Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български рибар в Корнуол обясни защо е „за“ Брекзит

Иво, който живее и работи в английското графство Корнуол.
Снимка: Би Би Си

Български рибар, живеещ и работещ  в английското графство Корнуол, обяснява в програма, излъчена по телевизионния канал Би Би Си 2, че е „за“ Брекзит, защото смята, че в дългосрочен план това е най-правилното решение за Обединеното кралство. Неговият английски работодател обаче смята, че ако няма работници от чужбина, свързаният с риболов бизнес трудно ще оцелее.

В последния епизод от поредицата „Корнуол: Животът на рибарите“ главни действащи лица са 71-годишния англичанин Крис Бийн и неговия екипаж, в който има българин. Покрай цялата история около живота на рибарите и проблемите с риболова не е пропусната и политическата страна на въпроса с Брекзит.

За изненада на мнозина, както посочват самите автори на програмата, интервюираният на борда на рибарския траулер българин Иво задава въпроса защо някой друг трябва да контролира британските граници и британците да бъдат управлявани от някаква отдалечена бюрокрация в Брюксел и отбелязва:

„Сигурно очаквате да съм против Брекзит, но моето мнение е, че Брекзит в дългосрочен план – до 10-20 години от днес – е най-добрият избор. Великобритания винаги е била остров. Свободна от останалата част от света и трябва да остане свободна, за да контролира границите, риболова, всичко... Източноевропейците ме наричат предател, но моето съзнание ми казва, че аз вече съм 18 години в Обединеното кралство и това вече е моята страна.“

Крис Бийн, който всъщност е предложил работа на Иво, срещайки го на пазар за риба, обаче е на друго мнение. Според него без труда на чужденците и особено сега, когато броят им намалява след референдума за Брекзит, той има притеснения за бъдещето.

Бийн припомня освен това, че основният пазар за британска риба е Европа, така че ще бъде голям проблем, ако тези пазари внезапно затворят врати.

Самият Иво между другото допълва, че макар и да му харесва живота в Корнуол, той планира да се върне в България и да се присъедини към семейството си, което е решило да не живее във Великобритания.

Иво каза още, че със свободното движение на хора са дошли мнозина, които не помагат на икономиката. За себе си обаче Иво казва, че винаги е давал своя принос и се е стремяла да върши само добри дела.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38