Иван Юскеселиев е документирал ключови събития от периода преди 1944 година, сред които тържествата по случай раждането на царския престолонаследник Симеон, посрещането на българските войски в Южна Добруджа, първите заседания на Народния съд, погребението на цар Борис III.
„Българският народ отива и бос и стои на дългите опашки пред „Александър Невски“. Тези кадри наистина са покъртителни и те не могат да бъдат манипулирани. Това не е игрален филм, това е наистина документирано страданието на хората, което по-късно, в друг мащаб, се проявява и при погребението на Георги Димитров. Това е България“, разказа в предаването "Хоризонт до обед" фотографът Иво Хаджимишев, който е съставител на изданието.
Книгата не би била възможна без помощта на историците и обществениците, които помолих да ми помогнат, сподели Хаджимишев.
Наследство от 5 хиляди кадъра
Фотожурналистът Иван Юскеселиев е роден през 1887 г. След 1933 година работи за „Утро“, „Дневник“, „Заря“, „Илюстрована седмица“ – вестници, собственост на един човек. Тези издания не са имали лаборатория и Иван Юскеселиев е бил принуден да работи в килера в дома си.
Умира през 1947-а, оставяйки наследство от над 5 хиляди кадъра. Около 80 фотографии са били запазени на стъклени плаки, другите са на желатинови носители. В продължение на три месеца Ясен Харалампиев е сканирал над 5 хиляди изображения, от които Иво Хаджимишев е направил подбор. "И след това около 300 кадъра са напълно реставрирани, които са в книгата."
Четири поколения фотографи
Това е пета книга от проекта на Иво Хаджимишев, посветен на бележити фотографии и фотографски фамилии от миналото.
„Имах щастието и нещастието да бъда един от последните хора, които работиха интензивно с неговия син Христо Юскеселиев, както и с неговия по-голям брат, деца и внуци. Общо изчислих, че може би са работили почти 100 години като фотожурналисти. Това е уникално. Това е един род, в който четири генерации работят и то много качествено и много съвестно.“
„Аз съм работил с Борис Юскеселиев като чиракувах в Държавния фотоархив, след това с Огнян, който е племенник, братов син, на Любен Юскеселиев момчето – с него работихме близо 15 години в списание „Отечество“. По много неща прилича на дядо си, като ги сравнявам сега. След това с Венци Юскеселиев се срещнахме в София прес и с неговия син пък работихме в списание и вестник „Сега“. Аз мога да кажа, че ги познавам тези хора поне от 50 години.“
Преди смъртта на Христо Юскеселиев той е могъл да види налепения вече макет на книгата и да бъде в досег с текстовете в бъдещата книга, обясни Иво Хаджимишев.
Фотограф от световна величина
Фотографиите на Иван Юскеселиев са доказателство за качеството на българската фотожурналистика, но нашето геополитическо нещастие е, че ние винаги стоим в периферията на вниманието на големия свят, посочи още Иво Хаджимишев.
„Не само Юскеселиеви. Преди това се занимавах с „клана“ на Карастояновите. И много други са действително на европейското ниво, на световното ниво от онова време. Ако бяха репортери на „Ню Йорк таймс“, на „Монд“, на „Илюстрасион“, техните имена сега щяха да бъдат в световната фотожурналистика.“
Според Иво Хаджимишев фотоархивите на видните ни фотографи от миналото са „помнещо огледало на събитията, които на ставали в България“.
Чуйте и други подробности в звуковия файл.
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"