Националният музикален театър „Стефан Македонски“ представи най-новата си продукция – на мюзикъла „Цигулар на покрива“ на Джери Бок, постановка на сръбския театрален режисьор Небойша Брадич. Премиерата се очакваше с голям интерес, защото преди години „Цигулар на покрива“ е бил един от най-силните спектакли на Музикалния театър, който се помни от публиката. Веднага признавам, че аз не съм гледала тази постановка на акад.Пламен Карталов и не мога да направя съпоставка, а ще говоря само за новата продукция. С нея Музикалният театър първо – продължава политиката да кани най-добрите български и чуждестранни режисьори за своите постановки на мюзикъли, и второ – доказва, че е най-силният театър в този жанр, който с постоянния си изпълнителски състав плюс избраните чрез кастинг млади артисти притежава и развива три поколения ярки актьори певци.
Гледахме съвременен музикално-театрален спектакъл в най-добрия смисъл на думата. Небойша Брадич изгражда динамично действие, което привлича и задържа вниманието на зрителя от началото до края. Най-напред го спечелва със свежия хумор, поднесен с добър вкус без изкушение за дебелашки шеги, а след това се гмурва в драматизма и трагизма на тази пиеса, като през цялото време извежда успешно важните послания. Гледах спектакъла заедно със семейството си и затова мога да кажа, че го прави успешно и за жените, и за мъжете, и за различните поколения в публиката. А това са вечни общочовешки послания, свързани с вярата, морала, любовта…, а и такива, които за съжаление звучат актуално и днес като това какво е да си враг, да ти отнемат родната къща, да се превърнеш в бежанец. Кой знае, това може да отключи състраданието в някое по-закоравяло сърце и със сигурност изпълва с обич по-топлото.
На срещата с журналистите в навечерието на премиерата артистите споделиха, че са имали много добър репетиционен процес с именития сръбски театрален режисьор Небойша Брадич – много добър и като професионализъм, и като стил на работа. И наистина той е постигнал най-доброто в работата с тях! В главната роля на млекаря Тевие беше Христо Сарафов – един от гигантите комици в театъра, който не само под светлините на прожекторите във вечерта на спектакъла, но дори и в ежедневието, от изказването си на пресконференцията направи скеч.
Христо Сарафов беше завладяващ в ролята на Тевие в първия спектакъл, а сигурна съм, че и Тевие на Алексавдър Мутафчийски е бил завладяващ. Много силни образи изградиха и Калина Ангелова като съпругата на Тевие Голда, и Людмила Козарева като сватовницата Йенте, и Светлана Иванова в ролята на покойната баба Цейтъл, и Богомил Спиров като Саша, и Румен Григоров като Равина. Това са опитните артисти на Музикалния театър, но още от триото на дъщерите бях очарована и от младите артисти. Браво на Илона Иванова, Исидора Молес и Елица Красимирова в ролите на Цейтъл, Ходъл и Хава. Чудесна изява и на Денко Проданов като Перчик и Лъчезар Лазаров като месаря Лазар Волф. Владимир Грудков не беше толкова добър в ролята на шивача Мотъл, но като цяло гледахме един силен музикално-театрален спектакъл, воден умело от маестро Юли Дамянов и с добро представяне на хора, оркестъра и балета на НМТ „Стефан Македонски“.
Режисьорът Небойша Брадич с лекота преобразяваше сценичното пространство в различни картини в един или два плана, но винаги го изпълваше интензивно с действие. Заедно с опитния сценограф Миодраг Табачки, който отдавна е извоювал голям авторитет у нас от съвместните си проекти с акад.Пламен Карталов, с младата художничка на костюмите Исидора Молес и с хореографката Анна Пампулова бяха постигнали едно цялостно издържано решение. Изобщо този спектакъл не трябва да се пропуска – ще ви откъсне от грижите, ще ви разсмее, леко ще ви натъжи, но най-вече ще ви направи щастливи от срещата с изкуството. Неслучайно публиката на премиерния спектакъл почти веднага скочи да аплодира на крака на финала и скандира дълго!
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
Темпото на преговорите е съобразено със сакралната дата 16-и януари , когато ще бъде избран Борислав Сарафов за главен прокурор, което дава спокойствие..