Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Емилия Занкина: В България има тенденция за концентриране на властта в личности

Емилия Занкина
Снимка: Ани Петрова

Емилия Занкина ще ръководи италианския филиал на Американския университет "Темпъл" в Рим от 1 май 2020 година. Тя беше първи заместник-ректор по академичната дейност в Американския университет в България, заемаше позицията на помощник-директор в Центъра за източноевропейски изследвания в Питсбъргския университет.

В България до известна степен има тенденция за отслабване ролята на институциите и концентриране на властта в личности, заяви проф. Занкина пред БНР.

"Това разбира се никога не води до нищо добро, защото една демокрация не зависи от личности, колкото силни и добри да са те, зависи от институции. В по-дългосрочен план не съм толкова песимистично настроена, защото тези процеси винаги са циклични и винаги има и обратни сили, които действат. Ето виждаме, че негативните тенденции в институциите водят до едно по-активно гражданско общество, което аз забелязвам последните години", каза тя в предаването "Хоризонт до обед".

Демократичните ценности трябва да се отстояват всеки ден, според Занкина.

"В дългосрочен план много хора и моите колеги, които изследват популизма правят паралели между днес и 1933 година, но също знаем, че и това е свършило".

През 1933 година Адолф Хитлер печели изборите в Германия и тогава започва процес на авторитарни и антидемократични процеси.

Много е важно да се борим с дезинформацията. Много е важно да образоваме децата в граждански ценности, което да започне още в детската градина. Много е важно да гласуваме, изтъкна Занкина.

Нова тенденция за България е концепцията за продължаващо образование през целия живот.

"Това, което виждаме е, че хората, които завършат образованието си след 5, 10 години вече познанията им са неадекватни и те трябва да се актуализират. И това не е проблем, това е изключително нормално в тази бързо променяща се среда, но значи, че ние трябва първо да култивираме в младите хора умението и желанието да учат. И да могат да го вършат независимо дали са в институция или не", допълни проф. Емилия Занкина.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00