Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво да очакваме след преговорите по 40 теми за икономическото развитие на страната

Снимка: архив

Темата за стратегическото икономическо развитие на страната в дългосрочен план трябва постоянно да се развива и дискутира. Това не е тема, която може да се разреши по някакъв начин от само една среща.

Това каза пред БНР Георги Вулджев от Експертния клуб за икономика и политика /ЕКИП/ относно преговорите между бизнеса, синдикалните организации и правителството за тристранно споразумение по 40 ключови теми за ускоряване на икономическото развитие на страната. Според него правителството не отделя достатъчно внимание на темата

„Ако си спомним този документ „Визия 2030“, публикуван преди няколко месеца, всъщност беше доста разочароващ в своите приоритети, не си личеше да има някаква сериозна амбиция и яснота от страна на управляващите как може да се ускори икономическото развитие. По-скоро се разчита на това да се повтарят същите политики“.

Според Вулджев приоритетите в Зеления пакт ще навредят на страни като България, защото „би било изключително трудно“ да се премине към зелена енергетика и това би влошило икономическото ни развитие.

Пълзяща криза

„Европейската икономика със сигурност е много близо до криза. Това, което в момента все още я спасява до известна степен, са последните опити на ЕЦБ да налива все повече и повече пари в икономиката и така да поддържа икономическата активност, но дали ще може да продължи да има същата успеваемост е много съмнително. От самата ЕЦБ през последните месеци неколкократно изразиха съмнения и предупредиха правителствата в страните-членки на еврозоната за този риск“, допълни Вулджев. Според него в този контекст темата за механизма по определянето на минималната работна заплата е особено важна.

Председателят на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър Иван Нейков също коментира преговорите по 40 ключови теми за ускоряване на икономическото развитие в страната:

„Тази дискусия показва няколко неща. Първо, че има, както казваше поетът, „много натрупани мълчания“, за да можеш по време на една среща да сложиш на масата 40 въпроса. По правилата на преговорите това не се прави. Ако 40 въпроса са важни за теб, значи на практика никой не е важен, нямаш приоритет. От друга страна, много дълго време тристранният диалог се беше разпаднал на различни двустранни формати. Може би това е една от причините днес всеки да се стреми да сложи на масата онова, което за него е важно“.

Според Нейков въпросите би трябвало да се разделят на поне 2 групи – такива, по които има по-малко разногласия и бързо може да се стигне до резултат и такива, които изискват по-дълги преговори:

„Оттук нататък ще сме свидетели на „вълни“ от срещи, защото навлизаме в последната третина на мандата на правителството“.

„Едно от големите предизвикателства пред новия министър на труда ще бъде да възстанови баланса и да стане повече министър на труда, отколкото социален министър“, подчерта Нейков.

Много неща в трудовото законодателство трябва да бъдат коригирани, допълни Нейков. Трябва да сме готови за друго ниво на безработицата, ако наистина наближава криза, каза още той.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тримесечните доходи на член от домакинството нарастват до 3371 лв., а разходите - до 3033 лв.

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в..

публикувано на 18.02.25 в 11:42
Хакан Фидан

Турция и Сърбия са готови да бъдат домакини на мирни преговори между Украйна и Русия

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан заяви по време на интервю за турския телевизионен канал "ТРТ Уърлд", че страната е готова не само да участва, но и да е домакин на мирни преговори между Украйна и Русия, съобщава електронното издание на в."Биргюн". "В един идеален свят бихме се радвали да видим запазената териториална цялост..

публикувано на 18.02.25 в 11:37

Мъж е със спукан череп след падане в изкоп

Мъж е със спукан череп, след като е паднал в изкоп на новострояща се сграда в село Петково край Елин Пелин. Това съобщиха от ОД на МВР – София. Инцидентът е станал вчера сутринта. Служители на реда са извършили оглед на мястото. Пострадалият е настанен в болница със спукан в основата череп.

публикувано на 18.02.25 в 11:18
Оператор заснема Fugaku, японски суперкомпютър

Петър Статев: Ако ни одобрят проекта с ИНСАЙТ, в рамките на 2026 г. ще построим фабрика за ИИ

Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютърът ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на фабрика за изкуствен интелект, но първо трябва да ни одобрят. Ако ни одобрят, в рамките на 2026 г., ще построим фабриката и ще имаме ресурс със 100 пъти по-голям от досегашния, каза в интервю пред..

публикувано на 18.02.25 в 11:13

В стабилно състояние е медсестрата, ранена при ПТП-то с линейка край Владая

Пострадалата медицинска сестра при инцидента с линейка, която се обърна около 15 ч. вчера при Владая, е в стабилно състояние.  Тя е откарана в "Пирогов", казаха за БНР от болницата в Кюстендил, където тя и шофьорът работят.  Шофьорът е пострадал леко, той не е на болнично лечение.  Колата се прибирала към Кюстендил, след като закарала..

публикувано на 18.02.25 в 11:04

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката"

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката" в посока пътя Котел - Омуртаг, съобщи директорът на Областно пътно управление Сливен Митко Иванов. Товарният автомобил е закъсал на изкачването след село Мокрен, но вече е изтеглен. От Областна администрация съобщиха за друг закъсал тир в района село Тича. Предприети са..

публикувано на 18.02.25 в 11:02

И в Босилеград отбелязват 152-годишнината от гибелта на Васил Левски

152 години от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана  в Босилеград на 18 февруари. По традициия на тази дата,за да могат да пристигнат повече почитатели на Апостола от България. Организатори са от Столична община – дирекция "Култура",  Културноинформационния център "Босилеград", Сдружението "ГЛАС" и Гражданският комитет "Западни покрайнини".  От..

публикувано на 18.02.25 в 10:57