Колко различни са очакванията на един турист за мястото, където той иска да отиде и как то изглежда, когато пристигне там – това е ключова тема, която изследва Мартин Пар.
„Темата, която Мартин Пар изследва, е търсенето на различни култури, колко много усилия полагаме да търсим нещо различно и в същото време нашите пътувания разрушават тези култури. Защото когато един турист пристигне на едно място, той очаква да има същите удобства, каквито има и у дома и домакините максимално се опитват да му ги предложат“, разказа пред „Хоризонт“ един от кураторите на изложбата - Надежда Павлова.
Като интересен феномен тя открои факта, че фотографиите в изложбата са заснети в периода 1989 – 2019 година, което е дълъг период за фотографски проект.
„По снимките може да видите как се променя отношението на туриста към забележителностите, които той посещава. В началото той е възхитен от тях, те са обект на неговите снимки, а през последните години обект на снимките е самият турист, забележителностите са се превърнали във фон на неговото туристическо присъствие. Точно по това отношение на туриста към снимката може да се определи и периодът, в който Мартин Пар е направил самата фотография“, подчерта Надежда Павлова.
Макар да е сред най-прочутите документални фотографи, Мартин Пар не е нравоучителен в своята работа и отношението му кам съвременния турист е обагрено с мека ирония. „Не се опитва да сочи с пръст. Той се държи, сякаш е участник във всички тези процеси и създава толкова мощна връзка със своите обекти. И когато зрителят застане пред снимките, той също се чувства част от това“, допълва кураторът.
Мартин Пар снима неща, които остават встрани от обектива на другите фотографи. „За него са любопитни баналните неща – тези, които не са от световно значение. Той може да снима 30 години как хора сипват бензин в колата си на бензиностанция, но когато видите времевата линия, в която той е документирал всичко това, забелязвате промените в дрехите на хората, в техните коли, но най-вече в лицата на хората. Защото времето, в което живеем променя лицата ни.“
И ако се питате къде е България в цялата история, идва време за отговор. Туристически брошури на „Балкантурист“ от 60-те и 70-те години вдъхновяват графичното оформление на специално издание за изложбата. Тъй като за Мартин Пар е важно всеки негов проект да оставя следи и под формата на фото книга, българският екип му предлага брошурите с реклами на българските курорти като матрица.
„Замениха всички фотографии от брошурите с над 80 снимки от проекта „Този малък свят“. Всъщност се получиха изключително любопитни и много интересни от визуална гледна точка материали на пет различни езика“, каза още Надежда Павлова.
Изложбата остава в галерия „Синтезис“ в София до 11 март.
Снимки в публикацията: Мартин Пар
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в..
На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие. Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година. В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
В Берковица наградиха победителите в ученическия конкурс "Аз съм българче". В къщата музей "Иван Вазов" е подредена уникална изложба с пощенски марки..