Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕП вдигна залога в преговорите за многогодишната финансова рамка

| обновено на 12.02.20 в 17:39
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейският парламент ще даде съгласие за многогодишна финансова рамка, само ако тя отговаря на амбициите на Европейския съюз. Многогодишният бюджет е бюджет за бъдещето на Европа – така евродепутатите вдигнаха залога в преговорите в Европа за финансирането през следващия период от 2021-2027-ма година непосредствено преди извънредната среща на върха другата седмица, на която ще преговарят и европейските лидери. 

Кои са разделителните линии и защитава ли България интересите си в битката за евросредства?

В преговорите за многогодишния бюджет Европейския съвет и Европарламента имат еднаква тежест – необходимо е първо единодушно одобрение на лидерите, а после - и съгласие на Европарламента. Предложението на Европейската комисия е многогодишния бюджет да е 1.1% от БВП на европейските държави, а евродепутатите искат да бъдат отделени дори повече средства – 1.3 на сто от БВП. Позициите на европейските държави са разделени на две – от едната страна са пестеливите – държавите от Северна Европа, които не искат да отделят повече от 1% от БВП и Приятелите на кохезията – страните-членки, които искат да няма намаление в кохезионните средства и земеделските субсидии. Борба с климатичните промени, дигитализация, подкрепа за младите с програмата Еразъм, финансиране на малките и средни предприятия, без да се застрашават селските и бедните райони, фермерите – това са приоритетите на Европарламента за следващия 7-годишен бюджетен период. В реч пред евродепутатите председателят на Европейската комисия 

Урсула фон дер Лайен постави акцент върху прехода към зелена икономика и как разходите за зелената сделка да бъдат вписани в новата финансова рамка:

„Всички 3 институции, парламентът, Съветът и Комисията са единодушни за стратегическия дневен ред. Всички сме наясно какъв е залогът. До 2050-та Европа има намерение да стане първият климатично неутрален континент. Тук не става въпрос само за здравето на планетата, въпреки че това е основната цел. Така създаваме чиста и екологично ориентирана икономика, създаваме нови устойчиви и ориентирани към бъдещето работни места. Трябва да се възползваме от дигиталната революция в света и да бъдем активни играчи, а не пасивни наблюдатели“.

За Зелената сделка в новия бюджет е предвиден преходен механизъм с 7,5 милиарда свежи европейски пари. 

Председателят на ЕП Давид Сасоли предупреди:

„Ние сме в центъра на международен дебат в борбата с климатичните промени, мнозина на световната сцена ни наблюдават как ще заемем тази водеща роля. Но това не може да става с цената на затваряне на фабрики и на загуба на работни места“.

Прехвърлянето на пари от националните бюджети към европейския трябва да спре, допълни Сасоли по повод новото перо в европейския многогодишен бюджет – собствени ресурси като такси за пластмасата или дигитален данък. 

За България в новата Многогодишна финансова рамка е предвидено увеличение на евросредствата. 

Андрей Новаков – евродепутат от ЕНП каза:

„Аз вярвам, че ще съумеем, че България не само ще съумее да запази средствата за България, но и да ги увеличи, имайте предвид, че бюджетът на ЕС ще изтънее с 80-90 милиарда след излизането на Великобритания. Въпреки това съм щастлив да видя, че предложението на ЕК е за увеличение на парите за България с 8%, Европейският парламент го подкрепя“.

25 милиарда от структурни и земеделски фондове е предвидено да получи страната ни през следващия 7-годишен период

Многогодишната финансова рамка раздели страните членки на ЕС на две групи – така наречените икономични държави – богатият север, който не иска да дава повече от 1% от БВП за членска вноска в блока. От другата страна са Приятелите на кохезията – южна, централна и източна Европа, които разчитат на еврофондове и държи на земеделските субсидии. "Пропастта в позициите между двете групи изглежда непреодолима, но очакваме срещата на върха следващата седмица да покаже желание за постигане на консенсус", заяви Маргарита Маркеш – част от преговарящия екип на Европарламента, член на групата на социалистите и демократите.

„Имаме нужда от първа стъпка в този Европейски съвет, защото всеки има аргументи, които може да сложи на масата на преговорите. Не очаквам окончателно решение, но е ясно, че не можем да останем разделени, както сме днес. А и съм уверена в работата на Шарл Мишел“.

