„Преди да стигна до вестниците събирах първо топчета, след това оловни войници, след това марки, картички. Всъщност усилено започнах да събирам вестници след 1990 година“, разказа Антонио Станоев в предаването „Нощен хоризонт“.
Помни още вестник от 1968 година, който бил първият придобит от него още преди да започне сериозно да събира. Той бил в 40 страници, голям формат, огромен за времето си, с цена 40 стотинки – също огромна, защото тогава вестниците излизали само в 4 страници и стрували 2 стотинки.
Началото
„Този вестник беше по повод 20-годишнината на ЦСКА – Червено знаме. Бях на един мач, там се разпространяваше този вестник и като привърженик ми хареса. Беше чудо невиждано за ония години. Взех го и си го запазих. След това имаше един вестник, 1970 г., за Иван Вазов, по повод 120 години от рождението му. После един вестник „Жар“, 1971 година, който също беше с много различна тематика от онези вестници, които тогава излизаха – по-любопитни факти, по-младежки, издание на Комсомола, цветен, интересен – него също си го запазих, първия му брой. Тогава изобщо не съм си представял, че ще събирам вестници, че ще правя колекция", сподели Станоев.
Вестникарският бум
Когато започнал вестникарския бум след промените през 1989-а, негов приятел му подхвърлил идеята да събират вестници.
„Тогава площад „Славейков“ беше златна мина. Там Славе Македонски, който издаде няколко вестника, беше направил една дървена колибка и там издаваше „Сиромашка дума“, „Весела България“, поне пет-шест вестника. И другото място, което беше мека-та на вестниците, е Централната гара – там освен софийските, от близките градове до София се носеха вестници. Почти всеки ден излизаха нови вестници. Цялата тази история, бумът на вестникоиздаването продължи докъм 1995-96 година, след което започна едно бавно затихване, което сега доста се е разраснало. Нови заглавия няма или са много рядко, а има вестници, които свършват своя земен път.“
Освен първите броеве на един вестник, Станоев събира и еднократни издания, които се появяват обикновено в малък тираж и са посветени на специално събитие. „Между вестниците има и такива, които дори ме е срам да ги чета, но и тях ги събирам. Вестник е – как да не го събера?“, признава той. Отказал се е обаче от вестниците, съдържащи само кръстословици. „Направил съм си 87 теми, по които събирам вестници. Примерно армия, полиция, партийни вестници, ученически. Това беше първата ми изложба в Народната библиотека, която направих 2001 година – с вестници, ученически. Имам някъде сигурно над 100 само ученически.“
Колекционерите се броят на пръсти
Един от източниците на Антонио Станоев били антикварните книжарници. Прави и обмен с други колекционери в страната. „Но в България сме, поне аз знам за 15-тина души. Тогава си разменяхме писма. Сега вече в интернет.“
Най-старият вестник в колекцията му е от 1880 година, казва се „Източна дандания“ и е хумористичен вестник, излизал в Пловдив на български и на френски език.
„Имам и първия брой на вестника, който излиза вече 119-120 години без прекъсване – първият му брой е от 1900 година – това е „Църковен вестник“, разказва колекционерът. Той притежава и вестник, издаван от Захарий Стоянов, в който са били изложени идеите на Съединението.
Вестници за личности
Колекцията на Антонио Станоев включва близо 20 вестника отпреди 9 септември, от 20-те, 30-те и 40-те години на миналия век. Някои от заглавията са посветени на отделни личности – например на Алеко Константинов, от 1933 г. и за Константин Величков от 1927-а.
Съхранява вестниците в класьори и специални картонени кутии. В началото ги подреждал по азбучен ред. Впоследствие различните формати и броят им го принудили да измисли друга система.
Визитка
Антонио Станоев е завършил логопедия и българска филология. 17 години е работил в отдел "Научна информация" на Института за съвременни социални теории. После 12 години работи в Администрацията на Президента, където е правил преглед на печата за трима от президентите: Жельо Желев, Петър Стоянов и Георги Първанов.
Пет години е бил редактор на рекламата във в. "Сега". Вече е пенсионер, който продължава да събира вестници.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..