Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50 населени места в област Търговище са на воден режим от години

Чешма край село Вардун, област Търговище
Снимка: Евтим Петков

Близо 11 000  жители от 50 населени места в област Търговище от години са на воден режим. В зависимост от сезона и наличните количества вода във водоизточниците графиците се променят - от няколко часа дневно до един път месечно.

Най-тежко е положението в Омуртаг, където водата се пуска два пъти дневно. На воден режим са и жителите на селата около с. Вардун, които си пълнят вода от близката чешма и където често за животворната течност се чака с часове.

Недалеч от село Вардун се намира лековитата чешма, както я наричат местните хора. Тук винаги има много автомобили, хора с много туби, които пълнят вода за битови и питейни нужди.

"Пълня по 10-15 туби", сподели пред БНР чакащ на опашката.

"През нощта 3 - 3.30 идвам, до 6 часа каквото можеш да направиш".

Освен около лековитата чешма обсъждането на темата за режима на водата в село Вардун, продължава и в центъра на селото.

"Само надвечер, след 17 часа идва за 1 час, 2, толкова"

"У дома хич няма, чакаме да дойде".

Проблемът е, че в доста населени места пресъхват водоизточниците.

"50 населени места на територията на областта са постоянно на режим. Да, има проблеми. Проблемът са валежите. Валежите и че нямаме сняг. И поради тази причина доста от язовирите са на, да кажем, около 39-40 % от нивото. Докато в минали години ги изпускахме, за да задържаме нивото, да компенсираме и да няма наводнения, в момента не правим изпускане, напротив събираме всяка капка вода, за да може да има и населението да не се окаже в това, което е в Перник. Даже миналия месец имахме едно село на територията на община Опака- Люблян, което беше в много лош режим за хората и се наложи да отворим една забравена помпена станция, в която нямаше нищо, да я изчистим, да сложим нови помпи и да компенсира недостига на вода“, каза областният управител на област Търговище и председател на ВиК асоциацията инженер Митко Стайков.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49