Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авторът на "Загърбената земя"

Владислав Кацарски: Протягай ръка да погалиш, не да удариш

Защо врагът може да бъде учител и какъв е вкусът на синевата - разговор в новогодишната нощ

Владислав Кацарски
Снимка: Личен архив

„Има пътека до милостта и много трудно се стига до нея, но когато стигнеш до нея, тогава си много щастлив, защото голяма работа, голяма широта е това да стигнеш до милостта. Когато стигнеш до нея, си пречистил много неща в душата си и си простил на себе си първо и тогава на всички други. А когато си простил на всички други, тогава си постигнал много нещо. Тогава си се изкачил малко под небето. На небето не може. Малко под небето, за да усетиш вкуса на синевата.“ Това казва Владислав Кацарски, бивш председател и заместник-председател на Съюза на слепите в България, съосновател на социалното радио Брайл FM.

Врагът като учител
      

„Признание от враговете“ – това е новогодишното късметче на Влади Кацарски, който смята, че трябва да си уважаваме враговете, защото те са наше мерило. „Когато врагът ти те признае, той няма да престане да ти бъде враг. Човек трябва да има врагове, за да се измери и то да се измери в своята доброта.“

И врагът, и приятелят са ни учители, убеден е Кацарски. „В края на краищата всичко е едно безкрайно учене. Аз се уча от всичко, което е около мен. Никога не можеш да се научиш докрай – то това е и магията на живота.“

Анелия Велинова и Владислав Кацарски

Мисията социално радио

Съпрузите Анелия Велинова и Владислав Кацарски са създатели на социалното Брайл FM радио. Ние с Нели направихме радио – от два микрофона и половин компютър, признава Владислав. В една мазе с плъха Стефан, допълва Анелия. Сега радиото започва шестата си година и за него работят 11 души. 2019 година не била лека. Радиото било на крачка от слагане на катинарите, разказа Влади Кацарски. Всеки изминал ден ни показва, че има хора, на които сме нужни, допълни той.

„Черните облаци около нас не са се разминали, главно защото има малки хора, с малки души, които се опитват да ни притискат и то много неприятно – икономически, и си мислят, че ще спрем да работим. Пожелавам си тази година да се случат няколко неща, които заложихме през миналата и Брайл FM да стъпи наистина на здрава основа, за да можем да бъдем много по-непоклатими“, казва Владислав.

Брайл FM е радиото, което си говори с хората и е отворено за техните радости и скърби, вярва Влади. Нашите надежди са свързани с това да не направим мръсни сделки със самите себе си, допълва го Анелия.

„Защото някой може да мечтае това да стане. Някой може да смята, като мечо Пух, че пчелите са създадени да правят с мед за него. Такива думи имаше: вие сте радио, вие можете да изкарвате пари за нас. Само че ние не сме чергарски конници, ние не сме наемници. Ние работим от душа и сърце“, обобщава Анелия Велинова.

Сюжети от извора на живота

Когато започнах с добри мисли да мисля за лоши неща, започнах да живея по-добре, сподели Владислав Кацарски. Новите му седем новели, озаглавени „Загърбената земя“, са получили голямо признание на последния декемврийски панаир на книгата и са предизвикали голям интерес.  Коя земя е загърбена? „Ами тъмното в нас“, отвръща Владислав, който описва истински истории и черпи своите сюжети от заобикалящия го живот.

Владислав Кацарски

Листът, който предшества същинските новели, е написан, защото читателят трябва да влезе и да си съблече дрешката, за да се приготви за чете, да слуша, да преживее написаното в книгата, обясни Влади Кацарски.

Пълнокръвни герои

Той разказа още как спирал неколкократно да пише творбата си „Проклятие“, част от сборника с новели – за монахиня, която решава да потърси сметка на Бог, защото всеки път, когато започвал да пише, се случвало нещо лошо на човек от семейството му. „Не може да кълнеш Бога“, посочи Влади Кацарски и обясни как разказът се е избистрил и е бил завършен.

Друг от героите на книгата – Стойне, често бил виждан на площад „Славейков“ в София върху касетка за хляб, да държи чашка и да пее. „Това е героят на „Кучета“ и това, което е в „Кучета“, той ми го е разказвал, а смъртта му е точно такава, каквато е там. Той беше от село Яхиново. Нелепо си загина Стойне. Беше странен човек. На такива хора не знаеш как да помогнеш, когато ти се наложи да го направиш.“

Винаги трябва да протягаш ръка, за да погалиш, а не за да удариш, смята Владислав Кацарски. Понякога като го направиш, получаваш страхотен шамар, но какво от това, пита той. Нали е „по-добре да си протегнеш ръката и да те излъжат, отколкото да загубиш вярата в това да си протягаш ръката за добро“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10