„Свободата на словото има много ясно определено съдържание и е изключително важна. Тя обаче има и изключително точно определени граници /.../ - това са онези ценности, които се конкурират с ценността свобода на словото. Това на първо място е репутацията, доброто име на другиго, /.../ но и други конкурентни ценности, включително независимостта, неприкосновеността на съдебната власт и авторитета на съдебната власт, това е народното здраве, националната сигурност. Тоест, имаме много ясни критерии кога е прекрачена свободата на словото“. Това коментира пред БНР Симона Велева, която е доктор по конституционно право, експерт по медийно и дигитално право и права на човека, автор на книгата „Свобода на словото“. В рамките на около 300 страници тя изследва юридическите аспекти и правните граници на свободата на словото.
„Като юрист прецених, че има нужда от книга, която да обобщи на едно място правните измерения на свободата на словото като конституционно установена ценност. Защото в нашата Конституция са гарантирани три т.нар. „комуникационни права“ - право на изразяване на мнение, право на търсене, получаване и разпространяване на информация, свободата на печата и другите средства за масова информация. Но въпросът е - достатъчни ли са те. И когато се анализира нормативната уредба във всяко едно ниво на законодателството, можем да преценим от правна гледна точка къде има пукнатини, къде има празнини и какво може да се подобри“, обясни Симона Велева за предаването „Преди всички“.
Има ли свобода на словото и къде са нейните граници
Въпросът, който изследва авторката е какви са обективните правни критерии, които трябва да се приложат към всеки конкретен случай на нарушаване на свободата на словото. Тя посочи още, че правните измерения са изключително важни, но не са достатъчни:
„Правото - един инструмент, с който ние да си служим. Обаче, ако решим да си служим с него повратно и най-добрият закон не може ни спаси“, беше категорична Велева и открои някои заплахи за свободата на словото, които са следствие от възхода на социалните мрежи през последните години:
„Свързани са с все по-честото формиране на политическата воля в социалните мрежи, свързани с онлайн обидата и клеветата, свързани с ограничението на достъп на източници на информация и по-скоро самоограничението при достъп до източници на информация – тогава, когато човек онлайн получава информация само от конкретни страници и по този начин след това участва в политическия процес“.
Какво може да направи една медия, когато властта отказва да говори с нея и тя насила се превръща в опозиционна?
„Медията трябва да бъде активна и най-вече останалите медии трябва да я подкрепят“, препоръча юристът. Тя посочи и финансирането на медии от институции на централно и на местно ниво като средство, което задушава свободата на словото:
„Когато държавата с държавни или с общински пари финансира конкретни медии, а не финансира други, това изкривява със сигурност пазара. И когато тези медии знаят, че ще получат определени средства от определена Община, това изцяло затъпява тяхното чувство за критичност. /…/ Това е изключително сериозен проблем в малките населени места и е един от проблемите, които са много специфични за България“.
По отношение на законодателството в България Симона Велева открои като основен проблем достъпа до обществена информация.
„Липсата на бързо производство по дела за достъп до обществена информация е изключително голям проблем“, посочи тя и подчерта, че обществените и политическите фигури се ползват с по-ниска степен на защита, отколкото останалите граждани, и е много важно всеки, който реши да участва в обществения живот, да си дава ясна сметка за това:
„Защото когато, имайки някаква власт, започнеш да я използваш срещу журналисти, тогава цялото общество ще страда. И тогава всъщност се получават дисбаланси и промяна на демократичния облик на обществото. И тук е важно журналистическата гилдия винаги да реагира - много ясно, много недвусмислено и много единно да показва чувства на солидарност. Защото, нямаме ли този отбор и тези, които имат власт, са започнали да репресират онези, които задават неудобни въпроси, тогава нещата стават наистина много лоши“, коментира Велева и добави, че подкрепата на обществото също е изключително важна.
„Когато чакаме спасение от някой друг /…/, тогава не можем да очакваме истински резултати, защото един народ може да бъде истински демократичен, истински свободен, когато отстоява своя избор. Проблем в днешно време и в днешните демократични общества е, че е много по-лесно да смениш държавата си, отколкото да смениш управлението си“, отбеляза Симона Велева.
Тя подчерта, че въпросът за свободата на словото у нас не бива да се описва само с тъмни краски. „Смятам, че в България има много положителни тенденции, има много смели журналисти, много хора които продължават да имат силен глас и случаят с Вас (водещата и репортер на БНР Силвия Великова – бел. ред.) е пример за това“.
„Трябва да знаем, че ако искаме да съхраним нашите права и нашата свобода, трябва да ги отстояваме не само по отношение на нас самите“, обобщи Симона Велева.
Интервюто със Симона Велева можете да чуете от звуковия файл.
Във Великобритания беше арестуван втори мъж във връзка с предполагаемите палежи в Северен Лондон на имоти, свързани с премиера Киър Стармър. Обвиниха 21-годишен украинец за пожари в имоти, свързани с британския премиер 26-годишен мъж беше арестуван в събота на лондонското летище Лутън по подозрение в заговор за извършване на палеж с..
Бомба е избухнала близо до клиника за репродуктивно здраве в Палм Спрингс, Калифорния, в събота. Един човек е загинал вследствие на взрива, съобщи кметът на града, цитиран от Ройтерс. Бомбата е била поставена или в превозно средство, или близо до него. То е било паркирано пред клиниката, когато бомбата е избухнала, обясни кметът Рон деХарте,..
В Обединеното кралство ще бъде създадена местна гвардия, която да защитава британските електроцентрали и летища от атаки от вражески държави и терористи, съгласно планове, представени в правителствения стратегически преглед на отбраната, съобщи "Сънди таймс". Местната гвардия ще бъде моделирана по подобие на гражданската милиция, създадена..
Плевен е домакин на 11-ото издание на Маратон на приятелството. Спортната проява се провежда с подкрепата на Община Плевен и е с благотворителна кауза. Стартът е на пл. "Възраждане" след откриването в 8.45. Дисциплините са класически маратон 42,2 км, полумаратон 21,1 км и щафета 2х10,55 км, Decathlon масов крос 3 км. За децата има детски..
Двама души загинаха, след като ветроходен кораб на мексиканския военноморски флот се удари в Бруклинския мост в Ню Йорк. Загиналите са били членове на екипажа на ветроходния кораб на Мексиканския военен флот, който е бил на световна обиколка. Кметът на Ню Йорк Ерик Адамс заяви, че 142-годишният Бруклински мост не е пострадал сериозно, но..
Продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. Пети ден в столицата не се движат трамваи, тролеи и автобуси. Работи единствено метрото. Пети ден София е без наземен градски транспорт, метрото работи В трамвайното депо в столичния квартал "Красна поляна" , която е една от 12-те точки на гражданското неподчинение..
Българска правителствена делегация, водена от министър-председателя Росен Желязков, ще присъства на тържествената литургия по повод началото на понтификата на Негово Светейшество папа Лъв XIV, съобщи правителствената служба. Церемонията по инаугурация ще се състои днес, 18 май, във Ватикана. След края на тържествената литургия Негово..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Два месеца преди Доналд Тръмп да влезе в Белия дом имах информация, че се водят тайни преговори между Китай, Русия и Тръмп . Това каза пред БНР..
Русия е на военни релси. Не иска спиране на бойните действия, нито мирно споразумение. Това гласи гледната точка на бившия министър на отбраната..