Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Планинският водач Димитър Йорданов: Опознаваш планините с времето

Да си планинар е карма, казва биологът, който разкрива светлата и тъмната страна на общуването с планината

Димитър Йорданов
Снимка: Станислава Пирчева

"Когато човек обича природата, обича планините, той става планинар. Когато един човек стане планинар, може да ходи всякак в планината, но когато поведе след себе си хора, нещата стават доста по-различни. Бих казал, че това е някаква карма. Стигаш до нея, тръгваш и започваш." Това сподели в предаването "Нощен хоризонт" Димитър Йорданов - планински водач и биолог по образование. 

"Познаването на планините се натрупва с времето, с опита в тях, с ходенето в тях. Професионалният планински водач, за да извършва своята дейност по всички изисквания и правила, трябва да премине съответното обучение, да придобие съответната правоспособност и да бъде вписан в регистъра на планинските водачи към Министерството на туризма. Само тогава той гарантира с всички свои умения, знания, професионализъм, че е готов да отговори на изискванията на клиентите си", коментира той.

Последното място, което е посетил Димитър Йорданов, е Орфеев връх в Родопите. Според него разходката в планината е като възраждане за нов живот.

"Съществува една неписана нагласа, че зимата е трудно, че зимата не се ходи, но всъщност зимата предоставя доста добри условия за планинарите. Съответно, необходима е предварителна подготовка, за да се чувства човек комфортно в планината през зимата", допълни планинският водач.

Димитър Йорданов си е поставил като лична кауза да показва на туристите по-трудно достъпни и по-рядко посещавани места, където няма маркирани пътеки.

В един от най-популярните маршрути се превръща Ком - Емине.

"Той предизвиква все повече хора. Все по-голям интерес. И следващият подобен маршрут е т.нар. маршрут Е4, към който съм почти пристрастен и вече няколко години подред го правя с група. И мисля, че ще го правя все повече, дълго време, защото той е атрактивен, интересен и виждам, че поражда все по-голям интерес", разказа  Йорданов. 

Българската част на маршрута Е4 се изминава за около 14 дни през пет планини - Витоша, Верила, Рила, Пирин и приключва в Славянка на границата с Гърция. Изминават се около 260-280 километра пеша, обясни водачът.

Най-лавиноопасните планини са Пирин и една голяма част от Рила, но не е за пренебрегване и Витоша, където също падат лавини и през последните години има смъртни случаи, припомни водачът.

"Планина, в която се трупа много сняг и също падат лавини, и за която не се споменава, не става дума, е Осогово. В Стара планина също падат лавини, има смъртни случаи. Навсякъде, където има много сняг, преди това е имало много вятър и навяване, има опасност от лавини", изтъкна Димитър Йорданов.

Съветите на планинския водач за безопасност в планината - запътилите се да избират подходящо място, съобразено с техните възможности, екипировка и достъп.

"Наистина има места, където има опасност, рискови места и тогава грижа на водача е да прецени дали всички от групата могат да се справят с преминаването им. Ако е необходимо да разположи нужния инвентар под формата на парапети, въжени, да подпомогне, да навигира къде стъпва, как стъпва. Но трябва да е наясно с възможностите на групата и дали тя е способна да премине от там или не", обобщи Димитър Йорданов.

Още за добрите и лошите страни на планината - слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10