"Когато човек обича природата, обича планините, той става планинар. Когато един човек стане планинар, може да ходи всякак в планината, но когато поведе след себе си хора, нещата стават доста по-различни. Бих казал, че това е някаква карма. Стигаш до нея, тръгваш и започваш." Това сподели в предаването "Нощен хоризонт" Димитър Йорданов - планински водач и биолог по образование.
"Познаването на планините се натрупва с времето, с опита в тях, с ходенето в тях. Професионалният планински водач, за да извършва своята дейност по всички изисквания и правила, трябва да премине съответното обучение, да придобие съответната правоспособност и да бъде вписан в регистъра на планинските водачи към Министерството на туризма. Само тогава той гарантира с всички свои умения, знания, професионализъм, че е готов да отговори на изискванията на клиентите си", коментира той.
Последното място, което е посетил Димитър Йорданов, е Орфеев връх в Родопите. Според него разходката в планината е като възраждане за нов живот.
"Съществува една неписана нагласа, че зимата е трудно, че зимата не се ходи, но всъщност зимата предоставя доста добри условия за планинарите. Съответно, необходима е предварителна подготовка, за да се чувства човек комфортно в планината през зимата", допълни планинският водач.
Димитър Йорданов си е поставил като лична кауза да показва на туристите по-трудно достъпни и по-рядко посещавани места, където няма маркирани пътеки.
В един от най-популярните маршрути се превръща Ком - Емине.
"Той предизвиква все повече хора. Все по-голям интерес. И следващият подобен маршрут е т.нар. маршрут Е4, към който съм почти пристрастен и вече няколко години подред го правя с група. И мисля, че ще го правя все повече, дълго време, защото той е атрактивен, интересен и виждам, че поражда все по-голям интерес", разказа Йорданов.
Българската част на маршрута Е4 се изминава за около 14 дни през пет планини - Витоша, Верила, Рила, Пирин и приключва в Славянка на границата с Гърция. Изминават се около 260-280 километра пеша, обясни водачът.
Най-лавиноопасните планини са Пирин и една голяма част от Рила, но не е за пренебрегване и Витоша, където също падат лавини и през последните години има смъртни случаи, припомни водачът.
"Планина, в която се трупа много сняг и също падат лавини, и за която не се споменава, не става дума, е Осогово. В Стара планина също падат лавини, има смъртни случаи. Навсякъде, където има много сняг, преди това е имало много вятър и навяване, има опасност от лавини", изтъкна Димитър Йорданов.
Съветите на планинския водач за безопасност в планината - запътилите се да избират подходящо място, съобразено с техните възможности, екипировка и достъп.
"Наистина има места, където има опасност, рискови места и тогава грижа на водача е да прецени дали всички от групата могат да се справят с преминаването им. Ако е необходимо да разположи нужния инвентар под формата на парапети, въжени, да подпомогне, да навигира къде стъпва, как стъпва. Но трябва да е наясно с възможностите на групата и дали тя е способна да премине от там или не", обобщи Димитър Йорданов.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...