Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кариера за инертни материали край Първенец вдига на бунт пловдивски села

Десетки жалби срещу инвестиционното намерение остават без отговор

Снимка: БГНЕС

Живеещи в пловдивското село Първенец и съседни населени места обявиха протестна готовност заради изграждането на кариера за инертни материали

Инвестиционното намерение на фирма „Толи“ ЕООД обхваща територии от около 210 дка на Първенец, близкото село Златитрап и пловдивските квартали Коматево и Прослав.

Местните жители се опасяват, че близостта на кариерата до няколко населени места ще влоши качеството им живот - те ще дишат замърсен въздух, камионите ще разбиват пътищата, а обработваеми площи ще бъдат унищожени.

До момента инициативният комитет е подкрепен с две декларации - на съветниците от Община Родопи, против кариерата са се обявили единодушно и пловдивските общински съветници.

Една такава кариера не може да ограничи своето въздействие само върху концесионната площ, аргументира позицията на жителите на Първенец Димитър Воденичаров от инициативния комитет. „Това е свързано със запрашеност, шум, падане на водите – подпочвените и надземните“, казва той.

Има и засегнати частни собственици, чиито имоти попадат в площта, на която ще оперира кариерата. „Те просто не искат да си дават земята за кариера. Повечето от тези земи са земеделски - обработваеми, плодородни земи. Отглеждат се лозя, черешови насаждения има, люцерни. Хората от тях се препитават“, разказва Воденичаров.  

Звезделина Кирякова от сдружение „Коматевци за Коматево“ уточнява, че Коматево по права линия е на около 2 километра и половина. „И нямаме никаква буферна зона, която този прах да спира. Ветровете са в наша посока. Дори ще бъдем по-засегнати от Първенец. Тук, родопската яка, би трябвало да бъде „спалнята на Пловдив“, хората искат да си живеят на спакайствие, на тихичко, на малко по-чист въздух“, коментира тя.

Разрешението за проучване на обекта е издадено на фирмата още през 2011 година. Сега тя кандидатства за концесия за добив на пясък и чакъл за период от 35 години. Общественото обсъждане на 11 февруари на доклада по ОВОС не се е състояло заради заболяване на инвеститора Тодор Воденичаров. По думите му документацията е изрядна и хората нямат основания за притеснения.

Камионите няма да преминават през селото. Въздухът няма как да се замърси, няма да има фини прахови частици – тези материали ще се промиват с вода. Как да падне водата или да изчезне? Водата е на 20 метра дълбочина при пробите, а разрешението да копаем е до 14 метра“, подчертава Тодор Воденичаров. Всички институции са дали положително становище, не сме нарушили закона никъде, категоричен е инвеститорът.  

Общо над 40 са подадените жалби до различни институции, като много от тях са останали без отговор, оплакват се местните жители.  

Продължаването на процедурата зависи от бъдещото решение по доклада за ОВОС, уточни Станислав Станков, оглавяващ дирекция „Природни ресурси и концесии“ в Министерството на енергетиката.

„Ако в доклада по ОВОС се докаже, че евентуалното реализиране на инвестиционното намерение няма да окаже негативно въздействие върху околната среда и човешкото здраве, е възможно да бъде издадено търговско откритие – документ, с който се удостоверява регистрирането на находище. Което е основание за заявление на концесия“, посочи Станков.

Още информация по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51