Спасителните разкопки в частния имот са открили най-богатата надгробна могила от Римската епоха, проучвана до момента във Великотърновско. Могилата се намира в подножието на Петропавловския манастир край Лясковец и през ноември и декември миналата година са открити и проучени 19 гроба, повечето датиращи от средата на III в. след Христа, обясни ръководителят на археологическите разкопки Калин Чакъров.
„Оказа се, че до момента не е засягана от иманярска намеса, учудващ факт. Всички гробове, които проучихме, бяха почти непокътнати. Още по-интересното е, че представиха изключително интересни находки, някои от които - до момента няма такива откривани в България. Впоследствие, когато бъдат анализирани по-детайлно, могат да се окажат и изключително редки и в световен мащаб“.
Една от най-любопитните находки е фибула или украшение за мъжка дреха, която е служила и за закопчалка.
„Най-интересните неща излязоха може да се каже в централния гроб на могилата, т.е. този, заради който е направена тази надгробна могила. Той е с доста големи размери - 3 метра, дълбок е метър и 20 и в него са поставени множество гробни дарове след кремацията, някои от тях като лични принадлежности на покойника. Най-интересни са и най-впечатляващи - една фибула с изображение на конник. Тя е изработена от сребро, има позлата и е изключително рядка находка и до момента в българските земи няма известна такава. Много детайлно направено бижу“, поясни великотърновският археолог Калин Чакъров:
Сребърната фибула с тракийски конник от могилата край Петропавловския манастир е изключително ценна находка за археологическата наука,
„Фибулата, убеден съм, е правена по поръчка. Няма друга такава, открита по нашите земи, да не говорим за римския свят. Тя ще бъде един от акцентите на античната колекция на Регионалния музей за бъдеще. Изображението на тракийски конник не се среща върху друга фибула“, посочи директорът на великотърновския исторически музей археологът Иван Църов:
Интересна находка е напълно запазена керамична кана с изображение на човешка маска, както и златни обеци и железен сгъваем стол, наподобяващ днешните рибарски столчета, както и монети от средата на трети век. Друга любопитна находка е манерка от щраусово яйце, обясни археологът Калин Чакъров:
„Тогава е изглеждало по различен начин, тъй като е било съд с метални части или от кожа, или от дърво или от нещо друго, които сега липсват. Щраусите не са типични за нашите географски ширини. Това е внос от африканските провинции на империята и е изключителна екзотика. В България се среща, може би, още един такъв съд, който се съхранява в Русенския музей. Там обаче той е без известно място, където е открит. Нашият в случая е от известен гроб с контекст, т.е. го прави изключително рядък, ценен и важен за науката“.
Няколко стъклени съда също са открити в тракийските гробове от могилата. Това са лакримарии или съдове за събиране на сълзи, поясни директорът на Великотърновския исторически музей археологът Иван Църов.
„Има един такъв погребален обичай, където си наемат близките на покойника оплаквачки - то си е било професия, и оплаквачките като плачат за човека, който се е преселил в по-добрия свят, в такива съдове се събират сълзите. Има гробове от римско време, където се срещат по 30, по 40, което означава, че човекът е бил много обичан, много оплаквачки са наели, много сълзи са сложили за него“.
Проучваната надгробна могила до Петропавловския манастир в Лясковец е тракийска, въпреки че е от времето на Римската епоха, подчерта Иван Църов.
„Макар траките в началото на римското завоевание през първи век преди Христа да са депортирани към планините, през трети век част от тях навлизат в градската аристокрация, възстановяват гробните си обичаи да издигат могили. В непосредствена близост, може би на около 500 метра има следи от селище. Районът е достатъчно плодороден, сигурно има и много римски вили, които към момента не са разкрити, не са и регистрирани. В началото на 90-те години в същата местност беше открита една голяма колективна находка от римски денари. Те бяха над 100 000, което е на един легион месечната заплата“.
Спасителните археологически разкопки е трябвало да бъдат направени в частния имот, защото инвеститорът ще строи разширение на складовата си база, поясниха археолозите. По правило тракийската могила, която е национален паметник на културата, не е трябвало да бъде в частен имот. Тя не е била регистрирана към 1992 година в община Лясковец, когато започва възстановяването на земеделските земи, уточниха археолозите. Ще се търси финансиране, за да продължат проучванията, защото могилата е разкрита едва наполовина.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..