Как можем да произвеждаме повече качествени български плодове и зеленчуци, които да имат достъп до големите търговски вериги и как да се подобри присъствието на българска продукция на западните пазари? Това е фокусът на международния форум "InteliFresh 2020", който събира в София над 300 производители, български и международни търговци, преработватели и доставчици на технологии и услуги от градината до щанда.
„За съжаление нямаме толкова големи производители, които да захранят нашия пазар. Затова има чужда стока. Ако я нямаше тази чужда стока, супермаркетите щяха да бъдат празни“, обясни в предаването „Преди всички“ младият земеделски производител Антон Тотев. Макар да нараства, българската продукция все още не покрива нуждите на пазара, посочи той.
Другият проблем са прекалено многото малки производители, които не работят в сдружения. Тотев е на мнение, че те трябва да се кооперират повече, за да се планира по-добре какви сортове да се отглеждат и да работят по механизмите на пазара. „Да се работи групово, а не всеки сам да се опитва да се спасява, да се предпазва от другите. Колкото по-скоро го осъзнаем това, толкова по-добре.“
Стигат ли субсидиите? Определените мерки за добив и разходи на декар площ са изготвени въз основа на стари статистически данни, заяви Антон Тотев. Инвестира се в нови производства, но тази инвестиция в новото производство не получава стимул, допълни той.
„Въпреки че ние го правим, реално нашето производство като добиви е сравнено с конвенционалното производство отпреди 15 години“, коментира фермерът.
Нидерландия е водеща страна в производството и търговията с пресни плодове и зеленчуци. Нидерландците са успели да намерят пътя, по който да се кооперират, така че да печелят всички по веригата, посочи пред „Хоризонт“ Дориана Миленкова, съветник по земеделските въпроси в посолството на Нидерландия у нас.
Специфична за нидерландската визия и подход е системността – проблемът да се разбива на малки парчета, допълни тя. „И ние сме се опитали на форума да предложим именно някои от парчетата в пъзела, които да водят до по-успешно реализиране на българска продукция на международните пазари.“
„Българското производство може да бъде точно в една седмица, пазарна, успешна, преди западните производители да са излезли на пазара и след като северноафриканските производители вече са излезли. Тоест ние си имаме ниша и е хубаво нашите производители да я знаят тази ниша и да се възползват от нея“, изтъкна още Дориана Миленкова.
Според Антон Тотев българските производители все още подценяват изискванията на западноевропейския пазар, където критериите за качество са силно завишени и е важно дори как са подредени ябълките в един кашон, а когато от теб очакват три тира с ябълки, не можеш да закараш само един.Двете мнения чуйте в звуковия файл.
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното..
Руските власти официално потвърдиха информацията, че Башар Асад се намира със семейството си на сигурно място в Москва. Говорителят на Кремъл Дмитрий..
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки. Това мнение..