Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валери Цеков: Профилактиката срещу рак на маточната шийка не е добра

Австралия изкоренява заболяването, у нас заболеваемостта и смъртността растат

Д-р Валери Цеков
Снимка: БГНЕС

Тенденциите, свързани със заболеваемостта и смъртността от рак на маточната шийка за България са тревожни. Това заяви в предаването „Преди всички“ д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина. 1500 нови случая се откриват годишно у нас, а за последните 30 години смъртността се е увеличила три пъти. 
     

„В това отношение ние вървим в посока, различна на развитите страни в Европа и света, където заболеваемостта и смъртността от това заболяване вече започна да намалява“, коментира д-р Цеков. Сред причините той открои профилактиката, която по думите му очевидно не се случва по най-добрия начин.

Обхватът на първичната профилактика, която всички научни доказателства до момента и докладите на Световната здравна организация сочат като най-ефективна – масовата ваксинация срещу човешкия папилома вирус, в България е слаб.

Въпреки безплатната ваксина, ваксинационният обхват сред момичетата на 12-13 години не може да надхвърли 10%, а заложеният в документите обхват е над 70 на сто, посочи д-р Цеков.

Ваксините вече са 3, а ефективността надхвърля 90% при поставяне в ранна възраст, преди момичето да има сексуален живот, изтъкна специалистът. Това обаче трябва да се съчетава с редовни гинекологични прегледи и цитонамазки след 25-годишна възраст.

В Австралия например, където ваксинацията е масова, са намалили честотата на заболяването на по-малко от 1.8 случая на 100 хиляди души. За сравнение – у нас са над 10 случая на 100 хиляди души. „В Австралия вече говорят за изкореняване на това заболяване основно поради масовата ваксинация, която правят от десет години насам.“

В ранните фази на болестта ракът на маточната шийка няма почти никакви симптоми. Насочващ знак би могло да бъде необичайно кървене.

Д-р Валери Цеков препоръчва на жените да правят цитонамазка поне веднъж на две години под 35-годишна възраст и веднъж на три години между 40 и 50-годишна възраст. „Това е единственият начин да хванем рака рано“, посочи той.

Днес започва Седмицата за предпазване от рак на маточната шийка. 
Още информация - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза

Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..

публикувано на 28.05.25 в 13:11
Природен парк

Отбелязваме Европейския ден на природните паркове

На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР  инж. Севдалина Димитрова ,..

публикувано на 28.05.25 в 11:33
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къща музей "Христо Смирненски" в София

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей.  Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..

публикувано на 28.05.25 в 10:14

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14