Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Красимир Минкин: Диагностиката на епилепсията у нас е на световно ниво

Референтен център по мозъчно-съдови заболявания в Университетска болница "Св. Иван Рилски"
Снимка: УМБАЛ

Епилепсията може да възникне както в детска възраст, така и след това. Болестта е както генетична, така и свързана с туморна формация, травма, инфекция, дори исхемичен инсулт.

Евелина Бобекова е с резистентна форма на епилепсия вече 23 години. Заболяването се отключва, когато е била 10 годишна. Досега е оперирана 3 пъти, като два пъти от доц. Красимир Минкин от Университетска болница "Св. Иван Рилски".

"Моите пристъпи са- не падам, втренчвам се в една точка, чувам, обаче не мога да говоря. Имам и слюнкоотделяне". 

Близо 70 хиляди са пациентите с епилепсия у нас или един процент от населението. Това е едно от най - честите неврологични заболявания.

"Причините за епилепсията могат да бъдат различни. Може да бъдат както генетични, така и в резултат на някаква малка туморна формация. В резултат на травма, инфекция, дори исхемичен инсулт", каза за "Хоризонт" доц. Красимир Минкин, началник на Центъра по епилептична хирургия в Университетска болница "Св. Иван Рилски".

Диагностиката на епилепсията у нас е на световно ниво.

"Всички достъпни по света методи за диагностициране на пациентите с епилепсия вече ги има и в България, така че могат да се прилагат не само магнитен резонанс и видео ЕГ, които са основните изследвания за диагностициране на пациенти с епилепсия, но и по-скъпо струващи изследвания, които се правят при пациенти с тежка фармакорезистентна епилепсия", изтъкна доц. Красимир Минкин.

След операцията медикаментозното лечение продължава, а при тези без пристъпи поне една година, може да се намалят или спрат лекарствата. Най-сложното при пациентите епилептици е след лечението да се социализират.

"Ако бъде излекуван на 40-годишна възраст, това означава, че пациентът не е успял да има нормално образование, да създаде семейство, да има приятели, да има работа и дори да бъдат спрени пристъпите, може да продължи да има значителни последствия от епилепсия, продължила години. Един от големите проблеми на лечението на епилепсия е интеграцията на пациентите след това в обществото", допълни доц. Красимир Минкин. 

Около 70 на сто от оперираните нямат никакви пристъпи след интервенцията.

Репортажа можете да чуете от звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05