Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ново литературно списание си пробива път

Списание "ТЕКСТИЛ" ще излиза два пъти в годината

Фрагмент от корицата на списание "ТЕКСТИЛ"
Снимка: Facebook

Ново литературно списание ще бъде в книжарниците до дни. 

В първия брой на списание "ТЕКСТИЛ" е публикувана проза, поезия и есета от български и чуждестранни автори. Списанието е със 108 страници и ще излиза два пъти в годината - през зимата и през лятото. 

Профилът

Зад проекта стоят поетът и преводач Петя Хайнрих, филологът и преподавател в Нов български университет д-р Георги Гочев и художникът Дамян Дамянов.

"В България литературните списания обикновено се адресират по два начина. Едните списания се адресират към някаква много широка публика, традиционно е така, към, така да се каже, целия български народ. Другите се опитват да развиват някаква собствена естетика и да се насочват към някаква малка група хора. Нашето списание иска да се позиционира някак си в средата, между тези две традиционни групи и да бъде насочено по-скоро към една средна публика, която средна публика няма конкретна естетика, не търси конкретна естетика, но не търси посланията, адресирани към целия народ", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Георги Гочев от екипа на изданието.

Българите зад граница

Една от групите, които списанието иска да приобщи като читатели, са хората, които живеят в други страни, но пишат на български език.

"Тя (групата - бел. ред.) е жива и е хубава по много причини. Тези хора не общуват пряко с българският език, който в медиите и навсякъде повече или по-малко се опошлява. И те имат една такава по-особена, отдалечена представа за българския, която позволява да се кажат някои неща по много хубав начин", смята университетският преподавател.

За трудния път на литературните списания той заяви, че проблемът не е само финансов. 

Смъртта на литературните списания

"Всъщност издържането на едно литературно издание чисто финансово не е толкова трудно. Литературните издания възникват от някаква среда. Проблемът е по-скоро със състоянието на българските културни среди, т.е. дали те са живи културни среди, дали са осигурили приемственост, защото когато нещо съществува 25 години и повече, то повече или по-малко, чисто човешки изчерпва силите си и се уморява. И стига до естествен край, ако не осигури някаква приемственост", коментира Георги Гочев от НБУ.

Фрагмент от корицата на списанието

В първият брой на списание "ТЕКСТИЛ" са публикувани текстове от 13 автори, от тях 11 са български. "Това са съвременни български автори, които пишат поезия, проза и есета. Имаме един текст на покойния Богдан Богданов от една негова неиздадена книга. Един много красив фрагмент за музиката", разказа още Гочев.

Сговорчивата власт

В момента имаме една уникална ситуация, при която управлява партия, която чудесно представя идеала за добър живот на българския консуматор, посочи Гочев относно актуалните събития в страната извън литературната сцена.

"Според мен като цяло българите са задоволени от живота си. Говоря за този съвсем битов начин, по който се живее. Магазините са пълни, моловете са пълни, пазарува се, пътува се. Консумативната страна на българския живот е задоволена и българската власт е сговорчива. Властта, която в момента ни управлява, е сговорчива в уговарянето на консуматорските желания на българина. Ако ти поискаш нещо от тази власт, тя ти го дава. Въпросът е какво се иска".

Промяната настъпва тогава, когато консенсус между хора и власт няма, а такъв консенсус в момента в България съществува, подчерта Георги Гочев. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57