До края на месеца в Националния антропологичен музей в София може да се види фотографската изложба „Подводна зависимост“. Снимките в изложбата са от различни точки на света – освен от България и Гърция, включват и места от Африка и Индонезия. Техен автор е Пламен Вукадинов.
Събитието е с благотворителна кауза – средствата от всяка закупена фотография ще отидат в помощ на ParaKids. Организацията осигурява спортни занимания за деца с увреждания, с гръбначни изкривявания и наднормено тегло, както целогодишно, така и сезонно.
За вечерта на откриването на изложбата са събрани около 700 лева. Антропологичният музей обаче е сравнително нов, на не толкова комуникативно място и с намалено работно време до 17 часа. Затова след 30 януари тя ще бъде преместена в центъра на София, за да продължи.
За децата с увреждания спортът е изключителен плюс – това е здраве, движение, ползи, настроение, казва в предаването "Закуска на тревата" Пламен Вукадинов. Като подводен инструктор, фотограф и журналист за себе си той определя спорта като начин на живот и допълва, че без спорт би било много скучно и човек трябва да се движи колкото може повече.
В казармата бил моряк. След това започнал да се гмурка по-сериозно и не спира до ден днешен. „За мен това е една магия, красота, начин на живот. Не си представям да го няма това в моя живот вече. Във всеки удобен момент го практикувам.“
Във водата вече не влизам без камера, освен ако камерата не е повредена, допълва Вукадинов. По време на подводните си снимки е имал безкрайно много интересни ситуации. Разказва, че в пещерите на западния ръкав на Халкидики – Касандра, където обича да ходи, светлината се пречупва през отворите в скалите и се получават „изключително хубави снимки“, особено когато денят е по-дълъг. От опасни ситуации под водата се е измъквал „със сила, воля, опит и късмет“.
Пламен Вукадинов е автор на книгата „Адреналинът е моята стихия“. Сега завършва втората си книга. Очаква я на книжния пазар до 3-4 месеца. Обмисля работно заглавие „Интоксикация“ с подзаглавие „Подводна зависимост“.
„Защото това е също като подводна дрога. Натравяне, само че "натравяне" от красотата на подводния свят.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните . Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..
Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци . " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..