Мерките за десегрегация се взимат по такъв начин, че задълбочават или само преместват проблема, а не го решават, смята доц. Алексей Пампоров, д-р по социология в Института за изследване на обществата и знанието при БАН, автор на множество теренни проучвания, изследовател на ромските общности у нас.
„Много е тъжно. В момента ние сме на етапа на някакъв апартейд, който се получава. Хората панически си изваждат децата от училища, само защото има едно или две ромчета.“
„Трябва да се работи в посока цялото общество да разбере, че докато изолираме едни деца и ги поставяме в зависимост някъде, в отделни, специални училища като за ромски деца, те не могат да имат достатъчно високи образователни постижения, не могат да имат успеха и знанието на другите деца и впоследствие, вместо да се включат на пазара на труда, те стават в тежест на икономиката“, коментира Пампоров, според когото колкото по-дълго сме в този модел, толкова по-силно ще се усеща проблемът в икономиката през следващите години.
Отписването на деца от училища, в чиито паралелките учат ромски деца, е рационален инстинкт, но системата трябва да бъде такава, че във всяко училище да има ромски деца, за да се обезсмисли „този механизъм на преместване на деца, само защото има едно-две ромчета“, изтъкна изследователят.
Алексей Пампоров вижда "огромно неразбиране в цялото ни общество", което смята, че проблемите с децата от сегрегираните квартали са факт, защото това са „етнически деца“ и етнически проблеми, а корените всъщност са в бедността.
Мерките за десегрегация трябва да включват много по-широка палитра – например карти за транспорт. Те не бива да са насочени само към ромски деца, подчерта доц. Пампоров.
„Не може да си представите как има деца, които никога не са излизали от махалите, които не знаят, че съществува свят отвъд калта и отвъд собствения им майчин език.“
За последните десет години ромските студенти и завършилите висше образование ромски младежи са над 2 хиляди, съобщи той.
Безплатният достъп до детски градини (не само на ромски деца, а за всички) е много ефикасно средство, посочи Алексей Пампоров, уточнявайки, че данните са от 30-40 общини.
„Грешната философия на нашата образователна система е, че тя третира ромските деца като билингви, тоест деца, които говорят два езика. Лошото е, че това не са деца билингви. Това са си деца, които си говорят майчиния език – ромски, турски или румънски. Когато тези деца влязат в образователната система, те не са по-глупави или по-неможещи, те просто не разбират какво им се говори. Представете си сега във всички училища изведнъж да започне да се преподава на китайски.“
В големите сегрегирани квартали има относително значим процент деца, които нямат лични документи и ЕГН-та и не могат изобщо да бъдат обхванати в образователната система, обобщи Алексей Пампоров.
Цялото интервю е в звуковия файл.На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..
Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет. Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига". " Всички производители трябва да осмислят..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран от ВСС, страда от известни дефекти. Появи се информация в публичното пространство, на която ВСС не даде ясен отговор за данни и обстоятелства в не добра светлина за кандидата за главен прокурор...
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..
" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..
Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
В началото на годината е особено важно да подсилим имунната си система за среща със сезонните вируси и най-вече с грипната инфекция . " Грипът..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..