Правителството взима решение днес да закупи 20% от терминала за втечнен газ в Александруполис, обяви премиерът Бойко Борисов пред американската делегация, която е в България за участие в новия формат на Стратегическия диалог между двете страни.
В рамките на разговори ще бъде подписана 10-годишна пътна карта за сътрудничество в областта на отбраната.
Очаква се до година, година и половина да отпаднат американските визи за българските граждани, прогнозира премиерът при откриването на пленарната сесия на делегациите.
През март в България пристига помощник-държавният секретар на САЩ по визовите въпроси, обяви ръководителят на американската делегация в София Майк Бойс, който е помощник секретар, а премиерът Борисов коментира:
„В момента сме под 10% в отказа на визи и да се надяваме, че в рамките на година, година и нещо ще приключим и тази тема“.
За стратегическото партньорство в областта на енергетиката Бойс е категоричен, че усилията ще са България да се превърне в стратегически газов хъб:
„Нашата споделена цел е България да се превърне в истински газов хъб и да освободи монополизма на чуждестранните и на своите национални пазари. Нашият опит може да помогне на България за един истински енергиен пазар. Изграждането на газопроводите и на плаващия терминал край Александруполис ще помогнат на България не само да свали цените за крайните потребители, но и да стане един регионален (хъб - б.р.)“.
Страната ни ще придобие и 20% от терминала за втечнен газ край Александруполис, по който до нас ще достига американски газ.
„Затова в края на януари министър Петкова с ръководителите на „Булгаргаз“, „Булгартрансгаз“ с посланик ще отидат и ще се опитаме директно с американски компании да постигнем цени, които да са много по-изгодни за българската икономика и индустрия“, каза премиерът.
Борисов отново подчерта, че „Балкански поток“ не е продължение на „Турски поток“:
„Нашите съседи са Турция, Гърция, Сърбия, Македония, Румъния, така ни е отредил Бог. България изгражда своята собствена газопреносна система с най-мощните американски компресори. Като нямаш тръби и компресори ти не можеш да си хъб“.
За проекта „Белене“ премиерът обясни, че след тежката „зелена сделка“ на Европейската комисия развитието на ядрената енергетика е важно.
Американска делегация ще посети скоро страната ни по темата.
Сделката за придобиване от армията ни на американските изтребители Ф-16 премиерът Борисов коментира така:
„Това е една действително много важна сделка. Тя показва цели перспективи, принадлежност и истински натовски отбранителни способности“.
Управителният съвет на Държавен фонд "Земеделие“ утвърди близо 46 млн. лв. за подкрепа на животновъдите в Кампания 2025. Парите са за Преходна национална помощ за говеда и биволи, необвързана с производството и за Преходна национална помощ за овце и кози, обвързана с производството. Парите за говедовъдите ще бъдат изплатени до края на октомври, а за..
Събирането на доказателства по разследването на инцидента от 14-ти август, когато младеж помете петима души с АТВ в Слънчев бряг, е приключило, а материалите са изпратени на наблюдаващия прокурор. Това заяви следователят Мариан Маринов, говорител на Националната следствена служба. Обвиняем по делото е 18-годишният Николай Бургазлиев...
Върховният административен съд за трети път се произнесе, че директорът на Държавен фонд „Земеделие“ във Велико Търново е незаконно уволнен от поста. Тодор Тодоров ще поиска от изпълнителния директор на Фонда да го възстанови на работа. Бивш шеф в ДФ "Земеделие": Тахов няма моралното право да бъде министър ВАС за втори път възстанови Тодор..
Работещите в областните дирекции на Държавен фонд "Земеделие" обявяват символични протестни действия от днес до 24 октомври - съобщават от Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. В протестна декларация, изпратена до премиера Желязков, председателя на Народното събрание, министъра на земеделието и лидерите на парламентарно..
Великобритания добави нови санкции срещу руския режим, се посочва в изявление от Даунинг стрийт, публикувано на правителствения уебсайт. Обединеното кралство значително разшири списъка си с финансови санкции срещу руски кораби. Новите санкции са насочени към 51 кораба от така наречения руски "сенчест флот", както и към 39 лица и организации в..
Депутатът от Монтана и лидер на СДС, Румен Христов се срещна с кметовете на ГЕРБ от областта. Това стана днес по обяд, след като вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска депутатите да идат по изборните си места. В срещата, освен кметове от ГЕРБ, са участвали общински съветници, симпатизанти, граждани, както и Росица Кирова, народен..
Ремонтират се изцяло 2,1 км по международния път към ГКПП-Олтоманци и Сърбия, при кюстендилското с.Соволяно. Трасето беше разкопавано тотално заради ВиК ремонти, които приключиха за около 2,7 мил. лева. Скоростта в участъка е ограничена на 30 км в час. Изземва се, фрезова се изцяло старият асфалтов износващ пласт - от бордюр до бордюр, след..
Видимо е поглъщането на ГЕРБ от "ДПС-Ново начало" . Отдавна се наблюдава по места, че сериозна част от хора на ГЕРБ отиват при Делян Пеевски с мотив,..
Новата сглобка - управляващата четворна коалиция - ще продължи по същия начин - там няма отърване, там има серия от зависимости и нищо няма да се..
"С оперативна хватка на ДАНС се осигурява свидетел, който да бъде ползван от прокуратурата и в последния момент да бъде приобщен по делото на Благомир..