Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наука и музика

Теодосий Спасов ще записва музика на Антарктида

Музикантът замисля документални записи на кавал и китара насред ледената пустош

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Започна изграждането на новата българска научна лаборатория на Антарктика. Бъдещата научна лаборатория ще е само на около 200 метра от основната сграда на българската база. През ноември и декември миналата година екип от 11 полярници се включи в поредната експедиция там, като задачата им бе именно изграждането на бъдещата научна лаборатория. Миналият понеделник се отправи на път и друга група от 28-та национална антарктическа експедиция.

Проектът за лабораторията на Антарктида е направен от българка - архитект, която от около една години и половина живее в Чили. Българският екип разчита на експертите от Чили и Аржентина за транспортирането на материалите. "Но проектът си е изцяло български - и конструкторите, и ВиК. Всички специалисти са българи от един екип. Това се прави от един екип", поясни за "Хоризонт" проф. Христо Пимпирев, директор на Българския антарктически институт.

Музикант сред учените

Антарктида е континент преди всичко за наука, но творците - писатели, художници, музиканти могат да придадат друга атмосфера на Ледения континент, убеден е ученият.

"И затова тази година моята група е включила за пръв път музиканти и то не какви да е музиканти, а един музикант, който е много български - световноизвестен, но в същото време той свири на един много български инструмент- кавал. Така че българска музика ще звучи на Ледения континент от един виртуоз", допълни проф. Пимпирев.

Музикантът Теодосий Спасов ще отпътува на 20 януари. Той планира да запише диск на Антарктида. Поканата дошла от Христо Пимпирев. В екипа ще се включи и китаристът Кристиян Цвятков.

Китара и кавал

"Обикновено моите албуми, които правя, са понякога самостоятелни, понякога ги споделям с човек, който ми прави впечатление, мой съвременник. Предишният ми албум беше с Иван Шопов, сега издадох театрална и филмова музика, на Коледа се появи - "Звуци от дълбоките води". И сега трябва да споделя следващия диск с Кристиян Цвятков", сподели Теодосий Спасов.

Музикантът ще записва музика на различни места по време на далечното пътуване. при завръщането си планира и студийни записи.

"При всички случаи ще има записи, пиеси записани там, на място. Взех си един зуум - звукозаписно устройство, което прави прекрасни документални записи и така китара и кавал ще записваме на различни места", каза музикантът.

Пътуването и престоят на Теодосий Спасов на Антарктида ще продължат един месец. Музикантът е творил и на други екстремни места.

Спомен за Еверест

"Аз преди доста години - 1996 година, бях на една експедиция към Еверест заедно с Коцето, Дони, Николай Иванов, Марина Великова и от там Християн Гайдаров записа музиката и излезе диск. RFI - френското радио го издаде. Целият албум беше записан по време на пътуването със звуци от природата, от шерпи някои песни изпети, наши изпълнения, родени композиции там, на място. Беше много въздействащо“, спомня си Спасов.

На Антарктида има около 40 звуци, типични за района.

"Трябва да е музика, която е родена под въздействието на това пътуване и престой, като не е ограничена жанрово. С похватите на съвременната музика, която включва и фолклор, и класическа, европейска стилистика, и джаз, и поп, каквото усетим. Само трябва да уловим основните нишки и идеи, които да бъдат уникални за този диск. Нещо, което да не сме го правили преди това тръгване", сподели Теодосий Спасов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза

Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..

публикувано на 28.05.25 в 13:11
Природен парк

Отбелязваме Европейския ден на природните паркове

На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР  инж. Севдалина Димитрова ,..

публикувано на 28.05.25 в 11:33
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къща музей "Христо Смирненски" в София

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей.  Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..

публикувано на 28.05.25 в 10:14

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14