Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пентагонът поиска чувствително увеличение на парите за модернизиране на ядрения си арсенал

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Министерството на отбраната на Съединените щати поиска от Конгреса да увеличи чувствително средствата за модернизиране на ядрения арсенал на страната, съобщи Ройтерс.

За следващата фискална година, която започва през октомври, Пентагонът иска 29 милиарда долара за обновяване на ядреното си оръжие. Това е с 18 процента повече от средствата, заложени за текущата фискална година, но и само малка част от общо 740 милиарда долара, на които се надяват американските военни.

Увеличава се и перото във военния бюджет, предвидено за изследвания и разработване на ново въоръжение в отговор на предизвикателствата от Китай и Русия.

69 милиарда долара са заложени за финансиране на бойни и поддържащи операции в различни точки на света. Над 9 милиарда са предвидени за укрепване на противоракетния щит на Съединените щати. 7 милиарда - за създаване на нов стратегически бомбардировач. Планира се поръчка на 79 многоцелеви изтребителя Ф-35, в допълнение към 98-те, поръчани тази година

Руски спътници приближават американски сателит
Същевременно американските власти предупредиха за опасно сближаване между техен разузнавателен сателит и два руски спътника. Според генерала от ВВС Джон Реймънд, който през януари беше назначен за командващ на космическите сили на САЩ, веднага след старта  руските космически апарати са започнали маневри в космоса в посока на американския сателит. В средата на януари те се приближили до него на разстояние от отколо 160 км. 
"Считаме, че с подобни действия се създава потенциална  опасност в космоса", е заявил Реймънд пред  TIME . Американската страна е изразила своя протест по дипломатически път. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България, Гърция и Румъния са готови с меморандум за съвместно сътрудничество по транспортни проекти

България, Гърция и Румъния са готови с меморандум за съвместно сътрудничество по нови транспортни проекти, заяви гръцкият еврокомисар Апостолос Дзидзикостас пред медиите. Гръцкият еврокомисар по транспорт и туризъм Апостолос Дзидзикостас коментира пред гръцките медии за проекти по транспортна свързаност между Гърция, България и Румъния. Той..

публикувано на 20.10.25 в 11:18

Европрокуратурата разследва предполагаема измама с мидена ферма край нос Емине

Подводни търсения, разпоредени от Европейската прокуратура в София, наскоро показаха, че финансирана от ЕС ферма за миди в Черно море може да е просто пясък. Става дума за проект за иновативна ферма за отглеждане на черни миди, финансирана по програмата за морско дело и рибарство и разположена в Черно море, югоизточно от нос Емине в община..

публикувано на 20.10.25 в 11:03

Българската църква "Св. Иван Рилски Чудотворец" в Чикаго отново отвори врати

Българската православна църква "Св. Иван Рилски Чудотворец" в Чикаго отново отвори врати след години на спорове и раздори и след като бе изправена пред заплахата храмът да бъде отнет. Над 25 са българските духовни общини в САЩ. Не всички тези църковни общности разполагат със собствени сгради, но в Чикаго православните  храмове са два -..

публикувано на 20.10.25 в 10:58

ЦИК изяснява надписани преференции за един от кандидатите за общински съветници в Пазарджик

Централната избирателна Комисия изяснява защо за един от кандидатите за общински съветници в Пазарджик са  надписани 114 преференции при компютърната обработка на данните от гласуването на 12-ти октомври. На провело се снощи извънредно заседание на Комисията, тя изиска с писмо от Общинската избирателна комисия в Пазарджик обяснения какво се е..

публикувано на 20.10.25 в 10:57
Георги Дучев

Георги Дучев: Клиентите не са готови за роботи-сервитьори

Възстановителен престой - природа, култура и сауна, без лекарства. В Швеция лекари вече могат официално изписват дестинация като част от лечението срещу стрес и умора – инициативата е на Visit Sweden . У нас нещата в туризма да насочени към по-злободневни теми, но има нужда от такава визия, защото менталното, духовно то и физическото..

публикувано на 20.10.25 в 10:46
Атанас Пеканов

Атанас Пеканов: Изцяло от нас зависи дали гласът ни ще се чува достатъчно в ЕЦБ

Изцяло от нас зависи дали гласът на България ще се чува достатъчно в УС на ЕЦБ.  Това заяви пред БНР бившият вицепремиер Атанас Пеканов. "Ако ние сме активни, подготвени, ако Централната банка винаги е в дебатите, участва на конференциите, има силни учени, които защитават различни виждания, които се базират на най-новите модели, тогава..

публикувано на 20.10.25 в 10:41

Българин е убит след спор пред нощно заведение в Атина

Убиха българин в Атина. Полицията издирва извършителя. След остър спор пред нощно заведение неизвестен е намушкал 37-годишен българин с нож в областта на корема. В тежко състояние пострадалият е закаран в болница. Въпреки усилията на лекарите – българинът е починал от раните си и загуба на много кръв, съобщават от болничното заведение...

публикувано на 20.10.25 в 10:22