Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докторът на философските науки Момчил Методиев:

Слуховете за коронавируса са като дезинформацията за епидемията от СПИН

Момчил Методиев
Снимка: Ани Петрова

Лекция "Конспирации и конспиративни теории. Как осмисляме архивите на комунизма" изнася днес докторът на философските науки Момчил Методиев в Нов български университет.

В интервю за БНР той каза, че слуховете и конспиративните теории за разпространението на коронавирус наподобяват ситуацията с разпространяването на информацията за епидемията от СПИН в началото. Тогава руските служби разпространяват много активно информацията, че това е вирус, създаден изкуствено в американска военна база, който случайно е бил изпуснат, поясни в предаването "Хоризонт до обед".

"Българските служби също участват в разпространяването на тази информация. Така че това е едно учебникарско мероприятие, което според мен абсолютно всички служби по целия свят вероятно в момента изучават. Така че в една информационна война всеки се опитва да се възползва от един такъв пример", допълни Методиев.

На 21 февруари имаше тежки сблъсъци с полицията в Украйна заради евакуирани от китайския град Ухан. Десетки протестиращи хвърляха камъни по автобуси, превозващи евакуирани заради коронавируса от Китай.

"Тук, разбира се, другата съществена разлика е, че ако в годините на Студената война можем основателно или неоснователно да подозираме специалните служби в създаването на такива активни мероприятия, много често в момента под въздействие на естеството на медийната среда, като казвам медийна среда нямам предвид официалните медии - имам предвид включително социалните медии, и невъзможността на хората да се ориентират в потока от информация, много често едно злонамерено действие на конкретен човек или случайно стечение на обстоятелствата може да доведе до паника", изтъкна Момчил Методиев.

Отварянето на архивите на комунизма в България, включително и архивите на бившата Държавна сигурност е отнело много време, смята Методиев.

"За разлика от държавите в Централна Европа или в Източна Германия, в България това се случи едва 2007-ма, 2008-ма. Ефектът от това отваряне започна да се чувства 5-6 години по-късно, когато започнаха да се публикуват изследвания", допълни Момчил Методиев.  

Когато се предоверяваме на конспиративните теории, това усилва крайните убеждения в една общност.

"Конспиративните теории се отнасят както като обяснение към настоящето, така и като обясняване на събития в миналото. Очевидно е, че конспиративните теории заместват едно недоверие към правителството или недоверие към държавните институции. Конкретно в настоящия случай - историята с коронавируса, това е особено видимо, тъй като хората имат твърде много въпроси, но отговорите, които се дават, са твърде малко", подчерта Методиев.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32