Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По стара традиция отбелязваме Бабинден

Директорът на "Шейново" д-р Румен Велев: Очаквам ръст на раждаемостта

Днес традиционно се празнува Денят на родилната помощ, познат още като Бабинден. По стар стил Денят на родилната помощ се отбелязва на 21 януари. 

3 761 бебета са проплакали през изминалата година в най-голямата акушеро-гинекологична болница "Майчин дом".

„За мен професията на акушерката е свързана с един от най-хубавите моменти, най-емоционалния миг в живота на едно семейство – раждането на рожба“, споделя Росица Георгиева от „Майчин дом“, която е акушерка от 27 години. Акушерките вярват, че всяко раждане е чудо, казва тя.

В болницата имат традиционен ритуал, който спазват всяка година на 21 януари.

Снимка: БГНЕС

„Ритуалът на т.нар. поливане – една от нашите родилки полива на акушерката, която е поела живота на нейното дете в ръцете си. Акушерката разпръсква с ръцете си капките, паднали от тази вода върху нейните ръце", обяснява Георгиева.

Снимка: БГНЕС

В „Майчин дом“ са раздавали и наградата „Златни ръце“ за акушерки и акушер-гинеколози с най-много раждания. Тази година обаче планират да празнуват с изложба.

На днешния ден им се обаждат родилки, за да благодарят отново и да им пожелаят хубави неща. „Ние сме от малкото професии, които имат възможност в кратък период от време да празнуват два пъти“, изтъква Росица Георгиева.

Има интерес от страна на младите специалисти да работят в „Майчин дом“, твърди още акушерката. И допълва, че роботизираната хирургия е нещо, с което отскоро могат да се похвалят.

В акушеро-гинекологичната болница „Шейново“ през 2019 година са се родили 2153 бебета.

Снимка: БГНЕС

Бабинден е един доста езически празник, от праславянски времена. Хората още тогава са разбрали важното значение и ролята на акушерката, на жената, която помага да се роди новият живот. И днес по много села, по малките градчета той се почита с голямо уважение“, изтъква директорът на болницата д-р Румен Велев. Той признава, че на днешния ден получават много повече поздравления, отколкото на 21 януари.

„Това е една от най-хубавите професии. Акушерството е изключително напреднало, но то е една доста млада специалност, ако направим сравнение с другите клонове на медицината или на науката, които са започнали да се развиват още в началото на Ренесанса“, отбелязва специалистът.

Д-р Румен Велев  Снимка: БНТ

Много дълго време се е считало, че мъжете нямат място в покоите на родилката, предимно жените са се занимавали с ражданията, а в много страни почти до началото на XX век на жените им е било забранено да учат медицина, припомня д-р Велев.

Проблемът с акушерките сега е изключително сериозен, има недостиг, коментира болничният директор. Той прогнозира, че позагубеното значение на професията на акушерките ще бъде реабилитирано с предвижданите промени в Закона за лечебните заведения, които ще дадат възможност за самостоятелни практики на акушерките.

„И аз мисля, че това ще доведе до един ренесанс на тази професия.“

Снимка: БГНЕС

Демографските процеси са доста сложни, но до година-две броят на ражданията у нас ще се нормализира, очаква д-р Румен Велев. 

„От изключително важно значение са жените, които раждат за първи път. Те заемат 50% от всички раждания, те са много важни за общия брой раждания. През последните години възрастта, на която жените раждат своето първо дете, става все по-голяма – в момента за България е около 27 години, за София – 29. Ако се върнем 27-29 години назад, в началото на 90-те години имаше доста сериозен спад на раждаемостта. Но след това имаше период, в който почна да се покачва. И ние навлизаме в този период, в който жените, родени след 90-та година, ще започнат да раждат своите първи деца. И тези жени са повече като брой. Затова съм умерен оптимист, че следващите години ни очаква повишаване на дечицата, които ще се родят.“

Още за делника и празника на акушерките и акушер-гинеколозите слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18