"Когато човек обича природата, обича планините, той става планинар. Когато един човек стане планинар, може да ходи всякак в планината, но когато поведе след себе си хора, нещата стават доста по-различни. Бих казал, че това е някаква карма. Стигаш до нея, тръгваш и започваш." Това сподели в предаването "Нощен хоризонт" Димитър Йорданов - планински водач и биолог по образование.
"Познаването на планините се натрупва с времето, с опита в тях, с ходенето в тях. Професионалният планински водач, за да извършва своята дейност по всички изисквания и правила, трябва да премине съответното обучение, да придобие съответната правоспособност и да бъде вписан в регистъра на планинските водачи към Министерството на туризма. Само тогава той гарантира с всички свои умения, знания, професионализъм, че е готов да отговори на изискванията на клиентите си", коментира той.
Последното място, което е посетил Димитър Йорданов, е Орфеев връх в Родопите. Според него разходката в планината е като възраждане за нов живот.
"Съществува една неписана нагласа, че зимата е трудно, че зимата не се ходи, но всъщност зимата предоставя доста добри условия за планинарите. Съответно, необходима е предварителна подготовка, за да се чувства човек комфортно в планината през зимата", допълни планинският водач.
Димитър Йорданов си е поставил като лична кауза да показва на туристите по-трудно достъпни и по-рядко посещавани места, където няма маркирани пътеки.
В един от най-популярните маршрути се превръща Ком - Емине.
"Той предизвиква все повече хора. Все по-голям интерес. И следващият подобен маршрут е т.нар. маршрут Е4, към който съм почти пристрастен и вече няколко години подред го правя с група. И мисля, че ще го правя все повече, дълго време, защото той е атрактивен, интересен и виждам, че поражда все по-голям интерес", разказа Йорданов.
Българската част на маршрута Е4 се изминава за около 14 дни през пет планини - Витоша, Верила, Рила, Пирин и приключва в Славянка на границата с Гърция. Изминават се около 260-280 километра пеша, обясни водачът.
Най-лавиноопасните планини са Пирин и една голяма част от Рила, но не е за пренебрегване и Витоша, където също падат лавини и през последните години има смъртни случаи, припомни водачът.
"Планина, в която се трупа много сняг и също падат лавини, и за която не се споменава, не става дума, е Осогово. В Стара планина също падат лавини, има смъртни случаи. Навсякъде, където има много сняг, преди това е имало много вятър и навяване, има опасност от лавини", изтъкна Димитър Йорданов.
Съветите на планинския водач за безопасност в планината - запътилите се да избират подходящо място, съобразено с техните възможности, екипировка и достъп.
"Наистина има места, където има опасност, рискови места и тогава грижа на водача е да прецени дали всички от групата могат да се справят с преминаването им. Ако е необходимо да разположи нужния инвентар под формата на парапети, въжени, да подпомогне, да навигира къде стъпва, как стъпва. Но трябва да е наясно с възможностите на групата и дали тя е способна да премине от там или не", обобщи Димитър Йорданов.
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...