Тропот от копита, звън на мечове и ризници – представете си – годината е 1218 г., а цар Иван Асен II се възкачва на престола в Царевград Търнов, детронирайки сестриния син на Асеневци Борил.
Изключителен политик сред средновековните български владетели, разширил Българското царство на Три морета, Иван Асен II е ярък, дързък, силен и в същото време много спокоен и уравновесен владетел. Благодарение на него, крехката в началото на управлението му Втора Българска държава, вече е фактор върху политическата карта на Европа. А новите територии още в първите години на неговото управление са присъединени без кръвопролития. Това става с династичните бракове. Те сабили част от управлението и на българската държава. Сватбите на царете ни също са част от историята и разказват не само за ловки политически ходове и кръвопролитни битки, но и за романтика и искрена любов. И раждат киноленти , като тази, заснета през 1975 от режисьора Вици Цанков, по сценарий на Евгений Константинов, със забележителните български актьори - Апостол Карамитев, Коста Цонев, Иван Кондов, Невена Коканова, Стефан Данаилов, Цветана Манева, , Антон Горчев…
В „Сватбите на Иван Асен Втори“ е и последната роля на Апостол Карамитев, останала недовършена, заради смъртта му по време на снимките. Как да бъде завършен филмът - били обсъждани два варианта. Снимките да се прекратят и заснетият материал да остане като документ за последната роля на гениалния Карамитев. Възприели обаче идеята филмът да се довърши със заместник на покойния - Коста Цонев. Така Цонев се снима в две роли – Йван Асен и брат му Александър.
Облeклaтa и вeщитe - кocтюмитe, мeбeлитe, oръжиятa във филма ca cъздaвaни възocнoвa нa aрхeoлoгичecки и иcтoричecки cвeдeния зa врeмeтo и cъбитиятa, c кoитo ca cвързaни. Тeхничecкoтo им изпълнeниe e cъoбрaзeнo c трaдициитe нa cъoтвeтнaтa eпoхa, кoeтo ги прaви мaкcимaлнo близки дo първooбрaзитe им. Вcички тe ca изрaбoтeни ръчнo и oт мecинг, кoжa или гьoн.
Чуйте повече в звуковия файл.Довечера в Банско започва традиционната “Лятна филмомания под звездите” . В три поредни вечери жителите и гостите на града могат да видят наградените ленти от последното издание на Международния фестивал на планинарското кино, както и други подбрани филми. Това е 15-ото издание на кинопанорамата. Прожекциите ще бъдат на площада в планинското..
На 23 юли преди 123 години в Русе се ражда една от най-ярките звезди на българската сцена – Мими Михайлова Балканска. Името ѝ бързо се превръща в синоним на талант, чар и изключително сценично присъствие, оставяйки трайна следа в сърцата на поколения зрители и утвърждавайки я като водеща фигура в Народната опера и Музикалния театър. Родена като Руска..
Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..
Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл.
На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря". Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...