Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деяна Драгоева - да рисуваш с думи върху ежедневието

Слепите карат зрящите да прогледнат, вярва авторката на "Вкусът на магията"

Деяна Драгоева
Снимка: Личен архив

Първата самостоятелна книга на Деяна Драгоева е "Вкусът на магията".

Защо фентъзи? "Точно фентъзито рисува с думи върху ежедневния свят. Това исках да постигна аз - фентъзи, защото то черпи от ежедневното, от което всички живеем - въвлича ни, много трудно се измъкваме. Обаче някак си вкусът на живота е над него и фентъзито дава това откъсване, това бягство“, сподели Деяна Драгоева в предаването „Графити по въздуха“.

„Ти пак си свързана с едни магически нишки в ежедневието, влачиш си своите размисли и товари, обаче този фантазен свят ти позволява да се откъснеш, да ги преосмислиш. Ти си безкрайно свободен да създаваш каквито искаш герои, каквото искаш да им причиниш - те да те водят, ти да ги водиш, ти да им помагаш, те на теб да ти помагат.“

Героите в книгата са много различни, а авторката открива по нещо от себе си във всекиго от тях. "Всички те са много различни – единият е воин, другата е красавица, третият е объркан едноднев, който има проблем с продължителността на живота си. Всички те са много различни, но ми позволиха да видя себе си през различни гледни точки. И някак си неща, които бяха натрупани, както всеки човек си трупа скелети в гардероба или някакви непреживени събития, мисли - те ми позволиха да ги оплета и да се измъкна от тях, освободиха ме", обясни Драгоева.

„Нищо не е случайно от това, което ти се случва, този, с когото се срещаш по пътя, това, от което си предпазен и не ти се е случило, защото тогава не му е било мястото и времето“, вярва авторката на "Вкусът на магията". Човек трябва да е търпелив и мъдър, да гледа нещата, каквито са, и да не спира да върви – това Деяна е научила от своите герои.

Обществото ни превръща в състезателни коне и изхвърля тези, които грешат, подчертава Деяна Драгоева.

"Аз все повече работя с млади хора и виждам, че основният проблем при тях е, че те изпитват страх да излязат да си живеят живота. Те започват да страдат от някакви хранителни проблеми, паник атаки. Това означава, че светът навън ги плаши".

Деяна Драгоева разказа, че срещите й със слепи хора са преобърнали живота й.

"Една среща с човек, който няма всичко, не му е всичко така, както трябва да бъде, много преобръща. Тогава виждаш, че ти всъщност до него имаш привидно много повече неща. И осъзнаваш, че си много по-сляп, защото толкова си се фокусирал самият ти в дребното, в проблема си."

"Ние всички сме слепи. Понякога като се фокусираме върху кариера, върху проблем, дори върху децата си. Ние фокусираме ли се, прилепим ли се върху нещо, ослепяваме за всичко друго", убедена е Драгоева. "Слепите хора карат тези, които са зрящи, да прогледнат по-добре."

Ако се фокусираме върху грешката, пропускаме всички други сто възможности около нея, смята още тя. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10