Безспорно кризата в управлението е тежка, поради факта че не е внезапна. Това е едно бедствие, което обаче не е природно, а следствие на лошо управление, на неспазване на задължения, на безотговорно стопанисване. Това каза за БНР политологът Цветанка Андреева. Според нея трябва да осъзнаем, че оттук насетне парламентарните мнозинства никога няма да са големи или еднопартийни:
„В този смисъл предсрочните избори не знам точно какво ще решат. Ако сегашното мнозинство е много трудно и коалицията е двойна, то оттук насетне ще ни чакат двойни и тройни коалиции. Мисля, че всички политически играчи го знаят вече това и никой няма голям интерес да върви към предсрочни избори“.
Вътрешнополитическият проблем е в липсата на по-добрата алтернатива на сегашното управление, смята Андреева. Тя направи паралел между румънската и българската прокуратура и коментира:
„Проблемът при мен вече става почти неразбираем с този пиар на прокуратурата, тези каубойски акции, в които стилът е „ти си абсолютен престъпник“. Те са в дисонанс с цялостното разбиране за прословутото разделение на властите, за върховенството на закона. В крайна сметка прокуратурата не е тази, която арестува. Тази публичност много силно смущава. Тук именно идва елементът на политическата игра на прокуратурата, която внушава вина“.
Ако Нено Димов трябва да бъде изкупителната жертва и с това да преглътнем тази криза - ако това е ролята на прокуратурата, то значи продължаваме стария модел.
Ако прокуратурата разплете цялата верига от престъпления, за които вече открито се говори - схемата на ВЕЦ-овете, ВИК-тата, на боклука, тогава някак си вече ще разберем какъв е смисълът“.
Ситуацията в Перник се дължи на „партийната номенклатура, за която явно са търсени работни места“, подчерта Андреева и допълни, че този стил на управление, „е типичен за целия преход“:
„С арестуването на Нено Димов някак си оставаме с впечатление, че всички искат да си измият ръцете и започваме да говорим за някакви квоти, за министри и политически назначения“…
PR експертът Арман Бабикян беше категоричен в предаването "12+3" по "Хоризонт", че кризата няма да се реши с избора на нов министър на околната среда:
„Изходът от тази криза, при всички положения, трябва да бъде промяна в начина на управление на страната“. Той попита реторично „някой има ли спомен каква е управленската програма на днешното мнозинство?“.
"Практиката показва, че замяната на един министър с друг не променя политиката", а Нено Димов не е първият министър, който подава оставка, коментира Бабикян.
Играе ли политически прокуратурата?
„Не вярвам прокуратурата самостоятелно да може да взема решения в този аспект, от гледна точка на това, че изборът на главен прокурор е политически процес от самото начало на демокрацията у нас“, коментира Бабикян.
За страха на премиера от „февруарски сценарий“:
„Борисов винаги се е страхувал от февруарски сценарий. Навсякъде се гледа под чаршафите и се търсят врагове. Мисля, че това е редовна песен на министър-председателя, който непрекъснато дебне врага, било с партиен билет, било от друг цвят. Нека да бъдем почтени - скандал във водния сектор имаше, още когато умряха хора в с. Бисер. Наводнението в Мизия е второ избухване на кризата във водния сектор. Всеки път се установяваше едно и също – че в този сектор нещата са абсолютно неясни, размити между институциите, и всеки прави каквото си иска, основно – пари. Сега се изправяме пред следваща криза. Няма нормален вид управление, което подскача от криза на криза и да смята, че секторът се управлява добре.
В енергетиката Борисов не балансира между САЩ и Русия
„Той не се опитва да балансира, той се опитва излъже. Всичко, което прави Борисов, е опит да залъже и едната страна, и другата. Аз твърдя, че няма да му се получи, защото няма вменяем човек, който да не е наясно, че през тази прословута преименувана тръба ще тече руски газ и това не е диверсификация. Диверсификация е на маршрут, но не и на източник. Единствената тръба, за момента, от която можем да получаваме друг вид газ, е от Гърция. Истината е, че диверсификацията на България не се случва през копаенето на нова тръба, за която ние плащаме луди пари….
„Тръмп преди много месеци каза, че не е склонен европейските страни да пълнят хазната на Русия, а САЩ да плащат по-голямата част от сметката за охраната“, припомни Арман Бабикян.
За координационния център във Варна
„Съотношението на силите в Черно море е 80:20 между Турция и Русия. Румъния и България е по-добре да не ги броим! Не знам дали ще направим и 1%. При това съотношение на силите е нормално да се мисли за източната ни граница, но през това време да се разправят басни за платноходки...“, допълни той.
И според Андреева Борисов не успява да балансира между САЩ и Русия по енергийните теми.
„При все че имаме налице санкции - от ЕК се очакват, имаме голяма критика от американска страна, националният интерес не е спазен относно диверсификацията - изграждаме още една тръба, която ще обслужва преди всичко, казват западните ни партньори, политическите цели на режима на Путин, защото той използва газта като политическо оръжие – не може да се каже, че балансът добър. Не, не е добър и е очевидно от последните изявления и американските управляващи чиновници. Ще видим какво изобщо ще се случи с така построената тръба. Лошо е посланието, което идва от Русия, че след като Путин ни е издърпал ушите и някак много бързо строим…“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Украинският президент Володимир Зеленски ще посети утре Турция по покана на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, съобщи Анадолската агенция. Двамата лидери ще обсъдят турско-украинското стратегическо партньорство, като ще бъде поставен акцент върху "прегледа на отношенията във всички аспекти". Визитата на Зеленски ще съвпадне с разговорите утре..
Испания планира да удвои разходите си за отбрана до 2029 г., за да се съобрази с изискванията на НАТО. Това предвижда пътна карта на правителството в Мадрид. Испания няма да увеличи рязко парите, които харчи за отбрана поне в следващите четири години. В момента страната е на последно място в НАТО по процент от БВП, отделян за военни разходи в..
Еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис определи като "реалистична" целта на България да се присъедини към еврозоната на 1 януари догодина, но предупреди, че ѝ остава още много работа. На влизане на заседанието на Еврогрупата (финансовите министри на страните от еврозоната) той заяви: "Тази дата е целта, която България си постави...
Още 100 милиона лева нов дълг ще бъдат предложени на аукцион следващия понеделник, става ясно от сайта на БНБ. Предлаганите книжа са 7-годишни и са с фиксиран лихвен процент от 3,25 на сто. В края на януари книжа за 300 милиона лева бяха предложени и постигнаха среднопретеглена доходност от 3,47 на сто. Общо от началото на годината страната ни е..
Българската народна банка е независима институция и остро осъжда всеки опит за политическа намеса в нейната дейност. Това се казва в позиция на Централната банка по повод опита на представители на партия "Възраждане" да проведат политическа акция в сградата на институцията. От БНБ потвърждават, че опитът е направен в 10,30 часа днес (17 февруари..
Инфекцията на дихателните пътища на папа Франциск е наложила изменение на лечението му, за да може папата да се справи с "усложнена клинична картина", предаде Ройтерс, като се позова на Ватикана. В изявлението се добавя, че папата ще остане в болница. Говорителят на Ватикана Матео Бруни каза, че резултатите от изследванията, направени през..
Участието на Европа е задължително в преговорния процес за мира в Украйна, защото в решението за омиротворяване ще бъде значително ключово дали ще имаме миротворческа мисия, или ще участваме във възстановяването на Украйна, или ще помагаме на Украйна като кандидат за членство в ЕС. Това коментира в интервю пред БНР Весела Чернева,..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..