Граничните органи да подават незабавно информация към Националния осигурителен институт (НОИ, когато някой напуска България, докато е в болнични. Това е една от мерките за ограничаване на злоупотребите с болнични, предложена в анализ на НОИ.
Хасан Адемов, председател на социалната комисия в парламента, припомни пред БНР, че темата стана актуална, след като в края на миналата година работодателите представиха анализ, който отчете, че през последните години е нараснал броят на болничните дни, които използват работниците и служителите, а това води до значителен ръст в изплатените суми.
„Това беше основната идея – да се търсят решения как разходите да се оптимизират така, че да не се вреди на бюджета на Държавното обществено осигуряване. По-важното е, на първо място, да не се отнемат права на работници и служители. На второ място, да не страдат останалите работници, които не ползват неправомерно болнични листи“.
Министерският съвет е приел на 15-и януари многобройните предложения от НОИ, от работодатели и от синдикати. Хасан Адемов съобщи в предаването „12+3“, че в едномесечен срок Националният съвет за тристранно сътрудничество (в него вризат работодатели, синдикати и правителство) да предложи окончателно мерки, с които да се опитат да решат този проблем.
„Няма една единствена мярка, която да реши този проблем. Комплексният подход би могъл да реши този проблем, доколкото той съществува“, подчерта Адемов.
Притесненията на Хасан Адемов
„Представете си един човек, който е с болничен лист, излиза и търси лечение в чужбина?! Това са случаи по-скоро в рамките на т.нар. „изключения“, но всичко във законодателството трябва да бъде предвидено, за да не бъдат ощетени истински болните граждани“, отбеляза Адемов.
Според него трябва да се промени начинът на мислене на тези, които отиват и искат от общопрактикуващите лекари да издават документи с невярно съдържание. По думите му има ясна зависимост, защото недоволните от личния си лекар хора имат право да го сменят на всеки 6 месеца.
„Структурите на Министерство на здравеопазването и всички, които се възползват от медицинската експертиза, трябва да са наясно, че по този начин няма как се продължава“, коментира той.
Според анализа на НОИ има и случаи, в които работодателите се възползват от възможността да накарат работник или служител да си вземе болничен. По този начин, когато има проблеми в предприятието, се пести ресурс от заплатите.
„Най-важен е контролът“, категоричен е Адемов и допълни:
„Сега и НОИ, работодателите, НЗОК имат възможност да контролират“, допълни той.
Интервюто с Хасан Адемов можете да чуете в звуковия файл.
Левият бряг на р. Банщица при кв. "Изток" в Кюстендил ще бъде оградена с мрежа, за да се спре или поне да се ограничи безразборното изхвърляне на боклуци в реката. Проблемът е от години . Ще бъде монтирана мрежа на поне 300 метра в участъците, където най-често е засичано изхвърляне, ще има и видеонаблюдение, казаха от Общината. Комисия..
Европейският парламент подкрепи решението да започне преговори с датското председателство на Съвета на ЕС за забрана на вноса на руски газ и петрол, както беше предложено от комисиите по международна търговия и по промишленост, научни изследвания и енергетика миналата седмица. Двете парламентарни комисии одобриха проектоплан за прекратяване..
Сериозно се покачва цената на млечните продукти в Гърция, информират търговци и животновъди. Очаква се покачване на цената на млякото и млечните продукти поне с 20%, предупреди председателят на Съюза на гръцките животновъди Димитрис Мосхос. Огромни щети на сектора нанесе епидемията от шарка по овцете. Триста хиляди животни вече са унищожени...
Парламентът избра комисия за одитиране на годишните финансови отчети на Сметната палата за 2022 г., 2023 г. и 2024 г. Приемането на решението е необходимо във връзка с изискването на Закона за Сметната палата годишният финансов отчет на институцията да се одитира от независима комисия, чиято численост и състав се определя от Народното..
Лидерът на партия "МЕЧ" Радостин Василев обвини Бойко Борисов и ГЕРБ в официална коалиция с ДПС. Василев прогнозира, че единственият изход от политическата ситуация са предсрочни избори. Той отправи и въпроси към "Има такъв народ" и Слави Трифонов, обвинявайки ги в мълчание по темата. МЕЧ няма да подкрепи ротацията на председателя на парламента и поиска..
Общински съветници сезират прокуратурата във Велико Търново за проблемите с негодната питейна вода, която трета седмица подава по мрежата ВиК "Йовковци". Расте напрежението сред жителите на В. Търново заради водата - мътна и негодна за пиене Решението да бъде сезирана прокуратурата по проблемите с питейната вода е взето единодушно от..
С декларации от парламентарната трибуна от опозицията коментираха труса в управлението през последната седмица. Делян Пеевски не разреши преформатирането на кабинета, заяви съпредседателят на ПП-ДБ Божидар Божанов : "След гръмките театрални пози на Борисов, новината се сви до дребен Фейсбук-статус на партийната страница на ГЕРБ за евентуална..
Физиономиите, които се съревновават за властта в България днес, са безобразни - техните силуети деградират сами по себе си, техният политически език е..
БСП няма да влезе в парламента при следващи избори, Борисов е унижен от Пеевски и ДПС-НН няма да влезе пряко във властта, защото не иска да носи..
Без яснота за постигнатите договорености приключи коалиционният Съвет за съвместно управление. На него партньорите в кабинета от ГЕРБ-СДС, БСП и..