С книгата "Есен във Венеция" Андреа ди Робилант ни отвежда в романтична Венеция с биографичната история за големия творец Ърнест Хемингуей и неговата последна муза.
Историята започва през есента на 1948 година, когато писателят посещава за първи път Венеция. Тогава той е почти 50-годишен и не е публикувал роман от цяло десетилетие.
Там красивата венецианка Адриана Иванчич грабва сърцето му. Любовта вдъхновява Хемингуей да завърши няколко от великите си финални творби, сред които световния хит "Старецът и морето".
Авторът на книгата - италианският журналист и писател Андреа ди Робилант споделя, че при разчитането на писмата на Хемингуей, които е използвал в книгата, се е чувствал като в игра на пъзел, защото те са написани на различни езици - френски, английски, руски, испански. Музата на Хемингуей във Венеция - Адриана, му пишела на английски, но когато искала да бъде сериозна, използвала италиански.
"Сметнах, че е важно да се напише тази история. Това е история на Хемингуей, за която никой от биографите му не е споменавал. Смятам, че важното нещо в тази книга е как тази любовна история е повлияла на съзидателността на Хемингуей в последните години от живота му. За него са мислили, че е приключил като автор", обясни Андреа ди Робилант.
В последните 15 години от живота си Ърнест Хемингуей сътворява няколко шедьовъра. "Не е възможно да се разбере тази еволюция, този вулкан от съзидателност в живота му, ако не се отдаде необходимото внимание на връзката му с Адриана, която е продължила 8 години", смята авторът.
Най-вълнуващият момент е срещата на Адриана и Хемингуей. Според Андреа ди Робилант венецианците знаят за тази история. "Личният ми кошмар е да наблюдавам как хора на тълпи се придвижват като туристи с автобус по пътя на Адрина и Хемингуей", разказа още той.
България присъства по специален начин в живота на семейството на Андреа ди Робилант.
"България е много близко до сърцето на семейството ми, защото прапрадядо ми Карло Велише де Рубилант през 19 век е бил голям подръжник на идеята за независима българска държава. Той е бил италианският външен министър и се е борил за правата на българите на Берлинския конгрес. Както можете да си представите, България е много близко до сърцето ми", изтъкна Андреа ди Робилант.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.Превод в ефир: Мая Данчева
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..