Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК оценява ефекта от връщането на камионите по пакета "Мобилност"

| обновено на 18.12.19 в 17:20
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия ще направи допълнителна оценка на влиянието на клаузите от пакета "Мобилност" за връщането на камионите на 8 седмици в страната, в която те са регистрирани, както и на ограниченията за комбинираните транспортни операции, съобщи говорител на Комисията.

Каква е целта на оценката, съобщи говорителят на Комисията по въпросите на транспорта Стефан де Керсмекер:

"Комисията изразява съжаление за тези две клаузи, тъй като те не изглеждат в синхрон с амбициите на Зеления пакт и доброто функциониране на общия пазар. Затова Комисията иска да направи оценка точно на тези две разпоредби".

Де Керсмекер уточни, че споразумението по пакета ще бъде разгледано на заседание на посланиците на страните-членки, а решението на Комисията е отделно и засяга влиянието на тези две клаузи върху Зеления пакт. След оценката Комисията ще реши дали ще направи допълнителни законодателни предложения в тази насока. Говорителят не се ангажира със срока, в който оценката ще бъде направена. 

Миналата седмица бе постигнато споразумение по пакета между Комисията, Европейския парламент и Съвета. Клаузите за връщането на камиона в страната отправна точка на 8 седмици, както и на водача на 4 седмици, предизвикаха негодувание сред част от периферните страни, сред които и България. Те заплашиха, че ще заведат колективен иск в Съда на ЕС.

Росен Желязков

В преходния период в пакета "Мобилност" остава намерението на България да заведе съдебен иск.

Това заяви в извънреден брифинг министърът на транспорта Росен Желязков по повод решението на ЕК. Министърът посочи, че позицията на България е ясна, категорична и не търпи промяна. 

България е окуражена, че комисията, със своите изявления и подход, наистина следва едни основен принцип - синхрон на политиките и пропорционалност към всички държави членки, каза още Желязков:

"Много ясно изразяваме нашата позиция по отношение на вижданията ни като държава членка за целите на пакета за "Мобилност". Ясно е посланието, и това днес беше подчертано и от говорителите на Комисията, позицията на нашият премиер за това, че България твърдо и неотклонно ще следва поведението, свързано с отстояване на правата, в това число и завеждането на дело. Ние в края на краищата не търсим в лицето на комисарите разделението на комисари от Алианса, от неутралните или от единомислещите. Ние търсим в лицето на Комисията позиция, която самата Комисия, като изпълнителен орган и като предложител на основните политики и като гарант за тяхното спазване, следва да отстоява“.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоахим Нагел, управител на Бундесбанк

Германската централна банка отчете първата си загуба от 1979 г.

Германската централна банка отчете днес първата си загуба от 1979 г. насам, като тя е и най-голямата в историята на Бундесбанк. Близо 19,2 милиарда евро минус са отчетени в баланса на Германската Бундесбанк за миналата година. С отчетената рекордна загуба на Бундесбанк финансовото благосъстояние за федералния бюджет отново не се реализира -..

публикувано на 25.02.25 в 13:40

Пиян и дрогиран шофьор, катастрофирал в София, е задържан по три обвинения

24-годишният мъж, който в неделя срещу понеделник - след гонка с полицията, катастрофира в центъра на София, е обвинен за шофиране след употреба на алкохол и наркотични вещества, без шофьорска книжка и за това, че е пречил на орган на властта да изпълни служебните си задължения. Той е задържан за 72 часа. Тъй като автомобилът не е негова..

публикувано на 25.02.25 в 13:40
Петко Петков, изпълнителен директор на

Петко Петков: Еврото е "куха тема" и политици я използват, за да трупат дивиденти

По-голямата част от сондажите на социологическите агенции показват, че българите са "за" влизане в еврозоната. Има и скептици, което е нормално, и те са около 1/3 от обществото. Тук е ролята на големите лидери и водачи - да се обясни и да се преработи страхът, и хората да имат повече доверие към евросистемата.  Това коментира Петко Петков,..

публикувано на 25.02.25 в 13:30

Пожар е избухнал в автобус на обществения транспорт в Габрово

Пожар в автобус на обществения транспорт в Габрово e пламнал тази сутрин към 5:30 часа. В превозното средство не е имало пътници. При инцидента са нанесени материални щети. Инцидентът е станал рано сутринта, докато автобусът на градския транспорт се е движил към първа спирка, откъдето трябвало да качи пътници. Пламъците бързо са били..

публикувано на 25.02.25 в 13:15
Стефан Сежурне

ЕС обмисля споразумение с Украйна за критичните суровини

Европейският комисар по индустриалната стратегия Стефан Сежурне, който е изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия, спомена за споразумение между Украйна и ЕС за критичните суровини, което по неговите думи ще бъде от взаимна изгода за двете страни. Сежурне заяви това вчера по време на визита в Киев и срещи с представители на..

публикувано на 25.02.25 в 13:12
Снимката е илюстративна, унищожени танкове и други бронирани военни машини в Украйна, 9 юни 2023 г.

Все по-възрастни са руските военни, сражаващи се в Украйна

"Руснаци над 50 години се сражават и умират в Украйна", под това заглавие вестник "Файненшъл таймс" помества обширна статия с данни и анализ защо руските "дядовци" грабват оръжията. База данни, събирана в продължение на три години от руското независимо разследващо издание "Медиазона", заедно с руската служба на Би Би Си и други медии,..

публикувано на 25.02.25 в 12:57

Съветът за сигурност на ООН одобри предложена от САЩ резолюция за Украйна

Съветът за сигурност на ООН одобри в понеделник предложената от американското правителство резолюция за Украйна, която съдържа призив за бързо прекратяване на войната и в която Русия не е окачествена като агресор, предаде ДПА. Това е първият път, в който Съветът за сигурност одобрява съвместна резолюция за войната в Украйна. Десет страни..

публикувано на 25.02.25 в 12:57