В по-голямата част от времето не се налага да убеждавам хората колко е важно да владееш, да уважаваш и оценяваш речниковото си богатство, понеже по такъв начин общуването е безкрайно цветно, отбелязва Жени Жикова, която бе гост на предаването "По първи петли".
Какво носи любовта към „мъртвите езици“? „Може би носи носталгия по едно по-подредено време, не спрямо графици“, смята Жени. Книгите, страниците, речта са това, което винаги ще ни свързва, вярва тя.
„Моите студенти са от специалност „българска филология“. В по-голямата си част обществото ги възприема като „учителите“, което е факт – те наистина завършват с професионална квалификация, която из позволява да преподават български език и литература в училище. Истината обаче е, че те са много по-широко подготвени в сферата на хуманитаристиката и имат изключително силна връзка с текста, културата, естетиката.“
„Езикът е система, строй и изисква време и търпение. Камо ли когато става дума за „мъртъв език“, допълва още Жени Жикова.
Сред мотивиращите фактори да учиш един вече забравен език е страстта да изучиш „онова, което е по-малко известно“, казва Жени. „Винаги съм имала слабост към разни, специфични, тесни, може би за определени хора дори теми или проблеми, въпроси аусайдери. Но там се крие за мен ключът към големите загадки.“
Жени Жикова е дете на българка и сърбин. Вярва, че „любовта е страст, свободата също, а страстта е… всичко“.
Тя е на 33 години. Определя себе си като съвместен жител на света на книгите. Бакалавър "Българска фиология" с магистратура "Кризи, конфликти и дипломация в световната политика 16-21 век" и "Трансгранична българистика" в Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Има докторантура по старобългарски език и постдоктурантура върху речниковото богатство на Патриарх Евтимий. В момента учи трета магистратура - "Медии, култура, комуникация". Занимава се още с преводи и редакции на текстове и се вълнува повече от страници, отколкото от цифри. Споделя, че нейният читателски вкус е "дръзко автономен и понякога причудлив за околните".Още за потайностите на езика слушайте в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..