Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Славия Бърлиева: Кирилометодиевската традиция е обрасла с митове и легенди

Проф. Славия Бърлиева
Снимка: БГНЕС

„Кирилометодиевската традиция е обрасла с много митове, много легенди. В нея има идеология. Кирилометодиевистиката е гранична област, която стои между науката и политиката.“ Това каза в интервю за „Хоризонт“ проф. д-р Славия Бърлиева от Кирило-Методиевския научен център към БАН. Тя е автор на монографията „Паметници на кирилометодиевската традиция“, в която анализира проучвания на исторически извори за живота на Светите братя Кирил и Методий, някои от които новооткрити.

Проф. Славия Бърлиева разглежда в книгата си и някои митове и неистини около братята просветители. В предаването "Хоризонт до обед" тя подчертава, че кирилометодиевският култ в историята се превръща в инструмент за създаване на идентичност. И допълва, че задача на учените е да поставят ясната граница между мита и истината.

Митовете започват много рано. Има един български паметник, наречен „Успение Кирилово“, вероятно създаден през 13 век, който показва едни мисианистични идеи по отношение на българите – че това е Божий народ, който е най-важен в посока на християнизирането. Тази легенда говори за Константин Кирил като грък от Александрия, който сънувал сън, че трябва да дойде в България и да научи българите на четмо, как стигнал до Солун и там, на стъпалата на солунския храм седнал и свише паднали някакви пръчици, клечици – той забравил гръцкия език и научил български, така от нищото“, дава пример проф. Бърлиева.

В цяла Европа има следи от тази традиция и почитта към нашите апостоли – като се започне от Моравия, Рим, където са следите живи все още – не само „Сан Клементе“, но и всички онези манастири, които са били свързани с първото представяне на славянските книги пред олтара на християнската църква, после се мине през чешките земи, където култът се разпространява по идея на император Карл IV, който през 14 век я използва, за да въздигне националното самосъзнание. Карл IV кани монаси от Далмация, които отново връщат глаголизма, създава се един славянски манастир, в който започва да се използва глаголицата. Има чешка Библия на глаголица от времето на Карл. Този манастир е католически“.

Наистина ли майката на Кирил и Методий е била славянка, къде се почита тяхното дело, как то се използва в чешката политика през Средновековието и какво за Кирил и Методий се пази в архивите на Ватикана – това са само някои от въпросите, на които проф. Славия Бърлиева търси отговори в монографията си.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Чикаго отпразнуваха 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47