Европейската комисия предложи още през май 2018 г. многогодишният бюджет да бъде равен на 1,1% от БВП на страните членки. Европейските лидери не желаят да увеличават вноските си, а Европейският парламент настоява за 1,3%. Освен размера на вноската има и още едно предизвикателство пред новия многогодишен бюджет.

Предложението на Европейската комисия е изготвено преди да се роди Зелената сделка. От Европарламента настояват една четвърт от бюджета да отива за борба с климатичните промени. За да започне да действа новата многогодишна финансова рамка в началото на следващата година консенсус трябва да бъде постигнат до лятото, тъй като след това е необходимо да бъдат приети регулации за 37 разходни програми.

Според Владимир Кисьов - директор на Европейския институт в България, от изключителна важност е да се намери някакъв компромис и решение, за да бъде приета многогодишната финансова рамка:

"Даже и ако се налага дупката да се попълва с увеличение на вноските от БВП. България е чист бенефициент - в момента 1:4 е съотношението на вноската към получаването на средства, а сега се очаква и малко увеличение. Мисля, че всичко ни касае в толкова голяма степен, защото се забавихме с част от реформите и нещата, които трябваше да се постигнат през тези години като пълноправни членове". Той обясни, че в тези средства са и парите за кохезия, които са за наваксване на изоставането на страната ни, която по статистиките се движи между последно и предпоследно място в ЕС.

Репортаж на Тоня Димитрова и интервю на Людмила Железова с Владимир Кисьов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зелена светлина за изграждането на първия Център за лечение на инсулти в Югозападна България

Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора ще получи 1 милион лева за изграждане на инсултен център. Той ще е първият в Югоизточна България, а средствата са отпуснати от държавния бюджет с правителственото постановление, обнародвано в края на миналата седмица в Държавен вестник. Повече от..

публикувано на 21.04.25 в 21:32

Сезонен вирус в Банско, лекарствата свършиха

За масово разпространение на сезонен вирус в Банско алармираха местни медици. Лекарствата за лечение за гастроентерит в местните аптеки свършиха. Стотици жители и гости на Банско са потърсили помощ в Спешния център през последните три дни. Всички са със симптоми на сезонен вирус, характерен с повръщане, разстройство, повишена температура и..

публикувано на 21.04.25 в 19:35

Предстои официалното удостоверяване на смъртта на папа Франциск

Тази сутрин в 7,35 часа местно време почина папа Франциск. Роден в Буенос Айрес през 1936 година в семейство на италиански имигранти от област Пиемонт, той поема по пътя на свещенчичеството през 1958 г. Бе избран за папа през 2013-а година. Посетил е 67 държави от всички континенти, включително и България. Почина папа Франциск..

публикувано на 21.04.25 в 18:58
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова в храм с килийно училище в с.Извор, Босилеградско

Наталия Киселова в Босилеград: Трябва да работим с българските общности зад граница

Не трябва да се отива в Западнитe покрайнини само за празници и фестивали. Това каза на тръгване от Босилеград, където през целия ден беше гост на международния детски фестивал "Великденско яйце", председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Каза го минути, след като се качи при уникалния храм с килийно училище в с.Извор, като обеща..

публикувано на 21.04.25 в 18:18

Чиста и красива Каварна с "Трибункер"

Репортаж на Мая Райнова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

публикувано на 21.04.25 в 17:38

Пощенска кутия за молитви към Св. Серафим в пазарджишки храм

Пазарджишкият храм-паметник "Успение Богородично" е единственият в страната, в който има пощенска кутия за молитви към Свети Серафим , софийски чудотворец.  Кутията има кръгъл отвор, а до нея е поставена малка маса с хартия и химикал - за пълно улеснение на посетителите. След изписване на съкровеното желание, писмото се навива на руло и се..

публикувано на 21.04.25 в 17:13

Дете падна от шестия етаж на жилищен блок в Габрово

Тежък инцидент в Габрово - 6-годишно дете е паднало от терасата на дома си на 6-ия етаж в жилищен блок на ул. "Видима", информират от Дирекцията на полицията в града. Детето е с множество фрактури по главата и тялото. По първоначални данни е контактно. Случаят се разследва.

публикувано на 21.04.25 в 17:10