Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Веселин Василев: Космосът е една нерегулирана територия от гледна точка на правото

Илюстрация на китайската космическа сонда „Чанъе-4“, кацнала на Луната.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преди няколко дни бе съобщено, че НАТО е обвинила Русия в шпионаж на сателитите ѝ в космоса. В края на миналата година САЩ обявиха създаването на Космически сили, новосъздадения шести клон на въоръжените сили, първото ново звено на американската армия от 1947 година. Целта е да защитават американските сателити и да предотвратяват ракетни атаки от ниска орбита. Създаването на космическите сили се разглежда като признание за необходимостта от по-ефективна организация за защита на американските интереси в космоса.

"Аз искам преди всичко да кажа, че няма нищо ново, което да се случва принципно в Космоса, защото със самото създаване на космическите технологии преди повече от 60 години, основният двигател е било именно развитие на способности за разузнаване, за военно превъзходство и контрол. Всички спътникови и космически технологии имат първоначално такава цел, но това не трябва да ни учудва, защото трябва да разберем, че Космосът е една следваща територия за човечеството, която трябва да бъде усвоена, в която се пренасят всички дейности, които ние извършваме на земята като общество - в сферата на сигурността, отбраната, личния живот", каза в предаването "Хоризонт до обед" д-р Веселин Василев от Аерокосмическия клъстер.

Новите технологии позволяват да се изпълняват нови функции.

"Проблемът е, че Космосът е една нерегулирана територия от гледна точка на правото. Това е територия на всички страни, разбира се има регулации на ООН за мирно използване на космическото пространство, но наистина тенденцията е, че там ще се проявява все повече съперничество между държавите в областта на отбраната, в областта на сигурността, а дори и търговско", допълни Василев .

Според д-р Веселин Василев търговското съперничество ще бъде много по-силно, отколкото това в отбраната.

"Ще има интереси за добив на полезни изкопаеми от луната, от астероидите, това се говори на съвсем практическо ниво, т.е., ще бъдат замесени много големи и финансови, и икономически интереси в допълнение на военните", изтъкна експертът.

Агресия в Космоса е когато спътник, изпратен от една държава, разруши спътник на друга страна. Европейският съюз отделя голямо внимание на тези въпроси със създаване на инициативата за космическо наблюдение и проследяване, която създава сензори и инфраструктура за ранно предупреждение от възможни сблъсъци на спътници, проследяване на всякакви космически тела, военни или граждански или дори небесни тела, които се приближават опасно до космическа инфраструктура.

"И съответно тази информация в реално време бива анализирана и бива анализирана от гледна точка на нейното значение за сигурността и отбраната. И вече решенията се вземат от политиците по-нататък", подчерта Веселин Василев.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов дежурен кабинет във Велико Търново - пациенти има, лекари - не

Над 50 хиляди лева вложи Диагностично-консултативният център в областната болница „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново, за да разшири и ремонтира дежурния кабинет за неспешните пациенти на общопрактикуващите лекари през нощта, почивните и празничните дни. Осигурени са добри условия, но няма медици, които да дават дежурства . Така кабинетът ще..

публикувано на 04.06.24 в 06:40

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза - важна за зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05