В Националната здравна стратегия ще бъдат включат конкретни и ясно разписани текстове за грижите за възрастни хора с деменция. Това увери в предаването "Хоризонт до обед" акад. Лъчезар Трайков, председател на работната група, изготвила документално психиатричния модул на стратегията. Трайков е ръководител на Катедрата по неврология в Медицинския университет в София и председател на Българското дружество по деменции.
Разписването на документа е станало под надзора на Европейската асоциация по деменции, той е направен по модел на европейските стратегии за деменции. Преди Коледа документът е бил готов и предаден на здравния министър, посочи акад. Лъчезар Трайков.
"И вътре има както параграфи за диагностика, ранна диагностика, лечение и проследяване - ще рече медицинската страна, така и параграфи за това как трябва да се организират дневни центрове, как трябва да се организират домовете, каква трябва да бъде юридическата грижа за тези хора, какви са им правата. Всички аспекти са описани."
"Дементно болните са огромна група болни. В България говорим може би за 100-150 хиляди човека. Не всички живеят в домове. По-голямата част са в семействата, там се грижат за тях, там ги наблюдават. Все по-честа е практиката тези пациенти да бъдат оставени в дом, където да се грижат други хора", поясни акад. Трайков.
На базата на този документ трябва да бъдат подготвени стандарти за обучение на всички нива - болногледачи, лекари, психолози, уточни експертът. "У мен остава усещането, че няма да остане поредният документ, написан от експерти. През цялото време имах усещането, че институции и експерти работим заедно за една обща кауза."
Акад. Трайков разказа, че в продължение на 7-8 години се е обръщал към всеки здравен министър с предложение да се създаде работна група по проблема. "Като подчертавам необходимостта от обучение на хора в тази област, тъй като областта е абсолютно непозната за всички, изготвяне на стандарти за подготовка на тези домове, стандарти за дневни центрове. Ще рече: как да бъде организирана не само диагностичната и лечебна помощ в рамките на здравните заведения, но и цялостната грижа за тези пациенти", подчерта специалистът.
Още по време на управлението на Пламен Орешарски е бил изготвен "първоначален драфт", но след падането на кабинета следващите министри не се заинтересували. "Следващият, който прояви голям интерес, беше министър Ананиев. Той откликна съвсем адекватно". Така се е стигнало до сформирането на последната работна група, финализирала работата по сегашните предложения.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..