По думите на Манолов тези системи са естествени монополисти и няма как да останат дерегулирани и да се говори само за пазар.
„Работодателите са прави да се притесняват от това, което се случва, но въпросът е как изглеждат решенията. Искат оставки, но не е тяхна работа да обясняват кой какво ще управлява. Така са научени от край време“, допълни Манолов и в подкрепа на тяхната теза каза, че „тази борса не е никаква борса“:
„Не може да направиш борса за стока, която се произвежда по монополен ред“.
Според Димитър Манолов „никакъв АЕЦ не може да замени оперативните ТЕЦ-ове“:
„АЕЦ не може да променя толкова бързо режима си на работа. Тези пикови потребления могат да бъдат покривани само с подобен тип мощности. Днес нищо не може да замени ТЕЦ-овете“.
„Всеки е прав от своята гледна точка - индустрията иска евтин ток, иска стабилни доставки, иска волатилност на борсата, докато държавата е задължена да либерализира пазара на доставките и разпространението на електроенергията. До 2025 година ще имаме пълна либерализация на нашия електроенергиен пазар, включително и в битовия сектор. Ще трябва да имаме нова култура на поведение“. С такъв коментар по темата се включи и енергийният експерт проф. Атанас Тасев. Той подчерта, че страната ни започва „един грандиозен преход към беземисионна енергетика“.
„За 2019 година средната цена за индустрията с включени данъци и такси, в западните борси това не се включва, е 203 евро за мегават час, средното за Европа е 152 евро, в България е 106 евро. Така че констатация, базирана на определени пикове в търговията с електроенергия, не е релевантна“, допълни проф. Тасев.
По думите му неправилно се използва понятието „борсови цени“:
„Борсата е среда, която дава възможност да се срещнат потребители и продавачи. Цената е такава, каквато се случи в момента, когато съвпадат интересите на продавачите и купувачите. Не само смяната на шефа на борсата, но и на целия екип няма да промени ситуацията. Процесите са динамични и всеки, който играе на този пазар, трябва да отчита тази специфика“.
Споразумението за митата между ЕС и САЩ предизвика разнопосочни реакции, включващи както облекчение, така и предупреждения за твърде висока цена. В замяна на това, че Вашингтон ще облага европейския внос не с 30, а с 15 процента мито, Евръсъюзът ще трябва да купува повече енергоресурси и оръжия от САЩ, като инвестира в американската икономика..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". "Финландската метеорологична асоциация отчете 14 дни с максимални температури, които не са отчитани, откакто се водят метеорологични наблюдения. Северна Европа, Сибир, Северният..
Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол. От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, 3 пожарни автомобила, 2 специализирани коли на горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти. Именно от..
Продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 000 декара горска територия. От двете активни огнища остана само този над планинските села в община Струмяни и Кресна. По информация от оперативния щаб към момента няма застрашени населени места, но пожарът в Пирин остава най-тежкият в страната, каза директорът на..
Лидерите на Камбоджа и Тайланд се споразумяха за "незабавно и безусловно" прекратяване на огъня, влизащото в сила от полунощ, в опит да сложат край на най-смъртоносния си конфликт от повече от десетилетие след пет дни на ожесточени боеве, предават Ройтерс и Франс прес. На фона на международните усилия за потушаване на конфликта,..
Ликвидиран е пожарът на 2000 метра надморска височина в Рила, който горя дни наред и обхвана площ от 800 дка, от които 200 дка гора - низово, и 600 дка - сухи треви, съобщават от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. От природен парк "Рилски манастир" казаха за БНР, че предстои да се направи обстоен оглед на опожарените площи и за..
Заплатите на младите лекари са със 100 или 200 лева по-малки от лекари с 30-годишен трудов стаж. Разликите идват от стажа и какво ще си докарат като доход от допълнително плащане от пациентите, обясни в интервю пред БНР бившият здравен министър д-р Стефан Константинов. Според него системата на здравеопазване се стреми да осигури..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..