Отбелязваме 90-годишнината от рождението на един забележителен български тенор - Петър Гугалов, който изгради престижната си кариера извън България и по тази причина у нас той е малко познат - само от епизодичните си гостувания в Софийската опера.
Петър Гугалов е роден на 11 декември 1929 година във Велинград. Израства заедно с близкия си приятел Николай Гяуров, двамата даже седят на един чин в училище. Но после пътищата им се разделят - Гугалов учи в Спортната академия, пее в Академичния хор, става републикански шампион по модерен петобой, после и доцент по физкултура в Софийския университет. И когато животът му изглежда тръгнал по определен път, една среща с бившия му съученик Гяуров променя всичко.
Тъй като познава отличните гласови качества на Гугалов, Гяуров го представя на своя професор - Христо Бръмбаров, и за спортния деец започва нов период. Стабилният глас с красив тембър и необятни високи тонове правят впечатление и Гугалов печели първата си награда - сребърен медал на Младежкия фестивал във Виена. Една случайност е причината той да започне веднага сценичния си път: Заминава за Берлин, за да види годеницата си и понеже носи пакет от София за някакъв непознат музикант в Берлинската опера, той се отбива на една репертиция. “Непознатият“ е видният наш диригент Илия Темков. Така се случва, че на репетицията пее някакъв тенор с проблеми във високия регистър. Гугалов не се въздържа и демонстрира как трябва да се пеят високите тонове и... следва покана за дебют в Берлинската държавна опера. Това става през 1960 година и Гугалов пее ролята на Туриду от „Селска чест“на Маскани. Дебютът е успешен и само след 5 години той е вече член на прочутия театър, а в петте години между двете събития той учи при прочутите Хелге Розвенге и Рудолф Дресимаир, пее на сцената на оперния театър в Брауншвайг и има успех с ролите в оперетите „Цигански барон“ и „Прилепът“, където на сцената включва и много ефектни гимнастически номера.
Цели 42 години Петър Гугалов е солист на Берлинската опера и е много търсен в цяла Европа за драматичните тенорови партии. Гостува в Хамбург, Мюнхен, Щутгарт, Франктфурт, Цюрих, в московския Болшой театър, в Операта в Сан Франциско, на фестивала в Единбург и на Майските музикални тържества във Флоренция. И, разбира се, в Софийската опера.
Носител е на званието „камерзенгер“. Сред най-ярките му роли е Герман от оператата “Дама Пика“ на Чайковски - през 1977 г. той участва в записа на творбата под диригентството на Мстислав Растропович и с участието на Галина Вишневска.
За съжаление, Гугалов е малкоизвестен у нас, даже не познаваме репертора му - често се говори за него като за Вагнеров тенор, но в интервю той твърди, че не пее Вагнер, защото не е подходящ за гласа му с цветист славянски тембър.
След приключването на певческата си кариера Петър Гугалов, който живее в Берлин, се отдава с успех на педагогическа дейност.
В звуковия файл ще откриете документален запис на Петър Гугалов, съхранен в Златния фонд на БНР, направен на 27 юли 1976 г. при гостуването на оперния театър на Торино на сцената на Античния театър в Оранж - Франция. Чуйте!
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...