Управителят на Здравната каса д-р Дечо Дечев заяви, че ще се оттегли на 12-и март, когато изтича мандатът на проф. Камен Плочев, а след оттеглянето му той беше избран да го довърши. Дечев заяви, че няма условия да се справи с организираната система за източване на НЗОК. Това зависело от Министерството на здравеопазването, с което Здравната каса трябва да върви в унисон, какъвто явно няма, според д-р Дечо Дечев. Той настоява и за основна ревизия в институцията, която води сега, но се съмнява, че това ще се случи в година преди парламентарни избори.
"За нас това решение на д-р Дечев беше изненада", каза пред БНР адвокат Андрей Дамянов, член на Надзорния съвет на НЗОК, представител на пациентска организация. Той посочи, че Дечо Дечев е показвал доста консервативно управление на Здравната каса и категорично заяви, че казаното от управителя на НЗОК е самата истина:
"В законодателството на България се съдържат възможности за т.нар. източване на Касата", коментира още адв. Дамянов и уточни, че още със замисъла на Касата са били заложени т.нар. бомби със закъснител, които с течение на времето са се развивали в законодателството и в зависимост от това кой е на поста министър на здравеопазването.
Адв. Андрей Дамянов определи д-р Дечев като принципен човек, който трудно прави компромиси с нередностите. Според него настоящият управител на НЗОК е направил сериозен опит и е успял да спре част от течовете в Касата. "Течове, които са насочени по-скоро към печалба, отколкото към лечение", уточни той.
"Едно от постиженията на д-р Дечев е да постигне балансиран бюджет на Здравната каса и в края на годината да не излезем на дефицит, а това се случва за първи път от създаването на Касата", коментира още адв. Дамянов и заяви, че членовете на НЗОК ще опитат да го убедят да остане на поста и след 12-и март.
Цялото интервю на Лора Търколева с Андрей Дамянов в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Израел ще позволи постепенно и контролирано влизане на стоки в Ивицата Газа чрез местни търговци. Израелският премиер търси подкрепа за разширяване на военните операции в палестинския анклав. Израелската военна агенция за координиране на правителствените действия в териториите посочи, че целта е да се увеличи обемът на помощта, влизаща в..
Нова жертва на втората гореща вълна в Испания за това лято. 86-годишен мъж е починал в град Бадахос, област Естремадура. Възрастният мъж е починал в болница в Бадахос заради високите температури, според регионалното правителство в Естремадура. Това е вторият смъртен случай от топлинен удар в този регион досега това лято, след смъртта на..
Патриарх Даниил отслужи водосвет при езерото Бъбрека в Рила за втора поредна година и благослови водите на България. Около 400 поклонници и туристи се събраха за патриаршеската служба, а след това разговаряха с патриарха. Междувременно за 16-а поредна година се провежда поклонническият поход "Рилският Чудотворец", Патриархът, архиереите и..
Двата шведски самолета отново се включиха в гасенето на тлеещи огнища на пожара в Пирин. Очаква се всеки момент към тях да се присъедини и български хеликоптер "Кугър". Причината е силният вятър, който отново се е появил в района, както и недостъпните за наземно гасене терени, поясни за БНР комисар Валентин Василев, областен директор на..
От днес болниците отново ще работят с финансови лимити по договорите си със Здравната каса. Това предвиждат обнародваните в Държавен вестник промени в Закона за здравното осигуряване. Те влизат в сила, след като парламентът отхвърли наложеното от президента вето. През април миналата година Конституционният съд определи лимитите на..
Край Созопол потопиха риболовния кораб "Чавдар", за да може плавателният съд да се превърне в изкуствен риф. На събитието присъства и президентът Румен Радев, който се гмурна край кораба. Плавателният съд е служил в българските води от 1964 година. Преди повече от 15 години по инициатива на фотографа Михаил Заимов, Владо Явашев и Росен..
Цените на петрола продължават понижението си. За четвърта поредна серия фючърсите на референтния за Европа сорт "Брент" и на лекия американски суров петрол поевтиняват заради опасенията за свръхпредлагане. Сротът "Брент" изгуби още 11 цента от стойността си, докато при лекия суров петрол намалението е с 12 цента. Организацията на страните..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък". Циклон във..
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..