"Аз много харесвам тези текстове, защото Николай Хайтов и Йордан Радичков, други наши автори има, които, когато съм ги прочел веднъж, те някак си са ми останали. не само като харесване, като любов към тях, но и като цели пасажи - изведнъж ми остават в главата. Те са като белезите, като татуировките. Нещо за цял живот - прочиташ и намираш смисъл, намираш нещо твое вътре. А той е писал много преди да си бил роден или когато си бил бебе", сподели актьорът в предаването "Хоризонт до обед".
Определят "Караконджул" като трагикомична равносметка на една необичайна съдба - героят от „Дервишово семе“ Рамадан Дервишов споделя с опитомения от него мечок житейския си път. "Аз не съм дервиш, аз съм караконджул", казва героят на Хайтов.
"Дервишите тропат от врата на врата и каквото изпросят, го дават на други хора. За себе си оставят само унижението, за да ги пречисти."
Героят е опитомил мечката, на която споделя всичко. Опитомил ли е мечката в себе си? "Има хора, които нарочно забравят, че имат мечка в себе си, за да им е по-лесно и по-удобно. Други пък се правят, че има мечка в тях, защото имат някакви амбиции. И едни трети хора, които знаят със сигурност, че тя е там, вътре, но знаят как д аразговарят с нея. Мисля, че това е най-добрият вариант."
За Валери Йорданов моноспектакълът "Караконджул" е както предизвикателство, така и медитация.
"В никакъв случай ние с режисьора не го приемаме това начинание амбициозно. И може би заради това съм убеден, че зрителите много ще го харесат. И ще се забавляват, ще се изсмеят и може да им стане тъжно. Защото съм забелязала, че най-хубавите музикални парчета примерно се правят, когато музикантът няма амбиция, а го прави просто за кеф."
Представлението ще бъде представено и в Пловдив, както и на фестивал в Габрово.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..