Книгата е отличена с Малтийската награда за литература и Наградата за литература на Европейския съюз. Излиза на български език в превод на Михаил Вапирев.
„Всеки вид фундаментализъм заслепява. Не е задължително това да бъде религиозен фундаментализъм“, каза Уалид Набхан в предаването „Хоризонт до обед“, където гостува преди премиерата.
Сюжетът на „Изселване на щъркели“ е в голямата си част автобиографичен. Романът разказва историята за палестинеца Набил, прекарал целия си живот извън родната страна. Във фокуса на романа са темите за идентичността и изгнанието.
„Всички ние сме децата на Авраам, които се бият помежду си. Палестинците, арабите, евреите се падат братовчеди. ДНК-то им е на роднини. Говорим за Исаак и за Исмаил, братя от различни майки. Исмаил е „бащата“ на арабите, а Исаак е „бащата“ на евреите“, смята Уалид Набхан.
Палестински или малтийски писател?
„Толкова често ме питат - вие мюсюлманин ли сте, християнин ли сте, космополит ли сте, малтиец ли сте, европеец ли сте. И аз казвам: аз съм всичко това. Аз съм мюсюлманин, аз съм арабин, но част от мен е християнска, 30 години вече живея в една изключително строга католическа държава – Малта. Не можеш да живееш 30 години на границата, в периферията. Част от мен се превърна в християнин. Днес е трудно да си наложиш само една идентичност. Много е трудно да кажеш точно кой си“, подчерта авторът.
Какво е родината – география или концепция?
„Това е изключително труден въпрос. Родината – дали това са територията, камъните, пясъкът, пръстта или това, което се е случило с теб на тази географска ширина. За мен родината не е точното място, а онова, което ти се е случило – там и тогава. Моята родина не е мястото, където са погребани предците ми, а мястото, където щастливи биха играли децата ми.“
Какво го превръща в писател?
„Винаги съм смятал, че болката е двигателят на цялото ми писане, на цялото ми творчество. Баща ми, който кълнеше у дома безспир, майка ми, която плачеше тихичко. Казвам на баща ми, че трябва да купим нещо дребно за училище, помагала. И той в гнева си разбива половината къща, защото като емигрант няма пари да ми купи кутия пастели...“, разказа Набхан.
Уалид Набхан е роден в Йордания, през 1966 г. Семейството му е напуснало Палестина по време на „катастрофата“, както арабите наричат Арабско-израелската война от 1948 г. В Малта пристига през 1990 г. като студент и живее там до днес. Започва да пише на малтийски още докато изучава езика.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Превод в ефир: Анастасия Виденова
В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.