Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български рибар в Корнуол обясни защо е „за“ Брекзит

Иво, който живее и работи в английското графство Корнуол.
Снимка: Би Би Си

Български рибар, живеещ и работещ  в английското графство Корнуол, обяснява в програма, излъчена по телевизионния канал Би Би Си 2, че е „за“ Брекзит, защото смята, че в дългосрочен план това е най-правилното решение за Обединеното кралство. Неговият английски работодател обаче смята, че ако няма работници от чужбина, свързаният с риболов бизнес трудно ще оцелее.

В последния епизод от поредицата „Корнуол: Животът на рибарите“ главни действащи лица са 71-годишния англичанин Крис Бийн и неговия екипаж, в който има българин. Покрай цялата история около живота на рибарите и проблемите с риболова не е пропусната и политическата страна на въпроса с Брекзит.

За изненада на мнозина, както посочват самите автори на програмата, интервюираният на борда на рибарския траулер българин Иво задава въпроса защо някой друг трябва да контролира британските граници и британците да бъдат управлявани от някаква отдалечена бюрокрация в Брюксел и отбелязва:

„Сигурно очаквате да съм против Брекзит, но моето мнение е, че Брекзит в дългосрочен план – до 10-20 години от днес – е най-добрият избор. Великобритания винаги е била остров. Свободна от останалата част от света и трябва да остане свободна, за да контролира границите, риболова, всичко... Източноевропейците ме наричат предател, но моето съзнание ми казва, че аз вече съм 18 години в Обединеното кралство и това вече е моята страна.“

Крис Бийн, който всъщност е предложил работа на Иво, срещайки го на пазар за риба, обаче е на друго мнение. Според него без труда на чужденците и особено сега, когато броят им намалява след референдума за Брекзит, той има притеснения за бъдещето.

Бийн припомня освен това, че основният пазар за британска риба е Европа, така че ще бъде голям проблем, ако тези пазари внезапно затворят врати.

Самият Иво между другото допълва, че макар и да му харесва живота в Корнуол, той планира да се върне в България и да се присъедини към семейството си, което е решило да не живее във Великобритания.

Иво каза още, че със свободното движение на хора са дошли мнозина, които не помагат на икономиката. За себе си обаче Иво казва, че винаги е давал своя принос и се е стремяла да върши само добри дела.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

С европейско финансиране бе модернизирана пешеходната зона на Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08