В дългосрочен аспект най-големият риск за качеството на водоизточниците у нас са санитарно-охранителните зони и неспазването на правилата за разрешени дейности в тях. Мнението е на доц. Галина Димова от Катедра „Водоснабдяване, канализация и пречистване на води“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Човешките дейности в санитарно-охранителните зони, особено в пояс 1 непосредствено до водоизточника, може да доведе до трайно, необратимо влошаване на качеството на водата, подчерта Димова в предаването „Хоризонт до обед“.
„Наивно е да се смята, че една пречиствателна станция за питейни води може да се справи с непрекъснато увеличаващо се влошаване на качеството на водоизточника - и като концентрация на определен параметър, и като брой параметри, по които водата не отговаря на качество. Всяка пречиствателна станция е направена, за да отстранява определена група замърсители. Появи ли се нов замърсител, технологичната схема трябва да се модернизира, което е свързано с нови инвестиции и неминуемо ще доведе до увеличение на цената на водата“, коментира специалистът.
Следят се над 50 показателя за качеството на водата у нас, уточни доц. Димова. „Качеството на питейните води в България не е тайна. Всеки, който се интересува от качеството на питейната вода в регион, в който живее, може да провери актуалното състояние на водата на страницата на съответната регионална здравна инспекция.“
Като цяло качеството на питейните води в България е добро. Най-често отклонения се явяват при нитратите, особено в регионите, които се снабдяват с подземни води. Най-тежка е ситуацията в Стара Загора. Отклонения се наблюдават в почти всички области с малки изключения като София и Смолян.
Наличието на нитрати се обуславя от недобри земеделски практики и интензивно наторяване на почвата. Много трудно може да се установи източникът на замърсяване, тъй като нитратите могат да достигнат подземните води след години, поясни доц. Димова. „Но е факт, че през последните няколко години имаме подземни водоизточници, които показват трайно увеличение на концентрацията на нитрати.“
В България няма пречиствателна станция, която да отстранява нитрати. Добре е хората да се информират за концентрацията на нитрати – нормата е 50 милиграма на литър. Групите, които са най-уязвими за въздействието на завишени концентрации на нитрати, са кърмачета, бременни жени и хората със стомашно-чревни проблеми, предупреди Галина Димова.
Във водата на Хасково все още има наличие на манган. Манганът, за разлика от нитратите, не е здравно значим показател. Употребата на вода с повишена концентрация на манган не може да доведе до здравни рискове, до каквито рискове би могло да доведе наличието на нитрати, уточни специалистът.
„Въпреки всичко, манганът е изключително неприятен показател. Придава специфична цветност на водата и я прави негодна за употреба в домашния бит. В България има пречиствателни станции, които отстраняват манган. Но има региони все още - примерно Симеоновград, където този проблем не е решен.“
Спорадични са отклоненията при т. нар. микробиологични показатели и наличие на ешерихия коли във водата. Обичайно това се наблюдава в по-малките водоснабдителни зони. Проблемът се явява най-често при аварии във водоснабдителната система, когато при самия ремонт модата може да се замърси, изтъкна преподавателят.
България е на едно от челните места в ЕС по степен на свързаност на населението с централно водоснабдяване, което минимизира риска от замърсяване на водата заради смесването ѝ с канализационна, както може да се получи при собствените водоизточници, каза още доц. Галина Димова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Грипна епидемия обявяват в област Монтана от сряда, която ще продължи до 4 февруари включително. Към момента учениците остават в клас. Двукратно увеличение на болните от грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) за последните две седмици отчитат от Регионалната здравна инспекция в Монтана. На свое заседание днес областният медицински щаб взе..
Проектобюджетите на държавата, на държавното обществено осигуряване и на Здравната каса за 2025-а година да бъдат представени на синдикатите и бизнеса в срок до 5-и февруари, а заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество по тях да се проведе не по-късно от 12-и февруари – за това настоява президентът на Конфедерация на труда..
По данни на здравните власти в Газа, над 200 000 палестинци се завърнаха в северната част на ивицата пеша, пренасяйки покъщнината си, след като Израел позволи преминаването през т.нар. "коридор "Нецарим". "Идвам от Хан Юнис. Пътуването беше много трудно. Спим по улиците от три дни. Чакахме израелците да ни пуснат да пресечем дни наред без храна,..
В Пазарджик се отчита леко повишаване на заболеваемостта, но към момента няма основание за обявяването на грипна епидемия, каза директорът на РЗИ д-р Димитър Савов: "Като отсъстващи ученици, преподаватели, спадат цифрите. Миналата седмица бяха над 20 процента. Сега вече са 14. Най-високият процент е сред децата от 1-ви до 4-ти клас, но той е 17..
В полския град Освиенцим се отбелязва 80-ата годишнина от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау". Сили на Червената армия влизат в лагера на 27 януари 1945 година, а датата е и Международен ден на памет за Холокоста. "Бях много, много болна - в безсъзнание. Лежах и хората по леглата около мен бяха мъртви или почти..
Телевизионни водещи и говорители, които са повече от 10 години на тези позиции, да помислят за редакторска дейност и да слязат от екрана. Когато толкова много си стоял в кадър, че зрителите като те видят, казват - "пак ли тази", е време за слизане. То не се чува, то се усеща. Това препоръча дългогодишната говорителка на БНТ и емблематична..
Посолството на Република България в Стокхолм е в контакт с компетентните шведски власти и активно следи развитието на случая. Това съобщиха за БТА от Министерството на външните работи (МВнР) по повод на информацията от шведската прокуратура, че е започнала разследване по подозрение в "саботаж" и задържането на българския кораб "Вежен“ в Балтийско..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...