Безспорно кризата в управлението е тежка, поради факта че не е внезапна. Това е едно бедствие, което обаче не е природно, а следствие на лошо управление, на неспазване на задължения, на безотговорно стопанисване. Това каза за БНР политологът Цветанка Андреева. Според нея трябва да осъзнаем, че оттук насетне парламентарните мнозинства никога няма да са големи или еднопартийни:
„В този смисъл предсрочните избори не знам точно какво ще решат. Ако сегашното мнозинство е много трудно и коалицията е двойна, то оттук насетне ще ни чакат двойни и тройни коалиции. Мисля, че всички политически играчи го знаят вече това и никой няма голям интерес да върви към предсрочни избори“.
Вътрешнополитическият проблем е в липсата на по-добрата алтернатива на сегашното управление, смята Андреева. Тя направи паралел между румънската и българската прокуратура и коментира:
„Проблемът при мен вече става почти неразбираем с този пиар на прокуратурата, тези каубойски акции, в които стилът е „ти си абсолютен престъпник“. Те са в дисонанс с цялостното разбиране за прословутото разделение на властите, за върховенството на закона. В крайна сметка прокуратурата не е тази, която арестува. Тази публичност много силно смущава. Тук именно идва елементът на политическата игра на прокуратурата, която внушава вина“.
Ако Нено Димов трябва да бъде изкупителната жертва и с това да преглътнем тази криза - ако това е ролята на прокуратурата, то значи продължаваме стария модел.
Ако прокуратурата разплете цялата верига от престъпления, за които вече открито се говори - схемата на ВЕЦ-овете, ВИК-тата, на боклука, тогава някак си вече ще разберем какъв е смисълът“.
Ситуацията в Перник се дължи на „партийната номенклатура, за която явно са търсени работни места“, подчерта Андреева и допълни, че този стил на управление, „е типичен за целия преход“:
„С арестуването на Нено Димов някак си оставаме с впечатление, че всички искат да си измият ръцете и започваме да говорим за някакви квоти, за министри и политически назначения“…
PR експертът Арман Бабикян беше категоричен в предаването "12+3" по "Хоризонт", че кризата няма да се реши с избора на нов министър на околната среда:
„Изходът от тази криза, при всички положения, трябва да бъде промяна в начина на управление на страната“. Той попита реторично „някой има ли спомен каква е управленската програма на днешното мнозинство?“.
"Практиката показва, че замяната на един министър с друг не променя политиката", а Нено Димов не е първият министър, който подава оставка, коментира Бабикян.
Играе ли политически прокуратурата?
„Не вярвам прокуратурата самостоятелно да може да взема решения в този аспект, от гледна точка на това, че изборът на главен прокурор е политически процес от самото начало на демокрацията у нас“, коментира Бабикян.
За страха на премиера от „февруарски сценарий“:
„Борисов винаги се е страхувал от февруарски сценарий. Навсякъде се гледа под чаршафите и се търсят врагове. Мисля, че това е редовна песен на министър-председателя, който непрекъснато дебне врага, било с партиен билет, било от друг цвят. Нека да бъдем почтени - скандал във водния сектор имаше, още когато умряха хора в с. Бисер. Наводнението в Мизия е второ избухване на кризата във водния сектор. Всеки път се установяваше едно и също – че в този сектор нещата са абсолютно неясни, размити между институциите, и всеки прави каквото си иска, основно – пари. Сега се изправяме пред следваща криза. Няма нормален вид управление, което подскача от криза на криза и да смята, че секторът се управлява добре.
В енергетиката Борисов не балансира между САЩ и Русия
„Той не се опитва да балансира, той се опитва излъже. Всичко, което прави Борисов, е опит да залъже и едната страна, и другата. Аз твърдя, че няма да му се получи, защото няма вменяем човек, който да не е наясно, че през тази прословута преименувана тръба ще тече руски газ и това не е диверсификация. Диверсификация е на маршрут, но не и на източник. Единствената тръба, за момента, от която можем да получаваме друг вид газ, е от Гърция. Истината е, че диверсификацията на България не се случва през копаенето на нова тръба, за която ние плащаме луди пари….
„Тръмп преди много месеци каза, че не е склонен европейските страни да пълнят хазната на Русия, а САЩ да плащат по-голямата част от сметката за охраната“, припомни Арман Бабикян.
За координационния център във Варна
„Съотношението на силите в Черно море е 80:20 между Турция и Русия. Румъния и България е по-добре да не ги броим! Не знам дали ще направим и 1%. При това съотношение на силите е нормално да се мисли за източната ни граница, но през това време да се разправят басни за платноходки...“, допълни той.
И според Андреева Борисов не успява да балансира между САЩ и Русия по енергийните теми.
„При все че имаме налице санкции - от ЕК се очакват, имаме голяма критика от американска страна, националният интерес не е спазен относно диверсификацията - изграждаме още една тръба, която ще обслужва преди всичко, казват западните ни партньори, политическите цели на режима на Путин, защото той използва газта като политическо оръжие – не може да се каже, че балансът добър. Не, не е добър и е очевидно от последните изявления и американските управляващи чиновници. Ще видим какво изобщо ще се случи с така построената тръба. Лошо е посланието, което идва от Русия, че след като Путин ни е издърпал ушите и някак много бързо строим…“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Германската евродепутатка Свеня Хан, която е председател на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ), поиска спешно среща с еврокомисаря по правосъдието Майкъл Макграт заради ареста на варненския кмет Благомир Коцев и общинските съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев на 8 юли. И тримата са членове на партия "Продължаваме..
Франция отбеляза националния си празник, демонстрирайки иновациите и бойната готовност на въоръжените си сили. В навечерието на празника президентът Еманюел Макрон обяви нови седем милиарда евро за военния бюджет. Надеждна армия и стратегическа солидарност пред заплахите в света - това демонстрира военният парад в Париж за националния празник..
За една година - спрямо юни 2024 г., стойността на така наречената малка потребителска кошница се е увеличила със 7 процента или с близо 8 лева, и достига 111 лева и 4 стотинки - това сочат данните от ежемесечното наблюдение на КНСБ на 20 основни хранителни стоки и бензина. За близо една трета от стоките в тази кошница цените в България са сред..
Осем души са арестувани след сблъсъците между мигранти и членове на крайнодесни групи в Испания. Отряди на Гражданската гвардия остават в град Торе Пачеко, област Мурсия, за да гарантират реда и сигурността. Петима испанци и един мароканец са арестувани заради безредиците в петък и събота. Още двама са задържани за нападението над възрастен..
Вотът на недоверие няма да мине и през септември, както обещаха от ПП-ДБ, също няма да мине, според мен. Защо се прави това с внасянето на вот също няма отговор, но това е тяхно право. Струва ми се, че е в полза на управляващото мнозинство и ще кажат, "ето вижте, колко сме силни", коментира в интервю пред БНР юристът и политолог Лидия Даскалова...
Започнаха сезонните намаления в Гърция. Властите следят строго и глобяват за подвеждане на клиентите. Сезонните намаления започнаха от днес и продължават до края на август. Магазините в неделя работят с разрешение на местната община. Днес на повечето магазини са посочени намаления до 50%. Много от клиентите обаче си мислят, че..
Непредизвикано и необосновано полицейско насилие - така президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира ареста на вицепрезидента на организацията Тодор Капитанов при протеста на служителите от горските предприятия на автомагистрала "Тракия". Арестът на вицепрезидента на КНСБ – до 24 часа Tой обяви, че е имал няколко разговора с министъра на..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..