„Статистически 10% от установените преминавания през нашите контролни органи са нарушения" - това съобщи в предаването "Хоризонт до обед" проф. Олег Асенов от Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура". За миналата година среднодневно са били извършвани около 3 хиляди проверки и са засичани средно около 300 нарушители, които се движат без винетка. Проф. Асенов определи това като голям процент на фона на общоевропейските между 2.5 и 4%.
„Целта не е да глобяваме хората. Целта е превенция и събиране на средства не през глоби, а чрез нормално заплащане на дължимите пътни такси“, посочи той.
От първи март започва плащането на тол такси за камионите над 3,5 тона. Тарифата за таксите за тол системата ще бъде публикувана в "Държавен вестник" вероятно на 21 февруари. Не са правени промени в тарифата след договореното в споразумението с превозвачите. Създадена е организация за закупуване на маршрутни карти.
"От август досега работеха нашите демонстрационни центрове. От началото на годината сме предоставили възможност на клиентите на системата да се запознаят с начина, по който могат да си купят и маршрутна карта, и тол калкулаторът е активен", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Той съобщи, че за старта на системата голяма част от екипа на Националното тол управление и част от централната администрация ще бъде разположена в зоните на граничните пунктове, за да контролира процеса и да реагира своевременно при проблеми.
Осигурена е възможност за плавен преход, смята Асенов. Напрежението сред превозвачите обаче расте заради липсата на бордови устройства като вариант за придвижване при новите условия.
"В един малко по-стегнат график ще бъде дадена възможност на водачите и собствениците на транспортни фирми да оборудват камионите си, автобусите си с бордови устройства, както и да сключат договори за таксуване с вече наличните и монтирани на тях GPS проследяващи устройства, които са съвместими със системата", отбеляза Асенов.
Има 8 дружества, които са преминали оценката за съвместимост на GPS устройства към системата за таксуване, което според Олег Асенов е съществен дял от компаниите в България, които предлагат услуги от такъв характер за управление на автопарка.
Приемането на тарифата не може да бъде обвързано с началото на сключването на договори за бордови устройства, посочи още проф. Асенов.
Колко български камиони трябва да се снабдят с устройства? По оценки на АПИ между 30 и 40 хиляди тежкотоварни превозни средства са в очакване да бъдат оборудвани с бордови устройства с цел интензивно ползване на пътната мрежа.
"Ако погледнем абсолютно всички пътни превозни средства, регистрирани в регистъра на КАТ, там цифрата е внушителна - 440 хиляди. Но, ако се върнем към статистиката за закупуване на електронни винетки, а ние имаме такава, по регистрационни номера, виждаме, че интензивно, на ежеседмична база, по пътищата ни вървят малко над 30 хиляди тежки превозни средства. Останалите пътни превозни средства инцидентно ползват мрежата", коментира проф. Олег Асенов.
Какво е положението при транзитно преминаващите, за които маршрутните карти са оптималният вариант?
"Средно 8 301 тежки автомобила над 12 тона средностатистически минават през страната транзитно и 631 между 3,5 и 12 тона. И това е съвсем точна статистика, направена на базата на закупените електронни винетки за цяла година, което е относително дълъг статистически период. За да обхванем този трафик, ние сме разкрили вече, назначили сме персонал и сме го обучили, 34 допълнителни точки за продажба лице в лице на граничните контролно-пропускателни пунктове. Освен това добавяме нови около 30 терминала за самообслужване, също в зоните на граничните контролно-пропускателни пунктове, включително сме се фокусирали и върху малките пунктове в районите, където има фериботи, за да можем за всички да осигурим еднакви условия", изтъкна експертът.
Олег Асенов не очаква при така договорените тарифи да има поскъпване на автобусните превози. До първи юни ще е ясно и отражението на въведените тарифи върху реалния пазар.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
През седмицата в Испания беше представен дебютният роман "Керван за гарвани" на младата българска писателка Емине Садкъ . Книгата излиза за първи път извън България, в превод на испански език от Мария Вутова и издаден от Automática Editorial. Повече разказва кореспондентът ни Димитър Драганов. След три издания в България, последното от които..
Редица политици поздравиха българите за 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В приветствие премиерът Росен Желязков отбелязва деня като символ на духовното величие на България и на непрекъснатия стремеж към знание, просвета и напредък. "На най-светлия български..
Над 80 процента от българите определят четенето на книги като важно. 43 на сто признават, че не са прочели нито една книга през последната година. Това показва проучване на социологическа агенция "Тренд", по поръчка на "24 часа", посветено на това колко и какво чете българинът. Изследването е направено между 12 и 18 май тази година чрез пряко..
Градушка, премесена с дъжд и силна буря връхлетяха снощи Хисаря. Изкоренени са дървета, има щети по автомобили, ламаринен покрив на кооперация е бил отнесен, съобщава БТА, като цитира кметът на града Ива Вълчева. През нощта са разчистени основните пътища и към момента няма затворени. Това стана причина и празничното шествие по повод 24 май да..
Смесеният хор на БНР участва в Светата литургия на 23 май в Базиликата "Сан Клементе" в Рим , в рамките на българската делегация по повод честванията на 24 май в Рим, начело с Марио Ангелов , директор на Дирекция "Музикална продукция и състави" в БНР. Венец от България на паметната плоча на светите братя Кирил и Методий в "Санта Мария Маджоре"..
Като хора новатори Кирил и Методий биха одобрили въвеждането на изкуствения интелект в образованието. Това каза за БНР Борис Михайлов от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Михайлов е част от групата, която преди около две години е писала препоръките на Министерството на образованието за използването на изкуствения интелект в..
В Тетевен тази вечер с тържествена заря-проверка ще бъде отбелязана 149-тата годишнина от епилога на Априлското въстание и гибелта на неговия водач - войводата Георги Бенковски. Преди заря-проверката, с която ще бъде отдадена почит към загиналите за освобождението на България представителния духов оркестър на военновъздушните сили ще изнесе..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..