Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илиян Василев: Хуманитарните центрове на Русия са за пропагандно влияние и разузнаване

Илиян Василев
Снимка: БГНЕС

"Комплексът "Камчия" е недобре управляван проект. Бизнеслогиката в него е много слаба. Затова той де факто фалира през 2015-а година, защото зависи от наличието на постоянни субсидии от бюджета на московската община". Това каза пред БНР Илиян Василев, бивш посланик на България в Русия във връзка с думите на външния министър на Руската федерация Сергей Лавров, че комплексът "Камчия" на българското Черноморие може да бъде "мека сила" за прокарване на руски интереси в Европа. Така той отговори на въпрос на руския депутат Василий Иконников, ръководител на групата за дружба с България, във връзка с негово предложение за ползване на "Камчия", където имаше детски лагер.

В предаването "Преди всички" по "Хоризонт" Василев коментира, че след анаксирането на Крим от Русия през 2014-а година всички планове и бюджетни средства на руската държава са били насочени към подобен тип туризъм в Крим. "Тогава този комплекс в България увисна. Той катастрофира, има и неплатени данъци", добави той.

Илиян Василев предположи, че идеята, коментирана от Лавров, е била лансирана от хората, които стопанисват "Камчия", включително от българските представители, които, по думите му, са бивши партийни кадри, и посочи най-известната фигура сред тях - Станка Шопова:Комплекс Камчия

"Проектът не беше на кмета на Москва - Лужков, а групата около г-жа Шопова успя да убеди Лужков да инвестира тук", уточни той.

Според Василев този център "Камчия" не може да бъде използван за това, за което Лавров говори, без междуправителствен договор, а той зависи от българското правителство:

"Цялото внушение, което той прави, че Москва може да си прави каквото иска, анонсирайки неща, които са предмет на преговори с българската държава, напомня на внушението от преди 12 години, когато Чижов каза, че България е троянски кон на Русия в Европейския съюз".

По думите на Василев т.нар. "хуманитарни" центрове на Русия са с цел пропагандно влияние и разузнаване.

"Особено притеснително е, и това нарочно се прави, че темата се повдига на ниво Съвет за сигурност, т.е. лично президентът Владимир Путин ще се занимава с този въпрос. Тук вече става ясно, че идеята на Лужков за бизнес и туризъм изведнъж става стратегически, дори военен въпрос. Аз го разглеждам като отговор на това, че ще се прави координационен център на НАТО във Варна". 

Той предположи, че може и да се случи превръщането на "Камчия" в руски хуманитарен център, защото:

"В понятието на Бойко Борисов за балансиране - на американците ще дадем нещо, на руснаците друго - не остана място за българска независимост".

Цялото интервю на Ирина Недева с Илиян Василев в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Петър Димитров от Клиниката по белодробни болести на Александровска болница

Д-р Петър Димитров в "Минути за здраве": Как да различим грипа от Covid 19?

Времето застудява, а това предразполага разпространение на вирусни инфекции. Как да се пазим от тях ще чуем в Минутите за здраве от д-р Петър Димитров от Клиниката по белодробни болести на Александровска болница в София. Д-р Димитров, какъв е интензитетът на грипните вируси в момента и кои типове доминират? "В момента грипната активност е ниска..

публикувано на 22.11.25 в 08:00
Пенка Петросович

Смесеният хор на 91-ва НЕГ ще изнесе концерт в Брюксел

По покана на фондация "Академия за млади таланти" с ръководител Пенка Петросович, Смесеният хор на 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов" в София, с диригент Красимира Цуцуманова, ще изнесе на 23 ноември 2025 г. онлайн концерт пред белгийска публика .  Излъчването започва в 15 часа централноевропейско, а 16 ч. българско..

публикувано на 22.11.25 в 07:45
Ваня Запрянова

Започват коледни ателиета в Казанлък

Поредица от коледни работилници организират от казанлъшката галерия „Ателието“ по повод предстоящите зимни празници. Ръководителят й Ваня Запрянова разказа в интервю за предаването „Закуска на тревата“, че те са насочени както към децата, така и към техните родители.  Ателиетата ще започнат на 27 ноември и ще продължат до 11 декември, като..

публикувано на 22.11.25 в 06:50
Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит срещу северния вход на старата сграда на Народното събрание

Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит пред старата сграда на НС

Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит срещу северния вход на старата сграда на Народното събрание – революционер, политик, журналист и писател, помощник в Априлското въстание и негов пръв историограф с книгата си „Записки по българските въстания“. Монументът е дело на Иван Чолаков, Пламен Вълчев и арх. Димитър Младенов, а председател на..

публикувано на 22.11.25 в 06:05

Музеят на хумора и сатирата издирва габровски сувенири

Музеят на хумора и сатирата издирва габровски сувенири, за да възстанови първата линия от произвежданите хумористични изделия, които гостите на града купували за спомен .  Липсващите екземпляри са от началото на 80-те години. Малките предмети са предимно керамични и текстилни и са по дизайн на карикатуриста Борис Димовски , който измисля чашките..

публикувано на 22.11.25 в 05:50

В Пловдив ще бъде представена изложбата на победителите от конкурса "Шофирай със сърце и разум"

В центъра на Пловдив ще бъде представена благотворителната изложба на победителите от националния конкурс за рисунка "Шофирай със сърце и разум", организиран от Фондация "Ани и Явор". Фондацията е създадена в памет на младите влюбени творци, чиито животи бяха отнети от 18-годишен шофьор, докато пресичаха на пешеходна пътека в София през 2023 г...

публикувано на 22.11.25 в 05:20

Плевен е домакин на национална конференция за климатичните промени и безводието

Плевен е домакин на национална конференция за климатичните промени и безводието. Форумът е организиран от Националния клуб на жените към партия "Демократи за силна България", в партньорство с Фондация "Конрад Аденауер". Събитието събира експерти и лидери с мисия да изработят дългосрочни политики за водна сигурност и модерно управление...

публикувано на 22.11.25 в 05:10