Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Авторът на "Загърбената земя"

Владислав Кацарски: Протягай ръка да погалиш, не да удариш

Защо врагът може да бъде учител и какъв е вкусът на синевата - разговор в новогодишната нощ

Владислав Кацарски
Снимка: Личен архив

„Има пътека до милостта и много трудно се стига до нея, но когато стигнеш до нея, тогава си много щастлив, защото голяма работа, голяма широта е това да стигнеш до милостта. Когато стигнеш до нея, си пречистил много неща в душата си и си простил на себе си първо и тогава на всички други. А когато си простил на всички други, тогава си постигнал много нещо. Тогава си се изкачил малко под небето. На небето не може. Малко под небето, за да усетиш вкуса на синевата.“ Това казва Владислав Кацарски, бивш председател и заместник-председател на Съюза на слепите в България, съосновател на социалното радио Брайл FM.

Врагът като учител
      

„Признание от враговете“ – това е новогодишното късметче на Влади Кацарски, който смята, че трябва да си уважаваме враговете, защото те са наше мерило. „Когато врагът ти те признае, той няма да престане да ти бъде враг. Човек трябва да има врагове, за да се измери и то да се измери в своята доброта.“

И врагът, и приятелят са ни учители, убеден е Кацарски. „В края на краищата всичко е едно безкрайно учене. Аз се уча от всичко, което е около мен. Никога не можеш да се научиш докрай – то това е и магията на живота.“

Анелия Велинова и Владислав Кацарски

Мисията социално радио

Съпрузите Анелия Велинова и Владислав Кацарски са създатели на социалното Брайл FM радио. Ние с Нели направихме радио – от два микрофона и половин компютър, признава Владислав. В една мазе с плъха Стефан, допълва Анелия. Сега радиото започва шестата си година и за него работят 11 души. 2019 година не била лека. Радиото било на крачка от слагане на катинарите, разказа Влади Кацарски. Всеки изминал ден ни показва, че има хора, на които сме нужни, допълни той.

„Черните облаци около нас не са се разминали, главно защото има малки хора, с малки души, които се опитват да ни притискат и то много неприятно – икономически, и си мислят, че ще спрем да работим. Пожелавам си тази година да се случат няколко неща, които заложихме през миналата и Брайл FM да стъпи наистина на здрава основа, за да можем да бъдем много по-непоклатими“, казва Владислав.

Брайл FM е радиото, което си говори с хората и е отворено за техните радости и скърби, вярва Влади. Нашите надежди са свързани с това да не направим мръсни сделки със самите себе си, допълва го Анелия.

„Защото някой може да мечтае това да стане. Някой може да смята, като мечо Пух, че пчелите са създадени да правят с мед за него. Такива думи имаше: вие сте радио, вие можете да изкарвате пари за нас. Само че ние не сме чергарски конници, ние не сме наемници. Ние работим от душа и сърце“, обобщава Анелия Велинова.

Сюжети от извора на живота

Когато започнах с добри мисли да мисля за лоши неща, започнах да живея по-добре, сподели Владислав Кацарски. Новите му седем новели, озаглавени „Загърбената земя“, са получили голямо признание на последния декемврийски панаир на книгата и са предизвикали голям интерес.  Коя земя е загърбена? „Ами тъмното в нас“, отвръща Владислав, който описва истински истории и черпи своите сюжети от заобикалящия го живот.

Владислав Кацарски

Листът, който предшества същинските новели, е написан, защото читателят трябва да влезе и да си съблече дрешката, за да се приготви за чете, да слуша, да преживее написаното в книгата, обясни Влади Кацарски.

Пълнокръвни герои

Той разказа още как спирал неколкократно да пише творбата си „Проклятие“, част от сборника с новели – за монахиня, която решава да потърси сметка на Бог, защото всеки път, когато започвал да пише, се случвало нещо лошо на човек от семейството му. „Не може да кълнеш Бога“, посочи Влади Кацарски и обясни как разказът се е избистрил и е бил завършен.

Друг от героите на книгата – Стойне, често бил виждан на площад „Славейков“ в София върху касетка за хляб, да държи чашка и да пее. „Това е героят на „Кучета“ и това, което е в „Кучета“, той ми го е разказвал, а смъртта му е точно такава, каквато е там. Той беше от село Яхиново. Нелепо си загина Стойне. Беше странен човек. На такива хора не знаеш как да помогнеш, когато ти се наложи да го направиш.“

Винаги трябва да протягаш ръка, за да погалиш, а не за да удариш, смята Владислав Кацарски. Понякога като го направиш, получаваш страхотен шамар, но какво от това, пита той. Нали е „по-добре да си протегнеш ръката и да те излъжат, отколкото да загубиш вярата в това да си протягаш ръката за добро“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

За окривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" - д-р Стамен Григоров

Местни фермери и производители на мляко и млечни продукти от Трънско представиха продукцията си по време на втория за тази година Празник на киселото мляко, който се проведе на 13 октомври.  Проявата беше в с. Студен извор – родното място на откривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров.  По време на празника..

публикувано на 16.10.24 в 12:00