Новата година носи минимална работна заплата от 610 лева и по-високо заплащане на труда на учителите. Най-ниските пенсии също ще скочат. От първи юли те стават 250 лева или със 113 по-малко от прага на бедност в страната.
И от доходите към разходите - повишават се цените на водата в почти цялата страна, като най-висок е скокът в Кърджали, където увеличението е почти 10 процента. Гражданите в Шумен продължават да плащат най-високата цена за водата.
Годината започва с по-високи данъци в страната. В София, Пловдив, Варна и Бургас се покачват различни налози - от тези за автомобилите до туристически такси и данъка при придобиване на имущество.
Водна криза у нас не се очертава, заявяват от регионалното министерство и уверяват, че язовирите в цялата страна се следят ежедневно! А информацията, че някои водоизточници са на ръба на сушата, беше определена от ресорния министър Петя Аврамова като спекулация.
В големи язовири като "Тича" и "Камчия" има вода за месеци напред, но от режим са заплашени селища в Софийска област, какъвто вече е въведен в някои малки населени места.
Държавата отпусна допълнителни 30 милиона лева за по-бързо преодоляване на водната криза в Перник. Всички ВиК дружества в страната се проверяват по нареждане на премиера Бойко Борисов.
В миньорския град беше въведен по-строг воден режим. Вместо по 8 часа, както беше досега, по-голямата част от жителите ще имат вода по 7 часа на денонощие. Водният режим може да бъде отменен едва през март, а прогнозата направи заместник-министърът на регионалното развитие Николай Нанков.
Междувременно мъртвият обем на язовир "Студена" се очаква да бъде достигнат до 20 дни. Продължават ремонтът на пречиствателната станция, както и дейностите по изграждането на нов магистрален водопровод на клон 2. От пещерни извори се изпомпва вода, която след това се насочва към язовира.
България ще получава руски природен газ по ново трасе. Досега газът идваше от Русия през територията на Украйна и Румъния. Това вече ще става през вход „Странджа 2“, който е на границата ни с Турция и така ще се свържем с трасето на газопровода „Турски поток“.
Според енергийния министър Теменужка Петкова с тази промяна България ще си спести от таксите за пренос, което може да доведе до намаление на цената на синьото гориво за крайните потребители.
С ускорени темпове текат и дейностите по строителството на „Балкански поток“, заявиха от правителството. Трасето от българо-турската до българо-сръбската граница ще премине през 11 области и заедно с интерконекторната връзка с Гърция ще гарантира енергийната сигурност на страната. Работи се по над 5 километра на ден, а строителството трябва да завърши до края на май, заяви министър-председателят Борисов.
Междувременно от втори януари започна работа нова платформа за двустранна търговия с природен газ. Тя ще позволи на пряко присъединените към системата крайни потребители на газ да сключват договори за покупка на синьо гориво. До една година всички сделки на газовата борса ще започнат да се извършват чрез тази платформа, съобщават от „Булгартрансгаз“.
Повече за водещите събития на изминаващата седмица ще научите от звуковия файл.
Община Кюстендил въвежда експериментално нова методика за формирането на таксата за битови отпадъци. Представители на бизнеса и юридически лица, председатели на сдружения на собствениците, управители на етажна собственост и граждани се включиха в дискусия по темата. Засега категорични становища не се оформят. Надделява обаче позицията на..
Близо 71 милиона лева е сумата, която тази година ще получат тютюнопроизводителите като преходна национална помощ. Това реши Управителният съвет на Фонд "Земеделие". Съгласно европейските правила право на такова подпомагане имат земеделски стопани, които са отглеждали тютюн през която и да е година от референтния период 2016 - 2018 г. За да получат..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди днес в Сараево, че нарушаването на Дейтънското мирно споразумение за Босна и Херцеговина, застрашаването на конституционния ред в страната и подкопаването на институциите ѝ са неприемливи. Рюте се срещна с тричленното колективно президентство (председателство) на Босна и ги призова да поеме..
Телата на двама възрастни мъже са открити в петричкото село Камена, съобщиха от Полицията в Благоевград. Сигнал за починал в двора на дома си 64-годишен мъж е подаден от съседи около 17:00 часа. Пристигналите на място служители на полицията са установили самоличността на мъжа, но проверили и къщата. В една от стаите е открито тялото на..
Държавната фирма "Информационно обслужване" не успя да преизчисли резултатите от последните парламентарни избори навреме и да предаде днес на ЦИК данните, тъй като самата фирма подаде сигнал до Софийска градска прокуратура, където са предадени и материалите от преизчисляването. Това стана ясно от извънредното заседание на ЦИК тази вечер. Комисията даде..
Пред Конституционния съд на Румъния тази вечер се събраха привърженици на недопуснатия до вота кандидат за президент Калин Джорджеску, съобщава телевизия Диджи 24, цитирана от БТА. Главната прокуратура на Румъния повдигна обвинения за 6 престъпления на Калин Джорджеску Крайнодесният Калин Джорджеску подаде документите си за президентските..
Канадската провинция Онтарио обяви, че ще облага с допълнителна ставка от 25 на сто износа на електроенергия за американските щати Ню Йорк, Мичиган и Минесота, предаде Ройтерс. Мярката е в знак на протест срещу тарифите, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху вноса на стоки от Канада, заяви днес Дъг Форд, премиер на провинцията. Тръмп..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж. Той е задържан за 72 часа , съобщиха от СДВР за..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..