. Тя и да сега е активистка на движението против смъртното наказание. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26